Son 40 Yılın En Büyük Depremi

 > -

İran'da 8 Büyüklüğünde Deprem:

İran'da 8 Büyüklüğünde Deprem:

İran'da 8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Deprem tüm körfez bölgesinde hissedildi. Depremin İran-Pakistan sınırı civarında olduğu bildiriliyor.

Mynet

Haberin Tamamı İçin:

İran'da 8.0 Büyüklüğünde Deprem

İran'da 8.0 büyüklüğünde bir deprem oldu. Depremde ölü ya da yaralı olup olmadığı henüz bilinmiyor. Depremin tüm körfez ülkeleri ve Hindistan'dan hissedildiği belirtiliyor.

Depremin merkez üssünün İran-Pakistan sınırında bir bölge olduğu öğrenildi.

İran'da 6 gün önce de 6,3 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiş, 37 kişi hayatını kaybetmişti.

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Haberin Tamamı İçin:

İran'da Şiddetli Deprem

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

İran'da 7.8 Büyüklüğünde Deprem

İran'da çok şiddetli bir deprem meydana geldiği bildirildi.

ABD Jeolojik Araştırma Merkezi depremin büyüklüğünün Richter ölçeğine göre 7.8 olduğunu duyurdu. Ancak İran'ın Buşehr kentinde bulunan Tahran Üniversitesi Jeofizik Enstitüsü Sismoloji Merkezi yerel saatle 15:14'te meydana gelen depremin 7.5 büyüklüğünde olduğunu açıkladı.

İran devlet televizyonu ölü sayısının ilk belirlemelere göre 40 olduğunu açıkladı.

Depremin etkilediği Pakistan'da da en az beş kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Depremin merkez üssünün İran'ın güney doğusundaki Sistan ve Belucistan eyaletleri yakınındaki Serevan kenti olduğu haberleri geliyor.

Deprem Pakistan ve Hindistan'dan Abu Dabi'ye kadar çok geniş bir alanda hissedildi.

Pakistan basını depremin ülkenin güney bölgesinde ve kıyı kentlerinden Lahore, Karaçi, Haydarabad ve Ketta'da hissedildiğini duyurdu.

Tahran'dan gazeteci Muhsin Asgari, sarsıntının ''İran'ın son 40 yılın en büyük depremi'' olduğunu aktarırken, ''Fay hattı geçen hafta Buşehr yakınlarında sarsıntı yaratan hattan daha farklı. Bölgeyle iletişim kesilmiş durumda, depremin vurduğu bölgeye arama kurtarma ekipleri sevkedildi'' dedi.

İran devlet televizyonu depremin ardından güney doğu bölgelerinde elektrik ve iletişim hatlarının işlemez halde olduğunu bildirdi.

İran'ın güney batısında 10 Nisan'da meydana gelen ve 6.3 büyüklüğündeki depremde 37 kişi hayatını kaybetmiş, 850 kişi yaralanmıştı.

Geçen hafta meydana gelen depremde Buşehr yakınlarındaki nükleer santralın hasar görmesi olasılığı endişe yaratmış, ancak santralin zarar görmediği açıklanmıştı.

Buşehr kentindeki nükleer santralin bugün meydana gelen depremden zarar görmediği bildirildi.

Santralin inşaatını yapan Rus inşaat şirketinin Rusya'daki bir çalışanı Reuters haber ajansına "santralde hiçbir zararın meydana gelmediğini" söyledi.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

Depremin ardından ilk görüntüler..

İran'daki Deprem, Pakistanı Vurdu

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Son 40 Yılın En Büyük Depremi

İran’ın doğusundaki Belucistan eyaletinde dün 7,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

İran’ın doğusundaki Belucistan eyaletinde dün 7,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Son 40 yılda İran’ın yaşadığı bu en şiddetli sarsıntı sebebiyle kriz masaları oluşturuldu. Afganistan ve Pakistan sınırı yakınındaki deprem, Bahreyn, Dubai ile Suudi Arabistan gibi birçok Körfez ülkesinde de hissedildi. İlk belirlemelere göre Pakistan’da 21 kişi hayatını kaybetti, 1.000’e yakın kişi de yaralandı.

