Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İran Merkezli Dünya İslami Uyanış Kurultayı, Bae Ve Bahreyn'in İsrail'le Normalleşmesini Kınadı

0PAYLAŞIM

İran Merkezli Dünya İslami Uyanış Kurultayı, Bae Ve Bahreyn'in İsrail'le Normalleşmesini Kınadı

TAHRAN Anadolu Ajansı - İran merkezli Dünya İslami Uyanış Kongreyi, Birleşik Arap Emirlikleri Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn'in İsrail ile ilişkileri olağanlaştırma uyuşmaları imza atmasını ayıplayarak Filistin davasına dayanak çağrısında bulundu.

Genel Sekreterliğini İran lideri Ayetullah Ali Hamaney'in Beynelmilel İlişkiler Danışmanı Ali Ekber Velayeti'nin yaptığı İran merkezli Dünya İslami Uyanış Kongreyi, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn'in İsrail ile ilişkileri olağanlaştırma uyuşmasını dün Beyaz Saray'da imza atmaları üzerine 50 ülkeden bilgin, düşünür, uzman ve aydının katılımıyla başşehir Tahran'da video konferans aracılığıyla fantastik buluşma tertip etti.

Buluşmanın ardından yayımlanan netice deklarasyonunda, Filistin'in İslam dünyasının ilk sorunu olduğu belirtilerek, "Filistinli hareketler, 70 senede direniş ve görüşme yoluyla Filistin'in bağımsızlığı için gayret gösterdiler. Uzun görüşme süreçlerinde İsrail rejimi, şehirleri genişletmekten ve sömürgeci eforların takviyesini almaktan başka bir şey yapmadı. Bu süreçte fırsatlar elden kaçtı ve Filistin milleti için hiçbir kazanım olmadı." ifadeleri kullanıldı.

Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn ile İsrail arasında yapılan uyuşmanın ayıplandığı açıklamada İslami ve beynelmilel kamuoyuna Filistin davasını destekleme çağrısı yapıldı.

İran merkezli Dünya İslami Uyanış Kongreyi Genel Sekreteri Ali Ekber Velayeti de tertip ettiği basın buluşmasında "Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn attıkları bu adımın hesabını verecekler" tehdidinde bulunarak, "Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri idareyicileri siyonist rejimi resmen tanıyarak yanlış ve hasarlı bir adım atmıştır. İslam dünyasının genelinde bunlara reel muhalefet dalgası oluşmuştur. Körfez'deki bazı ülkeler boş umutlarla Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail'in kuklası oldular." diye konuştu.

İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn arasında varılan "ilişkilerin banalleştirilmesine" müteveccih mevzubahisi uyuşmalar, dün Beyaz Saray'da imza atılmıştı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir