Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İsrail Güçleri Batı Şeria'da Filistinlilere Ait Evi Yıktı

0PAYLAŞIM

İsrail Güçleri Batı Şeria'da Filistinlilere Ait Evi Yıktı

KUDÜS Anadolu Ajansı - İsrail eforları, işgal altındaki Batı Şeria'nın Ramallah kenti yakınlarında Filistinli bir aileye ait konutu "ruhsatsız" olduğu bahanesiyle devirdi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, İsrail eforları Ramallah'a bağlı Beyt Sira köyüne iş makinalarıyla baskın tertip etti. Filistinli Muhammad İsmail Ankavi'ye ait konut, İsrail eforları tarafından iş makinalarıyla devrildi.

İsrail makamlarının mevzubahisi yeri "C bölgesi" olarak değerlendirdiği, konutu da "ruhsatsız" olduğu iddiasıyla devirdiği ifade edildi.

Öte yandan Ankavi, evinin imha emrinin İsrail makamları tarafından kendisine 2 ay evvel iletildiğini ve kararın iptali için İsrail duruşmasına müracaat ettiğini belirtti.

Ankavi, duruşmanın legal sürecin devam etmesi sebebiyle imhanın ertelenmesine karar verdiğini ancak buna karşın yuvasının devrildiğini dile getirdi.

  • 40 konuta daha imha emri

İsrail makamlarının, aynı bölgede bulunan 40 konutun daha "ruhsatsız" inşa edildiği bahanesiyle devrilmesi için mal sahiplerine direktif yolladığı aktarıldı.

İsrail, 1967'de işgal ettiği Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da Filistinlilere ait konut ve yapıları muhtelif bahanelerle deviriyor.

Filistin ile İsrail yönetimi arasında 1995'te imza atılan "İkinci Oslo Uyuşması" çerçevesinde işgal altındaki Batı Şeria A, B ve C bölgelerine ayrılmıştı.

Yüzde 18'i içeren "A bölgesi"nin yönetimi yönetimsel ve güvenlik olarak Filistin'e, yüzde 21'lik "B bölgesi"nin yönetimsel yönetimi Filistin'e, güvenliği ise İsrail'e devredilirken, yüzde 61'ini içeren "C bölgesi"nin yönet ve güvenliği İsrail'e vazgeçilmişti.

Yerel kaynaklar, İsrail eforlarının yalnızca geçen sene Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da Filistinlilere ait 521 konutu "ruhsatsız" olduğu veya "C bölgesi"nde inşa edildiği bahanesiyle devirdiğini belirtiyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir