Gökçek Gelirlere Göz Koydu

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Gökçek Gelirlere Göz Koydu

Gökçek Gelirlere Göz Koydu

Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek'in önümüzdeki ay belediye meclisinin gündemine getirmeyi planladığı öneri ile ilçe belediyelerinin gelirlerine önemli bir darbe vuruluyor.

Setaç Eş

Ankara Büro- Buna göre, 12 metre ve üzerindeki genişliğe sahip sokaklar cadde oluyor. Bu kapsamda cadde olan sokaklardaki reklam panolarının kiralanması, tabela vergileri ve buralardaki büfelerin kiralanmasını ilçe belediyeleri değil, Anakent Belediyesi yapacak. CHP Grup Başkanvekili Fazıl Güleken ise kararın geçmesi durumunda hizmetlerin aksayacağını savundu.

Uygulamanın, kent merkezini bünyesinde barındıran Çankaya Belediyesi, Yenimahalle Belediyesi ile Altındağ Belediyesi’ni daha çok etkileyeceğine dikkat çekiliyor. Çankaya Belediyesi ile Anakent Belediyesi daha önce yolların sorumluluğu konusunda tartışma yaşamıştı.

Yasal dayanak

Kent içi yolların sorumluluğu şu anda yürürlükte bulunan 5216 sayılı yasa ile belirleniyor. Bu yasaya göre, Anakent Belediyeleri “yalnızca cadde, anayol ve bulvar gibi ana ulaşım güzergâhlarının yapım, bakım ve onarım işlerinden” sorumlu tutuluyor. Ancak Anakent Belediyesi, sorumluluk bölgesini genişletmek için belediye meclisinin eylül toplantısına getirdiği öneriyi geri çekti. Oturumu yöneten Anakent Belediye Başkanı Gökçek, öneriyi önümüzdeki ay getireceğini dile getirdi.

Konuya ilişkin başkanlık yazısı, kent içinde genişliği 12 metre ve üzerindeki sokakların otomatik olarak cadde olmasını kapsıyor. Belediye meclisinden bu yönde bir karar alınması durumunda ilçe belediyelerinin elinden önemli gelir kalemleri alınmış oluyor. Bu kapsamda tabela vergileri, reklam panolarının kiralanması, sokaklardaki büfelerin kiralanması konuları da ilçe belediyelerinden Anakent Belediyesi’ne geçmiş oluyor.

Ayrıca ilçe belediyeleri, yaptıkları hizmetleri tanıtamamaktan yakınıyor. Sokakların cadde olmasıyla kendi bölgelerinde çalışmalarını duyuracak reklam panosu sayısı da iyice azalmış olacak.

Güleken: Asfalta yetişemiyor

Cadde sayılarının artırılmasına yönelik girişimi değerlendiren CHP Grup Başkanvekili Fazıl Güleken, “Hedeflerden birincisi ilçe belediyelerinin etkili olduğu alanı daraltmak. İkincisi vergilerin Anakent Belediyesi’ne aktarılmasını sağlamak. Cadde, sokak kenarlarındaki büfe, çay bahçesi veya diğer rant alanlarını kullanmak” diye konuştu. Yeni oluşacak cadde kenarlarındaki reklam panolarının kiraya verilmesinin büyük paralara denk geldiğini belirten Güleken, şöyle konuştu:

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraCumhuriyet Halk PartisiDarbeMelih Gökçekçay
Görüş Bildir