Kahire'de Fetih ve Hamas Görüşmesi

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Kahire'de Fetih Ve Hamas Görüşmesi

Kahire'de Fetih Ve Hamas Görüşmesi

Filistin'in iki büyük siyasi partisi arasındaki uzlaşma arayışları bugün Kahire'de devam ediyor.

Gazze Şeridi'ni kontrol eden Hamas hareketinin lideri Halid Meşal, Batı Şeria'ya ve Filistin Özerk Yönetimi'ne hakim olan Fetih partisiyle görüşmeler için Kahire'ye gitti.

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin bugün Halid Meşal ile Fetih lideri ve Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas arasındaki görüşmelere arabuluculuk yapması bekleniyor.

Hamas'ın 2007 yılında parlamento seçimlerini kazanarak Gazze'nin yönetimini ele geçirmesinden sonra iki Filistin partisi arasındaki ilişkiler uzlaşmazlığa hatta yer yer çatışmaya dönüşmüştü.

Fakat, önde gelen Filistin hareketleri arasında bir süredir bir yakınlaşma süreci yaşanıyor ve bunun parçası olarak geçen ay 2007 yılından bu yana ilk kez Hamas taraftarlarının Batı Şeria'da ve Fetih yandaşları da Gazze'de gösteri yapmasına izin verildi.

Kasım ayında Mısır'ın yeni cumhurbaşkanı Muhammed Mursi İsrail ile Hamas arasında bir ateşkes sağlayarak aynı anda İsrail, Hamas ve Amerika Birleşik Devletleri'nin övgüsünü kazanmak gibi zor bir başarı kazanmıştı.

Bunu bir hafta sonra Filistin Özerk Yönetimi'nin, Birleşmiş Milletler'deki Filistin statüsünün yükseltilmesi girişiminin başarıya ulaşması izledi.

BBC Dünya Servisi'nden Yusuf Taha, İsrail'de iki hafta sonra yapılacak ve Benyamin Netanyahu'nun kazanması beklenen genel seçimler öncesinde, Filistin'in iki önde gelen siyasi hareketinin bir kez daha uzlaşma ve İsrail ile yapılabilecek görüşmelerde birleşik bir cephe oluşturma çabasında olduklarını yazıyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBirleşmiş MilletlerFilistinGazzeİsrailMısır
Görüş Bildir