Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İnsanoğlu Çiğ Süt Emmiş: 14 Maddeyle Hepimizi Bekleyen Ürkütücü Gelecek

3.4bPAYLAŞIM

Dünya nereye gidiyor? İnsanoğlu dünyayı çok büyük bir hızla tüketiyor ve gelecekle ilgili endişeler her geçen gün artıyor. Gezegenimizde şu anda yaşanan değişimleri ve büyük resmin gelecekte neleri değiştireceğini tartışmak, hepimizin yapması gereken bir beyin fırtınası.

İnsanların yaşamını ve birbirini etkileyen bazı gerçeklerden bahsedelim. Bunlardan herkes kendine göre bir sonuç çıkarabilir. Dünyayı ne yönde değiştirdiğimize 14 maddede bakacak olursak, haberler kötü.

1. Oksijen

Dünyadaki oksijen seviyesi giderek azalıyor. Endüstriyel gelişmeler ve küresel ısınma gibi birçok farklı konu yüzünden dinozorlar zamanında %35’lerde olan atmosferdeki oksijen seviyesi, bugün büyük şehirlerde %15’in de altında.

2. Kentleşme

Büyük şehirlerde oksijen durumu böyleyken, dünyada kentleşme oranı da giderek artıyor. Bir başka deyişle, insanlar oksijen seviyesinin düşük olduğu yerlere taşınıyor veya oksijeni fazla yerleri kentleştiriyor.

3. Ormanlar

Oksijen üretiminin başlıca kaynaklarından olan ormanlar her geçen gün yok oluyor. 1990 - 2005 yılları arasında her yıl ortalama 130 bin kilometrekare orman yok oldu. Bu, yaklaşık olarak Yunanistan’ın toprak büyüklüğü kadar.

4. Okyanus bitkileri

Oksijenin bolca alındığı bir başka kaynak olan okyanus bitkileri de eski verimliliklerini giderek kaybediyor. Bunun nedenleri arasında sıcaklıklar, rüzgârdaki değişimler ve çöllerden gelen besleyici bakır gibi bazı maddelerin azalışta olması gösteriliyor. 

NASA’ya göre, 1980’lerin başından beri çöllerdeki bakır miktarı %25 azaldı.

5. Su kullanımı

Okyanus demişken su kullanımı hızla artıyor. Birkaç sene önce yapılan bir araştırmaya göre 2007 - 2025 yılları arasında su kullanımının gelişmekte olan ülkelerde %50, gelişmiş ülkelerde de %18 artacağı hesaplanmış.

6. Yağmur

Su tüketimi artarken yağmurlar da azalıyor. Örneğin bir araştırmaya göre önümüzdeki birkaç on yıl içinde Güney Avustralya’da küresel ısınmaya bağlı olarak ortalama yağmur suyunda %40 düşüş bekleniyor.

7. Güneş ışınları

Belli bir seviyedeki güneş ışınlarında bir sorun yok fakat ultraviyole ışınları, ozonun delinmesi sonucu giderek insanlar için zararlı bir noktaya geliyor.

8. Nüfus artışı

Dünya nüfusu çok hızlı bir şekilde artıyor. 1989’da yaklaşık 5 milyar olan dünya nüfusu, eğer artış bu hızında giderse 2050’de 11 milyar olacak. Artış yavaşlasa bile 2050’de 9.7 milyar olması bekleniyor.

9. Yiyecek tüketimi

Nüfusun bu hızla artması, kentleşmenin yaygınlaşması ve orta sınıfın büyümesi yiyecek tüketimini artırıyor. 2050’de dünya nüfusu 9.7 milyar bile olsa herkese yetecek kadar yiyecek olması için şu anki üretimin yaklaşık 2 katını üretmeliyiz.

10. Orta sınıf

Orta sınıfın büyümesi, et tüketimi gibi isteklerin de artması anlamına geliyor. Sadece Çin’de 2013’de 270 milyon olan orta sınıf vatandaş sayısı 2030’da 950 milyon olacak. Bu sırada birçok hayvanın da nesli tükeniyor.

11. Yaşlılık

Orta sınıf yükselirken dünya da giderek yaşlanıyor. Emeklilik maaşları şimdiden birçok ülkede sorun olmaya başladı. Teknolojinin artışı ve robotların yaygınlaşması üretim konusunda bizi belki kurtarabilir.

12. Yapay zeka

Robotların yaygınlaşması ve yapay zeka insanlık için başlı başına bir tehdit olabilir; fakat bu gerçeği görmezden gelsek bile en azından işsizliğe yol açacak.