Merkez üssü Seravan şehrinin 81 kilometre kuzeyi olan depreme ilişkin Tahran’dan ise çelişkili açıklamalar geldi. İranlı yetkililer, ilk yaptıkları açıklamada 47 kişinin öldüğünü bildirirken daha sonra ise depremde can kaybı olmadığı, sadece 27 kişinin yaralandığını ifade etti.

Depremin ardından Pakistan'ın 20 milyon nüfuslu Karaçi şehrinde halk sokaklara döküldü.

Sarsıntının İran ve Pakistan’da kerpiçten yapılan 1.200’den fazla binanın yıkılmasına sebep olduğu belirtilirken, bölgede elektrik ve iletişimin kesilmesi sebebiyle gerçek bilançonun netleşmesinin zaman alacağı kaydediliyor. Yetkililer, depremden en fazla etkilenen bölgelere yardım ve kurtarma ekiplerinin sevk edildiğini, can kaybı ve hasar tespitinin ortaya çıkarılmasının henüz erken olduğunu bildirdi.

Sarsıntının çok büyük bir alanda hissedildiği ancak coğrafi yapısı çöl ve dağlardan oluşan bölgede nüfus yoğunluğunun oldukça az olması nedeniyle ölü sayısının depremin şiddetine göre ters orantılı olabileceği belirtiliyor. Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Ümit Yardım da depremin meydana geldiği bölgedeki nüfusun yaklaşık 80-90 bin olduğu bilgisini verirken, “Bizim kayıtlarımıza göre bölgede Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bulunmuyor.” dedi.

Deprem, Dubai'de de hissedildi.

Şiddetli depremin hissedildiği Körfez bölgesi ve Hindistan’da da yüksek binalar boşaltıldı. Dubai’de bulunan, 828 metre uzunluğundaki dünyanın en yüksek binası Burç Halife de boşaltılan binalar arasında. ABD Jeolojik Araştırma Merkezi’nin verilerine göre dün sadece İran ve Pakistan sınırı sarsılmadı, Hindistan, Endonezya, Papua Yeni Gine ve Çin’e kadar birçok ülkede deprem meydana geldi. Uzmanlar, İran-Pakistan sınırındaki depremin Türkiye’deki fayları tetiklemesini ise beklemiyor.

GÜL’DEN İKİ ÜLKEYE YARDIM TEKLİFİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, depremin ardından İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari’ye ‘geçmiş olsun’ mesajı gönderdi. Gül, mesajında, depremde hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara da acil şifalar dilerken, ihtiyaç duyulması halinde Türkiye’nin yardıma hazır olduğunu bildirdi.

Türkiye ile aynı fay hattı üzerinde olan İran’da sık sık büyük hasarın yaşandığı sarsıntılar meydana geliyor. Basra Körfezi’ne kıyısı bulunan Buşehr şehrinde 9 Nisan’da meydana gelen 6,3 büyüklüğündeki depremde 37 kişi hayatını kaybetmiş, 850 kişi de yaralanmıştı. Kentteki nükleer santrale de yakın olan depremin sebep olduğu panik, ülke yetkililerince tesise bir zararın gelmediğinin bildirilmesiyle yatışmıştı. Doğu Azerbaycan eyaletinde 11 Ağustos 2012’de 11 dakika arayla meydana gelen 6,0 ve 6,2 büyüklüklerindeki depremlerde ise 306 kişi ölmüş, 3 binden fazla kişi yaralanmış, 16 bin kişi de evsiz kalmıştı. 2003 yılında meydana gelen ve Bam kentini yerle bir eden 6,6 büyüklüğündeki depremde ise 25 binden fazla kişi hayatını kaybetmişti. DIŞ HABERLER SERVİSİ

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAhmedinejadAmerika Birleşik DevletleriAzerbaycanBurçÇinDepremDubaiEndonezyaHindistanİranMynetPapua Yeni GineRusyaSuudi Arabistandeprem
Görüş Bildir