Komutanlar Beş Yıl Gençleşecek!

 > -

Komutanlar Beş Yıl Gençleşecek!

Komutanlar Beş Yıl Gençleşecek!

Türk Silahlı Kuvvetlerinde rütbe bekleme süreleri azaltılıyor. Albaylıkta 5 yıl olan süre 4 yıla, Tuğ-Tüm, Kor ve Orgenerallikte 4’er yıl olan süre de, 3’er yıla indirilecek. Böylelikle bir Silahlı Kuvvetler mensubu, 5 yıl önce ve 57 yaşında Genelkurmay Başkanı olabilecek.

Halen Türk Silahlı Kuvvetlerinde bir Orgeneral 62 yaşında Genelkurmay Başkanlığı görevine gelebiliyor. 21 yaşında Teğmen olarak göreve başlayan TSK mensubu, Üsteğmen, Yüzbaşı, Binbaşı, ve Yarbay rütbeleri sonrası, 39 yaşında Albay, 44 yaşında da Tuğgeneral olabiliyor.

BAŞKAN 4 YIL KALACAK

Tuğ-Tüm-Kor ve Orgenerallik rütbelerinde de toplam 16 yıl geçiriyor. İki yıl Kuvvet Komutanlığından sonra en erken 62 yaşında Genelkurmay Başkanı olabiliyor ve en çok 67 yaşına kadar görevde kalabiliyor. TSK Personel Kanunuda yapılacak düzenleme ile, Albay rütbesi dahil komutanların gençleştirilmesi hedefleniyor.

Gazeteport'un haberine göre değişiklik sonucu Genelkurmay Başkanları yaş haddine de takılmayacak ve bu makamda 4 yıl süreyle görev yapabilecek. Yaşar Büyükanıt ve İlker Başbuğ gibi Genelkurmay Başkanları yaş haddi nedeniyle bu makamda 4 yerine 2 yıl kalabilmişlerdi.

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Genelkurmay Başkanıİlker BaşbuğTürk Silahlı Kuvvetleri
Görüş Bildir