Komşu’da "Kravatsız Çocuk" Rüzgarı

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Komşu’da "Kravatsız Çocuk" Rüzgarı

Komşu’da "Kravatsız Çocuk" Rüzgarı

Yunanistan'ın 38 yaşındaki lideri Alexis Tsipras, sıradışı siyasi kişiliği ve aykırı tavırları ile halkın desteğini kazanıyor. Ülkenin geleneksel siyasetçilerine öfke duyan Yunan halkı, Tsipras için umut besliyor.
Tsipras AB Liderlerini Ürkütüyor
"Kravatsız çocuk" olarak da tanımlanan Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) lideri Tsipras, Avrupa Birliği (AB) ve IMF'den aldığı krediler nedeniyle eli kolu bağlanan Yunanistan'ın kemer sıkma politikalarına karşı çıkışıyla, başta Almanya Başbakanı Angela Merkel olmak üzere Avrupa liderlerini ve piyasalarını ürkütüyor.
Yunanistan'ın Avro Bölgesi'nde kalması için, verdiği taahhütleri yerine getirmesini gerektiğini söyleyen Angela Merkel'e, "AB anlaşmalarındaki hangi madde, kemer sıkma anlaşmalarının Avro Bölgesi üyeliği için şart olduğunu vurguluyor?" diye soran Tsipras'ın gelecek seçimlerde oylarını daha da artıracağı tahmin ediliyor.
Birincilik İçin Yarışıyor
Halkın maaş kesintileri ve yüksek vergiler nedeniyle umudunu kaybettiği ülkede 6 Mayıs'ta yapılan seçimlerde ilk kez ikinci parti olarak yüzde 16,7 oy alan SYRIZA, hükümetin kurulamamasının ardından 17 Haziran'da yenilecek seçimlere doğru yapılan son anketlere göre ise, memorandum yanlısı Yeni Demokrasi Partisi (ND) ile birincilik için başa baş bir mücadele sergiliyor.
Tsipras, ekonomik reformları yerine getirmek için fazla vakti olmayan ülkede Mayıs başındaki seçimlerin ardından, memorandumu imzalayan partilerle "AB ve avro yanlısı ulusal işbirliği hükümetine" katılmayı reddedince, muhalifleri tarafından "popülizm yapmak ve sorumsuzlukla" suçlanmıştı.
Ancak siyasi üslubu ve giyim tarzı ile "halka çok yakın" bulunan Tsipras, parlamentoya diğer siyasi parti liderleri gibi özel aracı ile değil, bazen halkın kullandığı metro ile bazen de kendi motorsikleti ile geliyor.
Her zaman tercih ettiği beyaz gömleği, siyah takım elbisesi ve mütevazi ayakkabıları ile gelir seviyesi giderek düşen Yunan halkının gönlünü kazanan Tsipras, 1987'de lisede tanıştığı ve Yunanistan Komünist Partisi Gençlik Koluna beraber katıldığı Peristera Baziana ile de mütevazi bir hayat yaşıyor.
Seçim öncesi partisinin mitinglerinde her kesimden halkın sevgi gösterisinde bulunduğu Tsipras, 6 Mayıs seçimlerindeki başarısı ile hem Avrupa hem Yunanistan'daki liderlerin hedefindeki isim haline geldi. Ancak Tsipras'a yıllardır ülke siyasetine egemen olmuş iki parti ND ve PASOK'a öfke duyan halk büyük destek veriyor.
Avrupa'ya Gözü Kapalı "Evet" Demiyor
Yunanistan'da güneşin batması ile akşam saatlerinde başlayan mitinglerde şehir meydanlarına en güzel giysilerini giyerek, aileleri ile gelen ve Tsipras'ı dinleyen halktan, özellikle kadınlar Tsipras'ı ilgiyle dinliyor. Kadınlar SYRIZA liderini dinlerken cep telefonlarıyla fotoğraf çekmeyi de ihmal etmiyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAngela MerkelAvrupa BirliğiIMFTercihYunanistankadınlar
Görüş Bildir