Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hamilelikte 38. Hafta: Bebeğinizin Sesini Duyabilirsiniz!

0PAYLAŞIM

Gebeliğin 38. haftasında bebeğinizin boyu aşağı yukarı 49.8 cm iken, 3 kilo 80 gram gibi bir kiloya ulaşmıştır. Bebeğinizin beynindeki nöronlar arasındaki bağlantı sürmesine rağmen, bebeğiniz gelişimini tamamlamıştır. Doğum için sabırsızlanan bebeğiniz, normalden daha çok hareketlenmeye başlamıştır. Bu da sizin daha fazla kasılma yaşamanıza sebep olur. Bebeğinizin cildini kaplayan ve onu dış etkilerden koruyan lanugo adı verilen ince tüyler, bu hafta içinde dökülür. Fakat vücudunun bazı kısımlarında (omuz, boyun, alın gibi) lanugo tüylerinden kaldığını görebilirsiniz. Aynı zamanda bebeğinizi amniyotik sıvıdan koruyan, kremsi bir madde olan verniksin birçoğu yok olmaktadır ama doğumdan sonra bebeğinizin cildinde az da olsa bu maddeden kalacaktır.

Atıklar bebeğinizin bağırsağında depolanır ve bu işlem eskisinden daha sık şekilde gerçekleşir.

Lanugo adı verilen tüyler ve verniks maddesinin dışında karaciğer, böbrek,
safra kesesi ve pankreasından gelen ölü hücre ve dokular, bağırsakta ilk dışkının oluşmasını sağlar. Doğumun ertesinde, ilk bağırsak hareketlerini oluşturan bu dışkı, yeşilimsi ve siyah bir renktedir. Anne karnında da birçok atığı arıtabilen bebeğiniz bu fonksiyonları tam olarak kazanabilmesi doğumdan sonra mümkün olacaktır.

38. haftada göğsünüzden kolostrum adı verilen sarı renkli sıvı gelmeye başlar.

Göğsünüzden kolostrum denen sarı renkli bir sıvı gelmeye başlar. Bileklerinizde şişkinlik, karnınızda ağrılar olabilir. Gözlerinizde bulanık görme veya şişkinlikler de yaşanabilir. Sırt, boyun ve bel ağrılarınızda bir artış yaşanabilir. Bundan dolayı da kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. 38. haftada fazlasıyla tuvalete gitme ihtiyacı duyabilirsiniz. Aynı zamanda bu haftalarda akıntılarınız artış gösterebilir. Kimi zaman akıntılar kanlı olabilir. Karnınız ve bebeğiniz fazlasıyla büyüdüğü için karın bölgenizde kaşıntı hissedebilirsiniz. Gerilen karnınız bu kaşıntıların artmasına neden olmaktadır. Bunu önlemek için doktorunuza danışarak krem kullanabilirsiniz.

Kendinizi fazla yormamaya ve sizi ferahlatacak içecekler içmeye önem verin. Çok fazla yemek yiyemeyebilirsiniz fakat besin değeri yüksek yiyecekler tercih edin.

Az ve sık beslenin. 38. haftada yapacağınız en güzel spor bol bol dinlenmek olmalıdır.
Bebeğiniz için hazırlıklarınızı tekrar gözden geçirmeyi ihmal etmeyin.
Doğum çantanızdaki eksiklikleri belirleyin ve bu eksiklikleri hemen tamamlamaya çalışın. Bebeğinizin doğum hazırlıkları artık tamamlandı. Bu da bebeğinizin her
an gelebileceği anlamına geliyor. Bundan dolayı doğuma kadar cinselliğe ara
vermeniz daha iyi olacaktır.

Siz de deneyimlerinizi ve görüşlerinizi bizimle paylaşın

Hamilelikte 37. hafta için tıklayın.

Hamilelikte 39. hafta için tıklayın.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir