Sağır ve Dilsiz Hamala 'Örgüt Propagandası'ndan 25 Yıl

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Konuşma Engelliye 'Örgüt propagandası' Suçu: 25 Yıl

Konuşma Engelliye 'Örgüt propagandası' Suçu: 25 Yıl

Mersin'de terör örgütü PKK'nın gösterisine katıldığı gerekçesiyle tutuklanan işitme engelli 37 yaşındaki Mehmet Tahir İlhan'a, 'örgüt adına suç işlemek' ve 'terör örgütü propagandası yapmak' suçlarından 25 yıl hapis cezası isteniyor.

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), BDP'nin desteklediği 7 bağımsız adayı veto etmesini 21 Nisan 2011 günü protesto eden gruba müdahale eden polis, Mersin Hali'nde hamallık yapan işitme engelli Mehmet Tahir İlhan'ı da gözaltına aldı. Çıkartıldığı mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan İlhan hakkında yürütülen soruşturma Adana Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı'na gönderildi. Adana'da ifadeye çağrılan İlhan bu kez tutuklandı. İlhan hakkında, 'örgüt adına suç işlemek', 'örgüt propagandası yapmak', 'görev başındaki memura görevini yaptırmamak için direnmek' iddiasıyla 25 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.

6 ÇOCUĞU İLE BEKLİYOR

Sağır-dilsiz eşinin tutuklanıp hakkında 25 yıl hapis cezası istenmesiyle şok olan 6 çocuk annesi 32 yaşındaki Necmiye İlhan, yaşadığı sıkıntıyı Türkçe bilmediği için yakınları aracılığıyla anlattı. İlhan, Biz Siirtliyiz. Eşim, hamallık yaparak geçimimizi sağlıyordu. Halden çıkıp eve giderken gösteri yapanların arasına kendi isteği dışında karışmış. Çocuklarımla perişan oldum, eşimin serbest bırakılmasını istiyorum dedi.

Türkçe bilmeyen ve oğlu Murşit İlhan'ın aracılığıyla olayı anlatan İlhan'ın annesi 65 yaşındaki Zemzem İlhan da, Benim oğlum sağır dilsiz, engellidir. Kendisi halde çalışmaya gitti. Akşam olunca mahalleye gitmiş, çevredeki insanlar ise özürlülüğünden yararlanarak kullanıp eyleme karıştırmışlar. Çocuğum özürlü, işaretlerle 'Al bir taş at' desen aklı yerinde olmadığı için atar diye konuştu.

'KONUŞAMAYAN KİŞİ NASIL SLOGAN ATAR'

Sağır ve dilsiz Mehmet Tahir İlhan'ın Avukatı Tugay Bek, o dönemde BDP Genel Merkezi'nin almış olduğu karar doğrultusunda vatandaşların ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin demokratik tepkilerini dile getirmek için YSK'yi protesto ettiğini ve eylemin terör örgütünün talimatıyla yapılmadığını öne sürdü.

İlhan'ın haksız bir şekilde aylardır tutuklu bulunduğunu ve mağdur olduğunu belirten Bek, şu değerlendirmeyi yaptı

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AdanaBarış ve Demokrasi PartisiMersinPolisTerör
Görüş Bildir