Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kimyasal Saldırı Korkusu Göçü Hızlandırdı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Kimyasal Saldırı Korkusu Göçü Hızlandırdı

Kimyasal Saldırı Korkusu Göçü Hızlandırdı

PYD ile El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi arasındaki çatışmalar geniş alanlara yayılırken Rojava olarak bilinen Kuzey Suriye'den, Kuzey Irak'a sığınanların sayısı artıyor. Bölgedeki sığınmacı sayısı 40 bini geçerken dün de, iki bin kişi Zaho bölgesinden Kuzey Irak'a geçti.

NAMIK DURUKAN / Ankara

Rojava'dan binlerin göçünü durdurmak için devreye giren Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Kürtlere, "Bölgeyi boşaltmayın, Kürtlerin düşmanlarına hizmet olur" dedi. Barzani, güvenli bölgede yaşayan Kürtlerin bölgeyi terketmemesi halinde tüm ihtiyaçlarını temin edecekleri sözü verdi.

Esad güçleri ile Özgür Suriye Ordusu arasında süren çatışmalarda kimyasal silah kullanılması sonucu yüzlerce kişinin ölümü Türkiye ve Kuzey Irak sınır hattında yaşayan Kürtleri tedirgin etti. PYD ile El Nusra arasında şiddetlenen çatışmaların yanı sıra kimyasal silah kullanılacağı korkusu yaşayan bölgedeki Kürt aileler, Kuzey Irak sınırına akın ediyor.

DÜN 2 BİN KİŞİ GEÇTİ

Bölgeden binlerce kişinin sınıra yığılmasından endişelenen Kürt yönetimi, sınır kapısını geçişlere kapatmasına rağmen, bölgeye kayık ve sallarla kaçak yollardan geçiş yapılmaya başlandı.

Kuzey Irak'a geçiş yapmak için sınırda halen binlerce kişinin beklediği ifade edilirken, geçiş yapanların ve kamplarda barındırılan Suriyeli Kürt sığınmacılar sayısında ise çelişkili rakamlara yer veriliyor. Bazı kaynaklar, bölgeye geçiş yapan ailelerin sayısının 150 bini aştığını belirtirken, Kürdistan Bölgesi Dışişleri Bakanlığı, bu sayıyı 30-40 binde tutmak için çabalıyor.

Rudaw gazetesine konuşan Semelka'yı Zaho bölgesindeki Peşhabur kapısına bağlayan sınır yetkilisi Şevket Berbihari, dün 2 bin Rojavalı'nın daha Kuzey Irak'a geçiş yaptığını söyledi. Bölgedeki kaynaklar ise bu hafta içinde bölgeye sığınanların sayısının 30 bini bulduğunu duyurdu.

"HALKIMIZIN ÇOCUKLARI KENDİ TOPRAKLARINIZDA OLUN"

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi resmi internet sitesi ile kendi Facebok adresinden Rojavalı Kürtlere seslenen Barzani, "Bölgeyi boşaltmayın" çağrısı yaptı.

Barzani, "Rojavalı kadın ve çocuk kardeşlermiz bize umut bağlamışlar. Rojava'nın boşalması, Kürtlerin düşmanlarına hizmet eder. Bu parça Kürdistan’daki Kürtlerin tek bir ses ve güç halinde kendi bölgelerini korumaları ve haklarını güvenceye almalarını umuyorum. Ulusal hakların elde edilmesi için halkımızın çocukları kendi toprakları üzerinde olması gerekir. Saldırıya uğrayan, evi talan edilenler Güney Kürdistan’a (Kuzey Irak) gelebilir. Burası onların evidir. Fakat çatışmalardan uzak Kürtler kendi topraklarında kalmalı. Biz de onlara hizmet etmek için her şeyi temin ederiz" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraBeşer EsadIrakSuriye
Görüş Bildir