Gezi Eylemi İBB Meclisi'ni Gerdi

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Gezi Eylemi İBB Meclisi'ni Gerdi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısı, AK Parti ve CHP Grubu üyeleri arasında yaşanan sert tartışmalara sahne oldu. CHP Grubu, Taksim Gezi Parkı'nın yeşil alan olarak kalması için Belediye Meclisi'ne önerge verdi. Önerge, CHP Grubunun "evet" oylarına karşılık, AK Parti Grubunun "hayır" oylarıyla, oy çokluğuyla reddedildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin CHP'li üyeleri, Taksim Gezi Parkı eylemlerini toplantı gündemine taşıdı.Toplantı öncesi CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı açıklama yaparak, bugünkü toplantıda Gezi Parkı'nın yeşil alan olarak kalması için önerge sunacaklarını belirtti. Salıcı'nın açıklamasının ardından, üyeler meclis salonundaki yerlerini aldı.

Büyükşehir Belediyesi’nin Saraçhane’deki yerleşkesinde yapılan Meclis toplantısında, CHP Grubu Üyeleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'ne, Taksim Gezi Parkı'nın yeşil alan olarak kalması için önerge verdi. Toplantıda okunan önergede, "Taksim Beyoğlu ilçesi Taksim Meydanı ve Gezi Parkı’na ait 1/5 bin ve 1/1000 ölçekli koruma amaçlı nazım imar planına, uygulama imar planlarına ve Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi’ne, Gezi Parkı’nın yeşil alan olarak kalması ve inşaata açılmaması için, plan notu eklenmesinin gündeme alınması hususunu arz ederiz" ifadeleri kullanıldı.

CHP Grubunun bu önerisine, AK Parti Grubu "hukuka aykırı olduğu" gerekçesiyle “hayır” oyu verdi. Önerge oy çokluğuyla reddedildi.

CHP'nin saygı duruşu protestosu

İBB Meclisi'nin CHP'li üyeleri toplantıda, Gezi Parkı’nda yaşanan olaylarla ilgili "Çapulcuyum" yazılı kağıtlar ve hayatlarını kaybeden 3 kişinin (Mustafa Sarı, Mehmet Ayvalıtaş, Abdullah Cömert) fotoğraflarını göstererek protesto gerçekleştirdi.

Hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunan CHP'li üyeler ile AK Parti Grubu üyeleri arasında sert tartışmalar yaşandı.

İBB Meclisi CHP Grup Başkanvekili Fahrettin Kayhan, hayatını kaybeden 3 kişi için Meclis’i saygı duruşuna davet etti. O sırada söz alan AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Ergün Turan, hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet dilediğini, ancak yapılan saygı duruşunun Meclis toplantısının usulüne uygun olmadığını söyledi.

Turan şu açıklamalarda bulundu:

"Burada, bu Meclisin çalışma düzeni var. Gruplar arası görüşmeler yapılır. Bu konuda saygı duruşu teklifi getirilir. Bu yapılır. Arkadaşlar bir takım kağıtlar koymuş burada. Ölenler üzerinden siyaset yapmayın. Biz bugüne kadar, Reyhanlı’da 52 yurttaşımız öldü. Bu Meclis’te onlarca konuya şahitlik ettik. Hepsiyle ilgili taziyelerimizi bildirdik. Saygı duruşuyla alakalı bir usulümüz yoktur. Bunu arz etmek istedim. Aynı başsağlığını iletiyoruz. Hayatlarını kaybeden yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz" diye konuştu.

Tekrar söz alan Fahrettin Kayhan, Taksim Yaylaştırma Projesinin, CHP'li üyelerden de “evet” oyu alarak geçtiği yönündeki tartışmalara değindi. Kayhan, CHP’nin Taksim’de yayalaştırmaya oy verdiğini, ancak Gezi Parkı'yla ilgili bir plan tadilatına ve Gezi Parkı’na Topçu Kışlası yapılmasına oy vermedikleri söyledi. Topçu Kışlasının yapılmasının yanlış olduğunu ve oranın yeşil alan olduğunu söylediklerini ifade eden kayhan, CHP olarak Gezi Parkı’na Topçu Kışlası yapılmasına karşı uyarıda bulunduklarını ifade etti.

AK Parti Grubu adına söz alarak kürsüye çıkan Ergün Turan, Taksim Gezi Parkı eylemleriyle ilgili, "Gezi Parkı'ndaki eylemlerde, elde ettiğimiz verilere göre, İstanbul İETT 'ye ait 54 araç tahrip edilmiştir. 16 tanesi, daha yeni aldığımız otobüstür. Bunlardan 7'si kullanılamaz hale geldi. Onlarca trilyon zarar verildi. Hiçbir ülkede demokratik hakların bu yollarla alınmasına taraf olunmaması gerekir. Başbakan söyledi; mesele demokrasi ve ağaç meselesiyse buna can feda. Mesele sadece Gezi Parkı değil arkadaş, sen hala anlamadın mı ?" diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBaşbakanCumhuriyet Halk PartisiGezi Parkıİstanbulİstanbul Büyükşehir Belediyesi
Görüş Bildir