Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hamilelikte 36. Hafta: Sindirim Sistemi Anne Sütünü Enzimlemek İçin Hazır!

1PAYLAŞIM

Hamileliğin 36. haftasında bebeğinizin boyu aşağı yukarı 47.4 cm iken, 2 kilo 600 gram civarında bir kiloya ulaşmıştır. Ultrasona girdiğinizde bebeğinizin epey büyüdüğünü göreceksiniz. 36. haftada cilt dokusunda oluşan yağlanmalar fazlalaştığından bebeğinizin elleri ve kolları boğum şeklindedir. Bebeğiniz sesinizi duymaktan oldukça mutlu olacaktır. Ona şarkılar söyleyebilir, onunla konuşabilirsiniz. Size tekme atarak veya hızlı hareket ederek cevap verebilir. Kafa ve karın çevresinin ölçüleri hemen hemen eşitlenmiştir. Yavaş yavaş yağ birikimi azalmaya başlar. Bebeğinizin vücudunu çevreleyen lanugo isimli tüylerle birlikte, verniks kazeoza tabakası yok olmaya başlamıştır. verniks kazeoza, bebeğinizin derisini maserasyondan koruyan beyaz renkli ve peynir kıvamında bir maddedir. Verniksin bir kısmı doğumda kalabilmektedir. Bu, diğer salgılarla beraber bebeğiniz tarafından yutulacak ve bağırsaklarında bekletilecektir. Mekonyum bebeğinizin ilk bağırsak hareketlerini oluşturur. Damakları iyice sertleşmiş, tüm organları olması gerektiği gibi çalışır vaziyettedir. Bu haftada ile bebeğiniz gelişmeye ve doğuma hazır hale gelebilmek için çalışmaya devam eder. Organlarından sadece akciğeri gelişimini devam ettirir ve doğumdan sonra da devam edecektir. 36. haftadan sonra bebeğiniz prematürelikten çıkar. Bu haftadan sonra normal gelişimi tamamlanmış sayılır. 37. haftadan önce doğan bebekler prematüre, 42. haftadan sonra doğan bebekler ise geç doğumdur. Bebeğiniz olması gerektiğinin gibi değil de tam tersi duruyorsa doktorunuza dıştan döndürme manevrasının yapılıp yapılamayacağını sorun.

Gebeliğin 36. haftasında bebeğiniz gelişmeye ve doğuma hazır hale gelebilmek için çalışmaya devam eder.

Organlarından yalnızca akciğeri gelişimini sürdürür ve doğumdan sonra da bu gelişimi devam ettirir. 36. hafta sona erince bebeğiniz prematürelikten çıkar. Bu haftadan sonra normal gelişimi tamamlanmış sayılır. 37. haftadan önce doğan bebekler prematüre, 42. haftadan sonra doğan bebekler ise geç doğumdur. Bebeğiniz olması gerektiğinin gibi değil de tam tersi duruyorsa doktorunuza dıştan döndürme manevrasının yapılıp yapılamayacağını sorun.

Doğuma oldukça az kaldı. Bu dönemde kendinizi rahat hissetmeniz çok önemli. Rahatlamanız için doğumunuzu planlamanız ve doğum süreçlerine olmanız olmanız yararınıza olacaktır.

Bu haftayla birlikte karnınız küçülmüş gibi gözükecektir. Bunun sebebi bebeğinizin doğum pozisyonuna geçmesi ve karnın alt kısmına inmiş olmasıdır. Böylece göğüs kafesinde yaşadığınız baskı ve basınçtan da kurtulmuş olursunuz. Fakat kasıklarınızdaki basınç, doğum yaklaştığında fazlalaşır. Mide yanması, solunum ve sindirim şikayetleriniz azalmaya başlar. Fakat mesanenize olan baskı devam edecek ve sık sık tuvalet ziyaretinizin olmasına neden olacaktır. Her an doğuma hazır olacak gibi kendinizi hazırlamaya çalışın. Eğilmemeye ve kendinizi yormamaya özen gösterin.

Bebeğinizin çok fazla yer kaplamasından dolayı normalde yediğinizden daha az yiyor olabilirsiniz.

Fakat sık yemek yemek enerjinizi toplamanızda size yardımcı olacaktır. Hamileliğin sonuna yaklaştığınız için artık eğilip kalkarken daha dikkatli olmanız gerekiyor. sırt, bel ve pelvis ağrılarından kaçınmak için hamile masajı veya hafif egzersizler yapabilirsiniz. Ayrıca doğumun yaklaşması, fiziksel sorunların yeniden ortaya çıkması ve arada sırada meydana gelen kasılmalardan dolayı libidonuzun azalması cinselliği ikinci plana atmanıza neden olabilir. Bu dönemde kendinizi rahat hissetmeniz oldukça önemlidir.

Siz de deneyimlerinizi ve görüşlerinizi bizimle paylaşın.

Hamilelikte 35. hafta için tıklayın.

Hamilelikte 37. hafta için tıklayın.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir