İşte 4 Partinin Uzlaştığı Tek Madde

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

İşte 4 Partinin Uzlaştığı Tek Madde

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda dün anayasanın ilk 3 maddesi görüşüldü. Dört parti sadece “Türkiye devleti bir cumhuriyettir” cümlesinde anlaştı. AK Parti ve BDP ilk üç maddede değişiklik önerirken, MHP ve CHP buna karşı çıktı.

Dün komisyondan çıkan kırmızıyla yazılmış metin şöyle:

AK Parti Önerisi Türkiye Cumhuriyeti, insan haklarına dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devletidir.

CHP Önerisi Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devletidir.

MHP Önerisi Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devletidir.

RESMİ DİL TÜRKÇE’DİR

BDP Önerisi Türkiye Cumhuriyeti, insan haklarına dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir. Devlet; ideolojilere, dinlere, inançlara ve yaşam tarzlarına ilişkin çoğulculuğu tanır ve toplumun çoğulcu yapısı karşısında tarafsız kalır. Devletin idari yapısı ademi merkezi sistem esasına göre düzenlenir. Devletin toprak bütünlüğüne dokunulamaz.

AK Parti Önerisi Türkiye Devleti ülke ve millet olarak bölünmez bir bütündür. Resmî dili Türkçedir. Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Millî marşı “İstiklâl Marşı”dır. Başkenti Ankara’dır.

CHP ve MHP Önerisi : Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir. Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Millî marşı “İstiklal Marşı”dır. Başkenti Ankara’dır.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAnkaraBarış ve Demokrasi PartisiCumhuriyet Halk Partisiİstiklal MarşıMilliyetçi Hareket PartisiTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir