Kürt Siyasetçilerin Tahliye Talepleri Reddedildi

30PAYLAŞIM

Kürt Siyasetçilerin Tahliye Talepleri Reddedildi

Kürt Siyasetçilerin Tahliye Talepleri Reddedildi

Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi, "KCK" ana davasında yargılanan tüm tutuklular olan 92 kişinin tahliye taleplerini "dağa çıkabilirler" şüphesiyle reddetti.

Diyabakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi, kararında, "PKK/KCK terör örgütünün hala faaliyetini devam ettirmesi ve bu faaliyetler kapsamında, suç işlediği iddia edilen sanıkların delilleri yok etme, gizleme, değiştirme, tanıklar üzerinde baskı kurma, sanıkların kaçma, saklanma ve terör örgütünün kadrosuna katılma şüphesinin varlığının bulunması, sanıkların tutuklulukta geçirdikleri sürenin makul ve ölçülü olmasını" gerekçe gösterdi.

Mahkemenin vermiş olduğu kararı 'skandal' olarak niteleyen Avukat Cihan Aydın, "tahliye taleplerini içeren dilekçeleri geri çevirmelerine rağmen, mahkemenin karar vermesini hukuka aykırı bulduklarını" belirtti.

Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılmasını düzenleyen ve tutukluluk süresini 5 yıla indiren yasal düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle Diyarbakır'da "KCK" ana davasında tutuklu yargılanan ve aralarında eski belediye başkanları, belediye ve il genel meclis üyelerinin de bulunduğu 92 kişinin avukatları, toplu tahliye başvurusunda bulunmuştu.

Bu başvuru sonrası sanık avukatları, tutuklu 92 sanık hakkında verdikleri tahliye taleplerini içeren dilekçenin geri iade edilmesini isteyerek, sanıklar hakkındaki tahliye taleplerinden feragat ettiklerini belirtmişti.

Avukatlar dilekçelerini geri çekmesine rağmen mahkeme işleme koyarak, dosya ile ilgili karar vermesi tepkilere neden olmuştu.

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir