Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İngiltere'de Trafiğin Neden Soldan Aktığını Hiç Merak Ettiniz mi?

2bPAYLAŞIM

Çoğumuzun merak ettiği bir sorudur bu. Cevabını Mental Floss'dan derledik, çok da mantıklı bir hikayesi var.

Kaynak: http://mentalfloss.com/article/501958/wh...

İngiltere'yi ziyaret ettiğinizde ilk fark edeceğiniz şeylerden biri trafiğin soldan işlemesidir. Peki, dünyanın neredeyse her tarafında sağdan sürülen arabalar, İngilizlerde neden ters yönden sürülüyor?

Bu uygulama görünüşe göre arabalardan çok öncesine dayanıyor: Orta Çağ. Eski zamanlarda, soldan at sürmek güvenlik meselesiydi.

Çoğu insan sağ elini kullanır. O zamanlarda da hırsızlığa veya saldırıya uğrama riskinden ötürü insanlar kılıç tutan ellerinin açıkta kalmasını istiyordu. Böylece meydan okuyanlarla rahat rahat savaşabilirlerdi. Yürürken olsun, at sırtında olsun, atlı arabada olsun tehditlere karşı hızlı bir şekilde kılıç çekebilmek gerekiyordu.

BBC'ye göre, bu alışkanlık İngiltere dışında da epey yaygındı. Antik Yunan ve Roma'ya kadar dayanıyor hatta.

Sonuçta tehlikeli yollar yalnızca İngiltere'de değildi. Ancak farklı baskılar insanları yavaş yavaş sağdan sürmeye zorladı. Mesela Napoleon sağ taraftan at sürme konusunda ısrarcıydı ve bu uygulamayı fethettiği bölgelere kadar götürdü. Bu ülkelerden birisi Almanya idi ve Hitler de güç kazandığı bölgelerde bunu devam ettirdi. Mesela Avusturya ve Çekoslovakya'da geçiş sürecinde halkın yarısı sağdan yarısı soldan sürüyordu.

Amerika'ya gelelim şimdi de. Federal Otoyol Yönetimi'nin araştırmasına göre Amerika'da trafik sömürge zamanlarından beri sağdan işliyor.

Bunun sebebi hem İngiliz geleneklerini reddetme çabası hem de atlı vagonların sağdan daha kolay kontrol ediliyor olması. Yolun sağında hareket ederken vagonun soluna otururdu sürücüler, böylece gelen trafiği gözlemlemek kolaylaşırdı. Ayrıca herhangi bir hendeğe düşme riskini azaltıyordu.

Pensilvanya eyaleti 1792 yılında yeni bir paralı yolda trafiğin sağdan akışını yasa haline getirdi, New York ise 1804 yılında bütün otoyollarda trafiğin sağdan akışını kabul etti.

Çoğu eyalet bu ikisini takip etti, ancak Henry Ford son noktayı Model T'nin direksiyonunu sola monte ederek koydu. O zamanlar Ford arabalarının popülerliği, bu geleneğin tüm ülkeye yayılması anlamına geldi. Araba sektörünün tamamı bu uygulamaya geçti.

İsveç 1967 yılında trafiğin akışını soldan sağa değiştirdi. Aynı tartışma yakın zamanda İngiltere'de başladı. Ancak bu fikrin gerçekleşmesi pek olası değil.

2009 yılında, Samoa, sağdan sola geçiş yapan sayılı ülkelerden biri oldu. Bunun sebebi ise Avustralya ve Yeni Zelanda'dan ucuza araba ithalatıydı.

Ee, artık öğrenmiş oldunuz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
oguz-kocaoglu

Barış anlaşması yaparak, artık at üzerinde kılıç sallamamak için sağa alınmış. Fakat İngilizler bunu kabul etmemişler.

erdil-unsal

Atlı araba fayton sürcüleri sol eli ile hayvan gem kordonunu tutarken sağ eli de sağa doğru savrularak atıa kırbaş vururlardı. Ama, kırbaç savururken sağda kaldırımda yüürüyenn yayalarda nasibin alıyordu. Bunu önlemek için trafik sola alındı ve öyle kaldı.

mustyamo

“Dünyanın neredeyse her tarafında sağdan sürülen arabalar ...” ! Trafiği soldan akan ülkeler * Asya -Pasifik 'te Avustralya * Bangladeş *Butan *Bruneyi *Cook Adaları *Cocos Adası *Endonezya *Fiji *Hong Hong *Hindistan *Japonya *Kiribat *Makau *Malezya*Maritus *Nepal *Norfolk Adaları *Pakistan *Papua Yeni Gine *Pitcairn Adası*Singapur *Solomon Adaları *Siri Lanka *Tayland*Tonga *Yeni Zellanda. *Avrupa 'da İngiltere *Güney Kıbrıs*Kanal Adası *Kuzey Kıbrıs *Malta. *Amerika 'da Angula *Antigua *Bahamalar*Barbados *BVI *Kayman Adaları *Dominik *Granada *Guyana *Jameyika *Monserrat *St. Helena *St. Kitts*Nevis*St. Luçiya*St. Vinsent*Suriname*Trinidad*Tobako*Turks and Caicos Adaları*USVI.*Afrika 'da ise Bostvana*Güney Afrika*Kenya*Lesotto*Malavi*Mozambik*Nijerya

supermario540

bunlar 1700’lerde mi araba kullanmaya basladilar aq

gzm-ynklr

İngiltere'yi seviyorum.

gzm-ynklr

kesinlikle

Görüş Bildir