Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

ABD'de İşsizlik Yüzde 7.8’e Geriledi

 > -

İşsizlik Yüzde 7.8’E Geriledi

İşsizlik Yüzde 7.8’E Geriledi

ABD’de 6 Kasım seçimleri öncesinde çarşamba akşamı yapılan tele tartışmada Cumhuriyetçi rakibi Mitt Romney karşısında büyük hezimete uğrayan ABD Başkanı Barack Obama’ya dün sevindirici haber geldi.

ABD Çalışma Bakanlığı’nın açıkladığı aylık istihdam rakamları ise Başkan Obama’ya bir seçim hediyesi oldu. İşsizlik oranının son 44 ayın en düşük seviyesine inerek yüzde 7.8’e gerilediği açıklandı.

Obama’nın yeniden seçilip seçilmeyeceği konusundaki en büyük soru işareti, İkinci Dünya Savaşı’ndan beri görev başındaki hiçbir başkanın yüzde 8’in üzerinde bir işsizlik oranı varken yeniden seçilememiş olmasıydı. Son rakamlar Obama’yı bu açıdan rahatlattı. Her ne kadar sağlanan istihdamın büyük bölümünün part-time olduğu belirtilse de, Obama 2008’deki büyük krizin sonrasında, başkanlık görevini devraldığı günkü istihdamı geçmiş oldu. Ülkedeki istihdam, böylece 24 ay üst üste artmış oldu.

Yanardöner Romney

Obama, Wisconsin eyaletinde 30 bin kişiye hitap ettiği mitingle de moral buldu. Obama, miting konuşmasında şöyle dedi: “Sahneye çıktığımda, Mitt Romney olduğunu iddia eden çok esprili bir arkadaşla karşılaştım. Ama Mitt Romney olamazdı. Çünkü gerçek Mitt Romney, geçen sene zenginlere 5 trilyon dolar vergi kesintisi sağlayacağını söz vermek için ülkeyi dolaşıyordu” dedi. Obama Kampanyası’nın eylül ayında 150 milyon dolar sınırını aşarak bağış toplamada yeni bir rekor kırdığı da öğrenildi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBarack ObamaİşsizlikMitt Romneyvergi
Görüş Bildir