13. Borçlar

İşsizlik demişken dünyadaki borç miktarı aldı başını gidiyor. Sadece Amerika’daki tahvil piyasasındaki borç miktarı son 40 sene içinde 5 kez 2’ye katlandı. Amerika’nın devlet borcu da son 15 senede 4 kat arttı. Bu inanılmaz bir artış ve sürdürülebilirliği çok tartışılır.

14. Ve petrol

Dünya’daki petrol üretimi çok arttı ve petrol fiyatları da çok düştü. Fakat dünya limitli bir yer. Petrolün de sonu olacak. Bu tabii başka bir kaynağın keşfedilmeyeceği anlamına gelmiyor ama çok önemli bir kaynağı hızla tükettiğimiz anlamına geliyor.

Peki hiç mi iyi gelişme yok? Tabii ki var. Teknolojik gelişmeler belki de bunların bazılarına çare olabilir.

Fakat genele baktığımızda, dünyanın çok hızlı değiştiğini ve bu hızın giderek arttığını görebiliyoruz. Bunlar neye yol açar? Bu çoğalma ve tüketim hızında, yani yaşam biçimlerimizde radikal değişimler olmazsa ve teknolojiyi iyi yönde kullanıp hepsine çözüm bulamazsak, yeni bir gezegene ihtiyaç olacak gibi duruyor. 

Elon Musk da belki Mars’ı kolonileştirme hayalini kurarken benzer şeyler düşünüyordur.

Tabii umarız dünyadaki süper güçler bunun çözümünü insan sayısını bir savaşla azaltmakta bulmaz...

Cem Leon Menase

Harvard Business Review Türkiye

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bir-onepiece-fan

Ne yazık ki insanlar bunu çok konuşup hiç bir şey yapmıyor hepsi sadece daha pahalı bir araba daha büyük bir televizyon daha kaliteli bir koltuk takımı ve daha büyük bir ev için çalışan duygusuz robot gibiler ve çok bencil ve ırkcılar insan insan olmuyunca bunları ne kadar konuşsada bir halt edemez *-*

dzgn

Bu dünyada yaşamayı becerebilmişiz gibi, başka yaşam olan gezegenleri de mahvetmeye gidiyoruz adım adım.

boraagunes

Bu dünyada 3. Dünya savaşı çıkarsa dünya direk yok olur. Nükleer savaştan bahsediyoruz çok değil 5-10 tane atom bombası patlasa dünyadaki bütün yaşam sona erer. Üremeyi yasaklıyacaksın aslında yada sınırlandırıcaksın max 1 cocuk. Fazla çocuk yapanıda ağır para cezasına çarptırıcaksında işte bunu globalleştirmek mesele. Fosil yakıtları bırakıp rüzgar, okyanus, güneş vb enerji kaynaklarına geçiş olmalı. Ama acilen olmalı. Ama olmayacağı da belli. Bence biz boku yemişiz. Marstaki koloniye giderler insanlık kıçı kırık devam eder işte napalım. Bizde burda kuruyup gideriz.

samet-akcay

en başta verilmesi gereken mesaj en sonda verildi. kurtuluşu toplu ölümlerde arıyor süper(!) güçler.

feyk

Buyuk degisimlerin safagindayiz. Genetik yasamin ve insanin ozunu degistirip yeniden tasarliyabilcek noktada, yapayzeka her gun insana has bir yetenegi yapabilir hale gelip insani asiyor, sentetik bioloji ve 3 boyutlu baski yakin zamanda bildigimiz tum uretim sekillerini degistircek, belkide fabrika kulturu tarih olacak. Degisimler en yumusak felaketsiz sekilde gercekleseler bile boyutlari ve sonuclari korkunc. Ve insanlik tarihinde ne zaman buyuk sosyal kulturel degisimler gerceklesmisse pesinden cok buyuk huzursuzluklar kanli savaslar gelmistir. Sosyal degisim, zenginligin yeniden dagilimi bunlar kolay gerceklesen seyler degil. Ama bu sefer insanlar tarihde hic olmadigi kadar yikici silahlara sahip. Sadece nukleer silahlar degil, yapayzeka ve genetik tam potansiyeline ulastiklarinda nukleerden bile daha tehlikeli olacaklar. Beni korkutan dunyayi ele gecirecek robotlar yada genetik bir kaza degil, insanlarin degisim karmasasinda bu yeni teknolojilerle birbirlerine neler yapabilcekleri

Görüş Bildir