Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kadir İnanır: Türkiye Hatay Olsun...

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Kadir İnanır: Türkiye Hatay Olsun...,Kadir İnanır: Türkiye Hatay Olsun...

Kadir İnanır: Türkiye Hatay Olsun...,Kadir İnanır: Türkiye Hatay Olsun...

Akil insanlar heyetinin Hatay temasları sırasında konuşan Kadir İnanır, ildeki din temsilcileri ile buluşma sırasında gördüğü çoksesliliğin Türkiye'ye örnek olduğunu söyledi.

ANTAKYA - Akil İnsanlar Heyeti Akdeniz Bölgesi Grubu, Hatay'da çalışmalarına başladı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkana (TOBB) Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığındaki heyette yer alan Başkan Vekili Lale Mansur, Sekreter Tarık Çelenk, Kadir İnanır, Nihal Bengisu Karaca, Şükrü Karatepe, Muhsin Kızılkaya, Öztürk Türkdoğan ile Hüseyin Yayman bugün sabah Hatay'a geldi.

İki gün sürecek Hatay temaslarına Antakya'daki yerel basının imtiyaz sahipleri ile görüşerek başlayan heyet, daha sonra üç semavi dinin temsilcileri ile bir araya geldi. Savon Otel'deki Din Adamları Buluşması'na heyet üyelerinin yanı sıra Antakya Ortodoks Kilisesi Ruhani Reisi Jan Delüller, Alevi Cemaati'nden Süleyman Çekmece, Ermeni Kilisesi Papazı Avadis Tabaryan, Musevi Cemaati'nden Mordor Razon ve Habib-i Neccar Camii İmam Hatibi Fetullah Uğraş katıldı.

Burada bir konuşma yapan Heyet Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Hatay'da bulundukları süre içerisinde toplumun tüm kesimleriyle temaslarda bulunacaklarını söyledi. Bu temaslarda amaçlarının Hatay'ın barış süreciyle ilgili düşüncelerini öğrenmek olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, "Biz konuşmayacağız, dinleyeceğiz. Devletimiz bir süreç başlattı. Bu süreçte 'millet ne düşünüyor', 'beklenti ve talepleri nedir' bilmek istiyor. Bu aslında hem demokrasimiz için hem de doğru işlerin yapılması için bulunmaz bir fırsat" dedi. Hatay'da kanaat önderleriyle bir araya geldiklerini belirten Hisarcıklıoğlu, "Bazen bize soruyorlar siz ne anlatacaksınız diye. Aslında Hataylıya bizim bir şey anlatmak haddimize değil. Şu masadaki görüntü bu işin en güzel göstergesi. Dinler mezhepler ayrı fikirler, ayrı ideolojiler bir masada buluşmuş durumda. Ama kalpler ve yürekler tek atıyor. Hatay'da herkese örnek olacak bir birlik ve beraberlik var. İşin özü bu diyoruz. Aslında bizim mayamızda bu vardır. Hamurumuz bizim böyle yoğrulmuş. Sadece Hatay'ın değil Türkiye'nin de mayası böyle" diye konuştu.

KADİR İNANIR: İÇİNDE BULUNDUĞUM FOTOĞRAFTA YER ALMAKTAN MUTLUYUM

Akil İnsanlar Heyeti üyesi sinema sanatçısı Kadir İnanır da, Hatay'da bulunmanın, şehrin tarihsel hoşgörüsünü bütün kokuları ile birlikte ciğerlerinde hissetmenin insana mutluluk verdiğini söyledi. Hatay'da bulunan çok sesliliği ve kibarlığı büyük bir saygı ile karşıladığını kaydeden İnanır şu değerlendirmeyi yaptı: "İstiyoruz ki Türkiye'nin her tarafı böyle Hatay gibi sorunlara hoşgörüyle yaklaşıp, sorunlara içtenlikle yürek koyup, barış elini güçlendirsin. Yani Türkiye'nin her tarafı Hatay olsun diyoruz. Hatay'da olmaktan çok mutluyum. Şu anda içinde bulunduğumuz fotoğrafın içinde olmaktan da son derece mutluyum. Şunun bilinmesini isterim ki biz atanmadık. Bize bir süreç teklif edildi. Çok uygun gördüğüm ve bu ülkedeki insanların tamamını mutlu edeceğine inandığım bir çözümün içerisinde olmak istedim. Onun için de buradayım."

TAŞIN ALTINA ELİNİ KOYANLAR SİYASETİN AKTÖRLERİDİR

Heyet üyesi Nihal Bengisu Karaca ise birer kahraman olmadıklarını belirterek şöyle dedi, "Aslında ne olduğumuz belli de ne olmadığımızı ifade etmemiz gerekiyor. Taşın altına elini koyanlar aslında siyasetin aktörleri. Bizler bir deli cesareti ile yediğimiz hakaretleri sindirmeye, hazmetmeye çalışıyoruz. O noktada zor oluyor. Emek veriyoruz bu konuda. Olmadığımız şeylerden biri de misyonerlik. Bizler misyoner de değiliz, bölücü de değiliz. Tek arzumuz, cehenneme dönmüş bir Ortadoğu bataklığında bu ülkenin huzur ve barış içerisinde yaşaması olasılığını da araştırmak. Bunu mümkün kılabilmek için neler yapılabileceğine bakmak. Asla insanların huzurunu kaçırmak, akılları karıştırmak, topluma nifak tohumları ekmek için yola çıkmış insanlar değiliz. Tüm istediğimiz annelerin daha fazla çocuk, babaların da evlat kaybetmemesi."

LALE MANSUR: PARA ALMIYORUZ, HAKARET YİYORUZ

Sinema sanatçısı Lale Mansur da yaptıkları işten para almadıklarını ifade ederek, şunları kaydetti: "Sadece bir şeyler yediğimizi söyleyebilirim. Yediğimiz şeylerse bolca hakaret. Bütün yediğimiz şey de bu. Onun dışında bu yaptığımız şeyden beş kuruş bile çıkarımız yok. İçimizdeki birçok arkadaşımız bu ülkede barışın oluşması için yıllarını vermiş insanlar. Tek bir ortak noktamız var. Barış istiyoruz, kan dursun istiyoruz. Yaptığımız toplantılar onu gösteriyor ki, amalar çok. Bu kanın durmasının tek bir güvencesi var: Bu kanın durması. Bu 30 yıllık bir felaket. 30 yıldır gençlerimiz ölüyor. Buna artık bir dur demeliyiz. Niye şimdi diye soranlar var. Ben de niye bu 20 sene önce yapılmadı diye soruyorum. Bu Akil İnsanlar Heyeti niye 20 sene önce işe başlamadı. Barış sürecine en ufak bir katkım olursa çok mutlu olacağım."

Öztürk Türkdoğan da, Türkiye'nin barışa ihtiyacı bulunduğunu belirterek, "Demokrasi ertelenemez, Birlikte yaşamayı öğrenmeliyiz" dedi. Din adamları ise, dünyada ve ülkede barış temennisinde bulundu.

Heyet toplantının ardından Habib-i Neccar Camii, Havra, Katolik Kilisesi, Ortodoks Kilisesini gezdi. Gezileri sırasında heyette sanatçılar vatandaşlardan gelen fotoğraf taleplerini de kırmadı. Heyet daha sonra Hatay Valisi Celalettin Lekesiz ve Antakya Belediye Başkanı AKP'li Lütfü Savaş'ı makamında ziyaret etti. Heyet, daha sonra sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle basına kapalı olarak toplantı yaptı.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAleviHatayRifat HisarcıklıoğluSavaşSinemaTOBBakil insanlar
Görüş Bildir