Gül'den Mesaj: AB'den Vazgeçmedik

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Gül'den Mesaj: AB'den Vazgeçmedik

Gül'den Mesaj: AB'den Vazgeçmedik

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İngiltere Başbakan Yardımcısı Nick Clegg ile görüşmesinde Türkiye'nin AB üyeliğinden vazgeçmediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, İngiltere Başbakan Yardımcısı ve koalisyon hükümetinin küçük ortağı olan Liberal Demokrat Parti'nin Genel Başkanı Clegg'i Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Cumhurbaşkanlığının internet sitesinde yer alan bilgiye göre, basına kapalı gerçekleşen kabulde, Türkiye'nin AB üyelik süreci gündeme geldi.

Görüşmede Gül, AB üyeliğinin Türkiye'nin stratejik tercihi olduğunu belirterek, bu konuda hiçbir tereddüt bulunmadığını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Gül ayrıca, Türkiye’nin AB üyeliğinden vazgeçmediği mesajını verirken, Clegg de Türkiyesiz AB'nin eksik kalacağına inandığını ve Türkiye'yi her zaman bir Avrupalı olarak gördüğünü söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, Clegg ile Başbakanlık Resmi Konutu'nda yaklaşık bir saat 15 dakika süren bir görüşme yaptı.

"AMACIM EKONOMİK İLİŞKİLERİ GELİŞTİRMEK" İngiltere Başbakan Yardımcısı Clegg, Türkiye'nin, Avrupa'nın en büyük 7'nci ekonomisi ve dünyanın en büyük pazarlarından biri olduğuna dikkati çekerek ziyaret amacının iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirmek olduğunu söyledi.

Clegg, "Bu haftaki temel amacım, daha fazla İngiliz şirketinin, Türkiye'nin sunduğu ekonomik fırsatlardan yararlanmasını sağlamaktır" ifadelerini kullandı.

Ankara ve İstanbul'da temaslarda bulunacak Clegg'e ziyareti sırasında İngiltere'nin Ticari Teşebbüslerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Michael Fallon, 18 üst düzey iş adamı ve birçok şirketten yetkili eşlik ediyor.

Clegg ziyareti sırasında, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'la birlikte 350 avukatın AB standartlarında eğitimini sağlayacak projeye ilişkin bir mutabakat anlaşmasına da imza koyacak.

Clegg, "Bu haftaki temel amacım, daha fazla İngiliz şirketinin, Türkiye'nin sunduğu ekonomik fırsatlardan yararlanmasını sağlamaktır" ifadelerini kullandı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAnkaraAvrupa BirliğiBaşbakanBaşbakan YardımcısıEgemen BağışİngiltereİstanbulRecep Tayyip Erdoğan
Görüş Bildir