İsrail Kabul Etti: ‘Mahkum X’ Mossad Ajanıydı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

İsrail: Bir Kişiyi Farklı Kimlikle Cezaevinde Tuttuk

İsrail: Bir Kişiyi Farklı Kimlikle Cezaevinde Tuttuk

İsrail, Avustralya ve İsrail vatandaşı bir kişiyi güvenlik nedeniyle farklı bir kimlik altında cezaevinde tuttuğunu ve bu kişinin cezaevinde öldüğünü ilk kez kabul etti.

İsrail Adalet Bakanlığı, daha önce Mahpus X olarak bilinen ve kısa süre önce Avustralya medyası tarafından kimliği Ben Zygier olarak belirlenen kişinin adını açıklamadı ancak ailesinin tutukluluk konusunda haberdar edildiğini açıkladı.

Bakanlık, bu kişinin mahkeme kararı sonucu cezaevine konduğunu ve haklarının korunduğunu da ekledi.

Zygier 2010 yılında hücresinde ölü bulunmuştu. İsrailli yetkililer, cezaevindeki kişinin kendisini asarak intihar ettiğini belirtiyor.

Ortaya çıkan bilgiler üzerine Avustralya dışişleri bakanı, diplomatların 34 yaşında Zygier'in tutuklanması olayını nasıl ele aldıklarıyla ilgili bir soruşturma başlatılması emri verdi.

Zygier'in gerçek adı ve hangi suçtan dolayı cezaevinde tutulduğu gardiyanları tarafından dahi bilinmiyordu.

Avustralya televizyonu ABC'nin bir belgeselinde Mahpus X olarak anılan bu kişinin Avustralyalı Mossad ajanı Ben Zygier olduğu iddia edilmişti.

Ancak, İsrail'deki Ayalon Cezaevi'nin yüksek güvenlikli özel bir bölmesinde tam tecrit altında tutulmuş olan Avustralyalı kişinin, hangi suçtan cezaevinde tutulmuş olduğu ortaya konabilmiş değil.

Avustralya Dışişleri Bakanı Bob Carr konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bu kişinin, isminin dahi açıklanmadığı tam tecrit koşulunda tutulmasının arkasında vatana ihanet gibi bir suçlamanın bulunmasının olası olduğunu söyledi.

ABC televizyonun araştırmasına kaynaklık eden bilgi, Ben Zygier'in cenazesinin Avustralya'ya getirilmesi sırasında, cenazenin Zygier'in ikinci pasaportunda kullandığı Ben Allen adına gönderildiğinin fark edilmesi olmuştu.

İsrail yönetimin, bu konuyla ilgili haberlerin kamuoyuna duyurulmaması için İsrail basınıyla özel bir toplantılar yapıldığı bildiriliyor.

Avustralya basınında çıkan haberleri önceki gün duyuran İsrailli Haaretz gazetesi, daha sonra bu konudaki haberini sayfasından kaldırmıştı.

Televizyon, Melbourne'deki Zygier'in Mossad'da katılarak Ben Alon ismiyle İsrail'e gittiğini duyurmuştu.

Haberin Tamamı İçin:

İsrail Kabul Etti: ‘Mahkum X’ Mossad Ajanıydı

İsrail hükümeti, Tel Aviv’deki yüksek güvenlikli Ayalon Hapishanesi’nde 2010 yılında kendini asarak intihar ettiği açıklanan mahkumun Mossad ajanı olduğunu kabul etti. Avustralya medyası, ‘Mahkum X’ olarak bilinen bu kişinin Avustralyalı Yahudi Ben Zygier olduğunu ortaya çıkarmıştı. İsrail Adalet Bakanlığı, adını vermeden 2000 yılında İsrail’e yerleşen ‘Mahkum X’in güvenlik gerekçesiyle farklı bir kimlik altında Ayalon’da hücre hapsinde tutulduğunu bildirdi.

Eski bir Mossad ajanı ve gazeteci Gad Shimron, İsrail’in ne suç işlediği gizli tutulan mahkumun kimliğini açıklamaya zorlandığını düşünüyor: “Günümüzde ajanlık, bilgiye ulaşmak, internet sayesinde; Facebook, Instagram ve Twitter gibi ağlar sayesinde çok daha kolay. Diğer taraftan bu örnekte olduğu gibi kimlikleri, insanları gizlemek ise bir o kadar güç.”

Bu arada, İsrail Başbakanlık Ofisi’nin ülkedeki medya kuruluşlarından ‘Mahkum X’ hakkında haber yapmamasını istediği bildirildi. İsrail ve Avustralya istihbaratları için ikili çalıştığı iddia edilen Ben Zygier’in hapse konmadan önce hakkında alınmış bir mahkeme kararı da bulunmuyor.

‘İnsanların yargılanmaksızın gizli bir şekilde tutuklanmasının demokratik bir ülkede kabul edilemez olduğunu’ belirten İsrailli insan hakları örgütleri, haberin ortaya çıkmasının ardından Tel Aviv hükümetine tepki gösterdi.

Copyright © 2013 euronews

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

FacebookInstagramİntiharİsrailTwitter
Görüş Bildir