Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hüseyin Aygün'den BDP'ye Ağır Eleştiriler

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Hüseyin Aygün'den BDP'ye Ağır Eleştiriler

Hüseyin Aygün'den BDP'ye Ağır Eleştiriler

CHP Tunceli Milletvekili, BDP Tunceli İl Başkanı Şerafettin Halis'in bugün il başkanlığı görevinden istifa etmesini twitter'dan değerlendirdi. (Aksam.com.tr)

CHP Tunceli Milletvekili, BDP Tunceli İl Başkanı Şerafettin Halis'in bugün il başkanlığı görevinden istifa etmesini twitter'dan değerlendirdi.

Aygün, Halis'in BDP'de boğulduğunu, 10 gündür Öcalan'ın mektubunu eleştirdiğini söyledi. İşte mesajları:

  • Dün kimi sayfalarda iznim olmaksızın sözüm ona '1 Nisan şakası' adına fotoğrafımı da kullanarak 'CHP'den istifa ediyorum, BDP'den aldığım teklifi değerlendireceğim' şeklinde 'yalan haber' yayan kişilere işte 'gerçek' bir haber: 23. Dönem Dersim Milletvekili ve BDP İl Başkanı Sayın Şerafettin Halis söylendiğine göre 'Dersim ve Alevilik' hassasiyeti nedeniyle partisi BDP'den bugün istifa etti..

  • Biz ona hep 'Şerafettin Hoca' derdik, severdik, gelip HADEP'i kurmuştu Dersim'de, geldiği gece 'Özel Harekât' ekibince alınmış, bir süre gözaltında olduğu reddedilmişti.

  • Bir gün partilerine gittim, avukattım, uzunca sohbet ettik, Dersim ve Kürt sorununa dair, elbette sonra 23. dönem Dersim milletvekili oldu, BDP'de boğuluyordu, Kürt sözcüğü dışında hiçbir vurguya ağırlık vermeyen bir partide 'Tunceli'nin adı Dersim olsun' dedi, kanun teklifi verdi.

  • Vekilliğinin sonuna doğru 'araziye uymak' varken 'Dersim'de Kürdi değil Dersimi bir çizgi izlemeliyiz' diyerek partisini eleştirdi, haklıydı, Munzur Festivalleri Vanlı'nın, Diyarbakırlı'nın akınına uğramış, sahnedeki sunucu bile 'Vanlı' olmuştu, festivalin 'dilini' anlayan bir Dersimli yoktu.

PARTİDE ÜSTÜ ÇİZİLDİ

  • BDP'li ‘Dersim Belediyesi’ sanki Alevi bir halkın değil de Hakkari'deki Sünni-Şafi Kürtlerin bir belediyesi gibiydi, 'Şerafettin Hoca'nın uyarısı dikkate alınmadı,önce 'üstü çizildi', parti yayınlarında aşağılandı da, bir daha vekil de yapılmadı, buna rağmen döndü geldi memlekete, bir 'sıra neferi' gibi davranıp 'Dersim BDP İl Başkanı' oldu, kolay değildir milletvekilliğinden sonra gidip Dersim'de 'örgütü yeniden toparlamak'.

  • Sonra Özgür Politika'ya bir mülakat verdi, dedi; 'BDP'deki Alevi milletvekilleri biyolojik Alevidir', müthiş bir eleştiriydi, Dersim'in farklılığına, inancına, 'hakları'na dikkat çekti, bu uyarısını da dikkate almadılar.

NEVRUZ MESAJINI ELEŞTİRİYORDU

  • Öcalan'ın 21 Mart Diyarbakır Newroz'undaki mesajını yaklaşık 10 gündür eleştiriyor, iki nedenle; 'Dersim halkı ve çağımızın demokratik anlayışı 1000 yıllık İslam Kardeşliği tezini kabul etmiyor, 'benim kişisel görüşlerim farklı' dedi, anlamadılar, anlamak istemediler

  • Bugün BDP Dersim İl Başkanlığı görevinden sessiz sedasız ama 'Dersim halkından özür dileyerek' istifa etti; şimdi utanmadan ona da Allah bilir 'Barışa karşı','Sürece zarar verdi' derler; hayatını -ailesiyle beraber- özgürlüklere ve demokrasiye adadı; biz Dersimliler ister BDP'de, isterse CHP'de, ister DHF'de yer alalım; barıştan, eşit yurttaşlıktan, dil, kimlik ve inançların özgürlüğünden yanayız; '1000 yıllık İslam Kardeşliği' düşüncesini kabul edemeyiz.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAleviBarış ve Demokrasi PartisiCumhuriyet Halk PartisiDiyarbakırHakkariTunceliTwitter
Görüş Bildir