Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hindistan-Pakistan Sınırında Çatışmalar Başladı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Hindistan-Pakistan sınırında tehlikeli hareketlilik

Hindistan-Pakistan sınırında tehlikeli hareketlilik

Pakistan ordusu, Hindistan askerlerinin bir karakola düzenlediği sınır ötesi operasyonda bir Pakistanlı askerin öldürüldüğünü duyurdu.

Pakistan ordusundan yapılan açıklamada, Hindistan birliğinin sınırda bulunan bir karakola baskın düzenlediği çıkan çatışmada bir Pakistanlı askerin hayatını kaybettiği belirtildi.

Haberin Tamamı İçin:

Savaş İlanı İçin Nefesler Tutuldu

Hindistan ve Pakistan askerlerinin tartışmalı Keşmir bölgesindeki Kontrol Hattı çevresinde silahlı çatışmaya girdiği bildirildi. Pakistan ordusundan yapılan açıklamada Hindistan askerlerinin, Pakistan yönetimindeki Keşmir'in Hacı Pir bölgesinde bulunan bir ordu karakoluna baskın düzenlediği, bir askerin öldüğü bir askerin de yaralandığı belirtildi.

Hindistan ordusundan yapılan açıklamada ise Pakistan'ın Hindistan'a ait askeri karakollar üzerine "kendiliğinden ateş açtığı" ifade edildi.

Pakistan ordusundan yapılan açıklamada, iki taraf arasında çatışmanın sürdüğü, Hindistan askerlerinin "Sawan Patra isimli sınır karakoluna fiziksel olarak baskın düzenlediği" belirtildi. Açıklamada ayrıca püskürtülen Hindistan askerlerinin kaçarken silahlarını geride bıraktığı ifade edildi.

Hindistan ordu sözcüsü Albay Brijesh Pandey ise Associated Press'e yaptığı açıklamada, Pakistan askerlerinin Hindistan askeri birimlerine havan topları ve otomatik silahlarla ateş açtığını söyledi. Pandey, sivillere ait bir konutun yıkıldığını da sözlerine ekleyerek, "Biz sadece hafif silahlar kullandık. Bunun militanların geçişini sağlamayı kolaylaştırmak için bir çaba olduğuna inanıyoruz" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Hindistan-Pakistan sınırında Çatışmalar Başladı

Hindistan ve Pakistan ordu birlikleri, Keşmir bölgesindeki sınır hattında çatıştı.
Pakistan yönetimi, Hindistan birliklerinin bir karakola baskın düzenlediğini, saldırıda bir askerlerinin öldüğünü diğerinin de yaralandığını duyurdu.

Hindistan ordusu sözcüsü ise "ateşkes ihlali" olan bir duruma karşılık verdiklerini söyledi ancak sınırı geçmediklerini belirtti.
Pakistan, Hindistan birliklerinin saldırı düzenlediğini söylediği karakolun sınırın Hacı Pir kesiminde olduğunu duyurdu.

Keşmir, iki ülkenin de üzerinde hak iddia ettiği bir bölge olarak 60 yıldır gerginliğe neden oluyor.
Karşılıklı ateş sıklıkla karşılaşılan bir durum olmakla birlikte çoğu zaman ölümcül olmuyor.
Pakistan ordusu, Hindistan askerlerinin "fiziki" olarak karakola baskın düzenlediğini, kendilerinin karşılık verdiklerini söylüyor.

Hindistan ordusu ise taraflarında can kaybı ya da yaralanma olmadığını açıkladı.
Hindistan ordusunun bir diğer sözcüsü olarak Albay Briceş Pandey, Associated Press Ajansı'na yaptığı açıklamada Pakistan birliklerinin "kışkırtmanın olmadığı" bir saldırı düzenlediğini, saldırı sırasında Hindistan karakoluna yönelik havan topu ve otomatik silah kullandığını söyledi.

Albay Pandey, "Biz, sadece hafif silahlarla karşılık verdik. Militanların geçişini kolaylaştırmak için böyle bir saldırı düzenlediklerini düşünüyoruz." dedi.

Keşmir'de 2003 yılından bu yana ateşkes uygulanıyor.
Hindistan, militanların Mumbai'de düzenledikleri saldırı sonrasında 2008 yılında ateşkesi askıya almıştı.
Görüşmeler geçen sene şubat ayında yeniden başladı.
İki taraf geçen ay bir anlaşma imzalayarak bazı vatandaşlar için vize işlemlerini kolaylaştırmayı kararlaştırdı.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

HindistanSavaş
Görüş Bildir