Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İran Yeni Cumhurbaşkanını Seçti

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

İran Yeni Cumhurbaşkanını Seçti

Dün yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy sayım işlemi sona erdi. Reformcu aday Hasan Ruhani oyların yüzde 51'ni alarak seçimin galibi oldu.

HAMANEY: SİSTEME GÜVEN TAZELENDİ

İran'da oy sayım işlemi devam ederken, Dini lider Ayethullah Ali Hamaney'den ilk açıklama geldi. Sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından açıklama yapan Hamaney, cumhurbaşkanlığı seçimlerine yüksek katılımın, İslam Cumhuriyeti'ne olan güveni gösterdiğini söyledi.

Hamaney, "Adaylar için kullandığınız her oy, İslam Cumhuriyeti'ne ve sisteme olan güvenin göstergesi" dedi.

64 YAŞINDA, ILIMLI

İran'da 11. dönem cumhurbaşkanlığı seçiminde oyların büyük bölümünü alarak seçimi önde götüren 64 yaşındaki reformcu aday Hasan Ruhani, ılımlı tavrıyla biliniyor.

Ülkeyi mevcut cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın sertlik yanlısı tutumundan uzaklaştıracağı yorumları yapılan ve aynı zamanda din adamı olan Ruhani, reformcu kanadın önde gelen isimlerinden eski cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'nin açık desteğini aldı. Hatemi destekçilerine, reformcu aday Ruhani'ye oy verme çağrısı yapmıştı.

HATEMİ VE RAFSANCANİ DESTEKLEDİ

İran'ın eski cumhurbaşkanlarından Haşimi Rafsancani tarafından da desteklenen Ruhani, seçim kampanyasında, siyasi mahkumların serbest bırakılacağı, insan haklarının güvence altına alınacağı ve "ülkeye itibarının yeniden kazandırılacağı" sözü vermişti.

TABU KONULARA EL ATIYOR

Ruhani, televizyonda yayınlanan söyleşilerde de ülkenin tartışmalı nükleer programı, uluslararası yaptırımlar, ekonominin çök kötü durumda olması ve İran'ın uluslararası toplumda aşırı derece tecrit edilmesi gibi tabu olarak kabul edilen konuları ele alıyordu.

ABD İLE DİPLOMATİK İLİŞKİ

Geçmişte İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi'nde temsilciliği dahil olmak üzere parlamentoda çeşitli görevlerde bulunan Ruhani, ABD ile diplomatik ilişkileri yeniden kurma sözü de veriyor.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AhmedinejadAmerika Birleşik DevletleriİranTwitter
Görüş Bildir