İsrail'den Rusya'ya “Vururuz” Tehdidi

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

İsrail'den Rusya ve Suriye'ye 'S-300' Tehditi

İsrail Savunma Bakanı Moşe Yalon, “S-300 füzeleri Suriye'ye ulaşırsa ne yapacağımızı bileceğiz” dedi.

Yalon, çarşamba gününe kadar devam edecek kimyasal silah saldırısı tatbikatı nedeniyle gittiği Rample İç Cephe Komutanlığı üssünde yaptığı açıklamada, Rusya ve Suriye’ye gözdağı verdi. Savunma Bakanı Yalon, Rusya’nın Suriye’ye satışı için anlaşma yaptığı S-300 savunma sistemi füzeleri için, “S-300 konusu gündeme, Rusya’nın Suriye'ye bu füzelerini tedarik etme niyeti üzerine geldi. Bu adım bizi tehdit etmek içindir ancak şu ana kadar teslimat yapılmadı. Bunu kanıtlayabilirim ve umarım yapılmaz. Eğer bir talihsizlik olur ve Suriye’ye ulaşırlarsa ne yapacağımızı bileceğiz” diye konuştu.

Öte yandan Suriye ile aralarında çıkabilecek bir çatışma ihtimalini de değerlendiren Yalon, şunları söyledi:

Haberin Tamamı İçin:

İsrail'den Rusya'ya “Vururuz” Tehdidi

Rusya'nın Suriye'ye S-300 füze savunma sistemleri vereceği yönündeki açıklamalara İsrail sert tepki gösterdi.

İsrail basınında yer alan haberlere göre, İsrail Savunma Bakanı Moşe Yalon füze sistemlerini sevkiyatı sırasında vurabileceklerini ima etti. Yalon, "Henüz teslimat gerçekleşmedi, umuyorum ki gerçekleşmeyecek. Ancak, kazara Suriye'ye ulaşırsa biz ne yapacağımızı biliriz…" tehdidinde bulundu.

İsrail, Suriye'ye verilen silahların Hizbullah'ın eline geçmesi ve sonrasında da kendilerine karşı kullanılmasından endişe ediyor.

Batı basınında yer alan iddialarda İsrail Başbakanı Benjamin Netenyahu'nun Soçi'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüştüğü ve S-300'leri Suriye'ye vermemesi konusunda talepte bulunduğu belirtilmişti. Netenyahu, füzelerin terör grupların eline geçebileceği ve Rusya vatandaşlarının da bulunduğu İsrail topraklarının hedef alınabileceğini iddia etmişti.

İsrail bugüne kadar Suriye'de Hizbullah'la bağlantılı olduğunu iddia ettiği çeşitli askeri malzeme taşıyan hedeflere hava saldırısı gerçekleştirdi. S-300 füze savunma sistemlerinin Suriye'de aktif hale gelmesinin İsrail saldırılarını imkansız hale getireceği belirtiliyor.

Haaretz gazetesi İsrail Hava Kuvvetleri Komutanı Amir Eshel'e dayandırdığı haberinde Rusya'nın S-300 füze savunma sistemlerini Suriye'ye göndermek üzere yola çıkardığını yazmıştı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

HizbullahİsrailRusyaSuriyeTerörVladimir Putin
Görüş Bildir