İstanbul'daki KCK Davasında 11'İnci Duruşma

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Silivri'de Duruşma Ohal Görüntüleri İle Sürüyor

Silivri'de Duruşma Ohal Görüntüleri İle Sürüyor

124'ü tutuklu 205 Kürt siyasetçisinin yargılandığı KCK İstanbul ana davasının ikinci duruşması İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı. Duruşma salonunun girişine askerler tarafından barikatlar kurulurken, özel eğitimli köpeklerle de duruşma salonuna gelinen yollarda arama yapılıyor. Duruşma iddianamenin okunmasıyla devam ediyor.

Aralarında BDP MYK Üyesi Mustafa Avcı, BDP PM Üyesi Hasan Özgüneş, çevirmen Ayşe Berktay, Prof. Dr. Büşra Ersanlı, BDP il ve ilçe yöneticileri, İstanbul Kürt Enstitüsü eski Başkanı Sami Tan, Kürtlere ait kurumların yönetici ve üyelerinin bulunduğu 124'ü tutuklu 205 Kürt siyasetçisinin yargılandığı 'KCK' İstanbul ana davası görülüyor.

Silivri'de İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşma yine olağanüstü önlemler altında başladı. Mahkeme salonunun önünde askerler tarafından barikatlar kurulurken, salona gelen yolda araçlar durdurularak arama yapılıyor. Özel eğitimli köpeklerle araçların içinin arandığı görüldü.

Duruşmalardan men edilen tutuklu Aslan İşçioğlu ile 5 tutuklu yargılanan duruşmaya katılmazken, 118 tutuklu ve 11 tutuksuz yargılanan ile avukatlar ve izleyiciler duruşmada hazır bulundu.

Tutuksuz sanıkların kimlik tespiti ile duruşma başladı. Avukat Sinan Zincir, müvekkili Kemal Aydın'a cezaevi idaresi tarafından iddianamenin ek klasörlerinin "örgüt propagandası" gerekçesiyle verilmediğini söyledi. Zincir, müvekkiline ek klasörlerin verilmesini talep etti.

Duruşma iddianamenin 430. sayfasından itibaren TRT spikerleri tarafından okunmasıyla devam ediyor.

(İstanbul/DİHA)

Haberin Tamamı İçin:

İstanbul'daki 'Kck' Davasında 11'İnci Duruşma

İstanbul'daki 'Kck' Davasında 11'İnci Duruşma

Terör örgütü PKK'nın üst yapılanması KCK'ya yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 124'ü tutuklu 205 sanık hakkında açılan davanın 11. duruşması başladı.

İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda görülen duruşmaya, eski BDP İstanbul İl Başkanı Mustafa Avcı ve yazar Ragıp Zarakolu'nun oğlu Deniz Zarakolu'nun da aralarında bulunduğu 118 tutuklu sanık ile 11 tutuksuz sanık katıldı. Tutuklu sanıklardan, 9 Ekim'e kadar duruşmalardan men edilen Arslan İşçioğlu ile birlikte 6 tutuklu sanık ise duruşmaya gelmedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AydınBarış ve Demokrasi PartisiİstanbulOlağanüstü HalTRTTerör
Görüş Bildir