Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hamilelikte 37. Hafta: Bebeğinizin Bağışıklık Sistemi Gelişmeye Devam Ediyor!

0PAYLAŞIM

Hamileliğin 37. haftasında bebeğinizin boyu aşağı yukarı 48.6 cm iken, 2 kilo 850 gram civarında bir kiloya ulaşmıştır. Bebeğiniz 37. haftada, doğumun ertesinde yapabileceği hareketlerin neredeyse hepsini yapabilecek kadar gelişmiştir. Hıçkırması buna örnek olabilir. Ayrıca dışarıdan gelen tepkilere karşı bebeğiniz refleks gösterebilir; yüksek ses ve parlak ışıktan rahatsız olmaya başlayabilir. Önceki haftalarda gerçekleşen parmak emme refleksi, bu haftalarda da gerçekleşir. Bu, bebeğiniz için gelişmiş olan bir harekettir ve emme hareketini yapabilmesi, beyninin epey geliştiğini gösterir. Bebeğinizin doğduktan sonra kullanacağı solunum kasları 37. haftadan sonra çalışmaya, bebeğiniz de karnınızın içerisinde nefes alış verişi yapmaya başlar. Akciğerleri daha oksijenle dolmaya başlamadıysa da, karnınızda gerçekleştireceği nefes alış alıştırmaları onu dış dünyaya daha kolay adapte edecektir.

Bebeğinizin gelişimleri artık sona erdiğinden, bundan sonra canı ne zaman isterse o zaman doğabilir.

Bundan dolayı kendinizi zorlamanıza hiç gerek yok. Bu haftadan itibaren yapmanız  gereken kendinizi doğuma hazırlamaktır. 37. hafta ile birlikte gece uyurken sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu nedenle gündüzleri uyumayı deneyebilirsiniz. Doğuma oldukça az kaldığı için kendinizi dinlendirmeniz çok önemlidir. Bebeğinizin hareket sıklığını takip edin. Bir iki hafta önce başladığınız bu takibe bu haftalarda da devam edin. Doğuma kadar olan süre zarfında bebeğiniz hakkında bilgiler verecek olan bu takip önemlidir.

Yalancı ve gerçek doğum sancılarını birbirinden ayırt edebilmeniz gerek.

Düzenli, sık ve giderek artan şiddetli sancılar gerçek doğum sancılarıdır. Bu sancıları 10 dakika içinde 3 kere hissedersiniz ve hissettiğiniz her kasılma, ortalama 50 saniye ile 1 dakika civarındadır. Eğer bu belirtiler sizde varsa vakit kaybetmeden hastaneye gitmeniz gerekir. Çünkü gerçek doğum sancıları dinlenme ile geçmez. Hamileliğiniz boyunca rahim ağzınızda salgılar oluşmaya başlar ve bu salgılar rahim ağzındaki kanalı tıkar. Mukus tıkaç olarak adlandırılan bu salgılar, bebeğinizi dış etkenlerden ve enfeksiyondan korur. Doğum yaklaştıkça mukus tıkaç düşer ve bununla beraber kahverengi, açık kırmızı veya pembe renklerde bir akıntı gelir. Buna nişan gelmesi adı verilir. Yalancı doğum sancılarında ise hissettiğiniz sancılar oldukça düzensizdir. Bu sancıların oluşma arası uzundur ve şiddeti çoğu zaman aynıdır.

Gün içinde kendinizi fazla yormayın. Bunalmış ve çok sıcak hissederseniz çokça sıvı tüketin. Bunun için ferahlatıcı soğuk su spreyi kullanabilirsiniz.

Gün içinde kendinizi fazla yormayın. Bunalmış ve çok sıcak hissederseniz çokça sıvı tüketin. Bunun için ferahlatıcı soğuk su spreyi kullanabilirsiniz. 37. haftada artık doğuma çok az kaldığından bolca dinlenmeniz tavsiye edilir. Gün içerisinde yapılan küçük işlerden bile uzak durmalı, kendinizi yormamalısınız. Doğum çantanızı henüz hazırlamadıysanız bir an önce hazırlamalısınız. Aklınızdan çıkarmayın ki bebeğiniz her an gelebilir. Artık her an doğum yapabileceğiniz için bu hafta ve sonrasında cinselliğe ara vermeniz şimdilik daha iyi olacaktır.

Siz de deneyimlerinizi ve görüşlerinizi bizimle paylaşın.

Hamilelikte 36. hafta için tıklayın.

Hamilelikte 38. hafta için tıklayın.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir