Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İşten Ayrıldığı İçin 1650 Lira Borçlandırıldı!

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Evrensel Gazetesi - İşten Ayrıldığı İçin 1650 Lira Borçlandırıldı!

Evrensel Gazetesi - İşten Ayrıldığı İçin 1650 Lira Borçlandırıldı!

TEKNOSA emekçilerinin, işe başladıklarında kendilerine sözleşme imzalattırılarak, 6 ay içerisinde işten çıktıkları veya kovuldukları takdirde borçlandırıldıklarına ilişkin haberimiz, Teknosa çalışanlarından E.Y.’nin gönderdiği belge ile doğrulandı.

Daha önce gazetemizi mahkemeye veren Teknosa yetkilileri, çalışanların borçlandırdığını da itiraf etti. Teknosa Personel Uzmanı Kemal Seymen, yapılan sözleşme ile Teknosa’yı garanti altına almak durumunda olduklarını ve çalışanların istifalarının önüne geçmek istediklerini savundu.

VİCDANSIZLIK!

Bu durumun mağdurlarından E.Y. işten ağır çalışma koşulları yüzünden ayrılmak zorunda kaldığını ifade etti. İşten ayrıldıktan aylar sonra kendisine 1650 TL tutarında borçlu olarak gösterildiği bir belgenin gönderildiğini kaydeden E.Y., şaşkına döndüğünü ve bu parayı ödeyemeyeceğini ifade etti. E.Y., “Zaten işsiz olduğum için bu işe başladım, yani para kazanmak için... Az bir maaşla mesai ücreti dahi almadan aylarca kıt kanaat geçindim. Şimdi ‘borçlusun’ diyorlar. Böyle vicdansızlık olur mu” diye sordu.

İŞTEN AYRILANIN EVİNE İCRA GÖNDERİLİYOR!

Gazetemizde 25 Mart 2012 tarihinde “Tekno yasaklar işçiyi bezdirdi” başlıklı haberde, çalışanların tuvalete gitmelerinin yasaklandığına, tuvalette fazla zaman geçirdikleri için savunmalarının alındığına ve işten ayrıldıkları takdirde borçlandırıldıklarına dikkat çekilmişti. Çalışanlar, Teknosa’da ücretsiz mesai yaptırılması ve gece saatlerine kadar çalıştırıldıkları gibi bir dizi sorunun ciddi anlamda devam ettiğini söylüyorlar. Bu uygulamaların bölge müdürleri tarafından desteklendiğini belirten çalışanlar, 6 ay içerisinde işten çıktıkları ya da kovuldukları takdirde borçlandırıldıklarını ve hatta evlerine icraların gönderildiğini iddia ediyor.

GAZETEMİZE DAVA AÇILMIŞTI

Daha önce yaptığımız habere ilişkin görüşlerini aldığımız Teknosa Mağaza Müdürü “Burası özel, kurumsal bir şirket. Buradaki şirket prensipleri sizi ilgilendirmez” yanıtı vermiş haber yayınlandığı takdirde de şirket avukatları tarafından gazetemiz hakkında dava açılacağını söylemişti. İstanbul 26. Sulh Ceza Mahkemesi, tekzip istenen haberle ilgili, “Halk nazarında küçük düşürecek ve kişilik haklarını ihlal edecek unsurların bulunmadığı, kaleme alınan yazıların haber niteliğinde olduğu, yazılarda haber verme hakkının kullanıldığı ve kişilik haklarına tecavüz edildiğini gösterir herhangi bir ibare bulunmadığı”na hükmetmişti.

TEKNOSA: KENDİMİZİ GARANTİYE ALMALIYIZ

Gönderilen belgede imzası bulunan Teknosa Personel Uzmanı Kemal Seymen de işçilerin borçlandırıldığını itiraf etti. Seymen, çalışanların Teknosa tarafından borçlandırıldığını ancak, bunun karşılıklı yapılan sözleşme neticesinde gerçekleştiğini söyledi. Seymen, ilk işe başlayan herkese 2 haftalık bir eğitim verildiğini, borçların da eğitim süresince oluşan konaklama, ulaşım, yemek, içmek gibi ihtiyaçların tutarı olarak belirlendiğini ileri sürdü. Eğitim giderlerinin çalışanlara ödetilmesi hususuna ilişkin ise Seymen, “Sonuçta ticari bir şirket burası. Teknosa da kendisini bu şekilde garanti altına almak durumundadır. Bu kişiye has bir durum değil, bütün çalışanlar için geçerlidir. Buradaki amacımız çalışanların işyerinden erken sürede yaptıkları istifaları engellemek, bir nevi istifadan yıldırmaktır” diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL)

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraİstanbulTecavüzdizi
Görüş Bildir