Kışanak: 'Gelin Çözümün Yol Haritasını Çizelim...'

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Özgür Gündem - Gelin Çözümün Yol Haritasını Çizelim...

Özgür Gündem - Gelin Çözümün Yol Haritasını Çizelim...

BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Başbakan Erdoğan’ın PKK ile devlet arasında görüşmelerin yeniden başlayabileceği yönünde açıklamalarını değerlendirdi. Oslo görüşmelerini kabul eden hükümetin, mutabakat metnine sahip çıkmadığını söyleyen Kışanak, tüm partilere, “Gelin müzakerenin, barışın ve çözümün önünü açacak yol haritasını belirleyelim” çağrısı yaptı.

Gelin çözümün yol haritasını çizelim...

BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarına dikkat çekerek, Oslo görüşmelerini kabul eden hükümetin, mutabakat metnine sahip çıkmadığını söyledi. Tüm partilere çağrı yapan Kışanak, “tüm partilere çağrı yapıyoruz. Gelin müzakerenin, barışın ve çözümün önünü açacak bir yol haritası belirleyelim” dedi.

Masayı hükümet devirdi

BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Başbakan Erdoğan’ın özel bir televizyon programında yaptığı açıklamaları DİHA’ya değerlendirdi. Başbakan Erdoğan’ın yaptığı açıklamalar ile son 3 yıla dair kamuoyundan gizlenen gerçeklerin açığa çıkmaya başladığına dikkat çeken Kışanak, devletin 3 yıl boyunca görüşmeler yaptığını ancak ortaya çıkan metni sahiplenmediğini kaydetti. Erdoğan’ın “samimi bir şeyler olmadığını gördük ve görüşmeleri biz kestik” sözlerine dikkat çeken Kışanak, “Başbakan bu söylemi ile açıkça hükümetin ve görüşmeleri yapan tarafın görüşmeleri kestiğini kabul ediyor” dedi.

Gerçekler ortaya çıktı

Son yapılan açıklamalar ile birlikte geçen 3 yıla dair kamuoyundan gizlenen gerçeklerin açığa çıkmaya başladığına dikkat çeken Kışanak, “Aslında Başbakan söyledi, bunlardan bir tanesi görüşmelerin Emre Taner zamanında başladığıydı. Bu daha önce söylenmemişti. Sürecin Hakan Fidan zamanında başladığı söylenmişti ve böyle biliniyordu” dedi. Konu ile yakından ilgilenen çevrelerin daha önceki süreçlerde bazı temasların yaşandığını bildiğini kaydeden Kışanak, Başbakan Erdoğan’ın açıklamalarının bu nedenle önemli olduğuna dikkat çekti. Ortaya çıkan ikinci ayrıntının ise, hükümetin ortaya çıkan evraklara nasıl yaklaştığını gösterdiğini belirten Kışanak, “Başbakan, ‘bunlar kendilerinin kaleme aldığı maddelerdir’ şeklinde bir açıklama yaptı ve belgeleri mutabakat metni olarak görmediğini söyledi. Bu, şu nedenle önemli; görüşmeler kesildi. Tartışmalar yeniden başladı. Hükümet ve hükümet yanlısı medya, ‘ortada bir mutabakat vardı, Öcalan ile hükümet anlaşmıştı, PKK bozdu’ şeklindeki tartışmaları meşrulaştırarak kamuoyuna sundu” şeklinde konuştu. Kışanak, devletin 3 yıl boyunca görüşmeler yaptığını ancak ortaya çıkan metne sahip çıkmadığını ve bu nedenle de sürecin kesintiye uğradığını söyledi.

BDP’den çağrı

“Biz yapılması gerekenlerin tartışılıp konuşulması ve bir yol haritasının oluşturulması için tüm partilere çağrı yapıyoruz. Gelin müzakerenin, barışın ve çözümün önünü açacak bir yol haritası belirleyelim” diyen Kışanak, iktidar ve muhalefetin kendilerini sorumlu hissetmeleri gerektiğine vurgu yaptı. Erdoğan’ın, BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın, “Hiçbir şart öne sürmeden biz yeniden müzakereye hazırız” sözlerine, “BDP’nin bu çağrısını ne denli değerlendiririz, kaale alırız o ayrı bir konu” şeklinde karşılık vermesini de eleştiren Kışanak, “Sayın Demirtaş’ın yaptığı çağrı Kürt sorununun çözümü konusunda müzakere değildi, bir ön görüşme çağrısıydı. Başbakan böyle bir ön görüşmeyi yapma konusunda bile olumlu bir yanıt vermeyecekse, müzakere masasına nasıl oturacak” dedi.

Temsilci Sayın Öcalan

Tarafların kendi müzakere ekiplerini oluşturması gerektiğini belirten Kışanak, “Başbakan Kürtler adına kimlerin müzakere edebileceğini belirleme hakkını kendinde görüyorsa bu çabaların önünü tıkar. Bu konuda Kürt halkı net olarak, ‘Sayın Öcalan benim irademdir’ diyor. Dolayısıyla Sayın Öcalan’ın rolünü oynayabilmesi için gerekli özgürlük ve sağlık koşullarının sağlanması gerekir. Biz seçim meydanlarında ‘sorunu şu şekilde çözeceğiz’ diyoruz, halk bize oy veriyor. Halk bize diyor ki ‘sana yetki verdim.’ Başbakan bunları anlamsız görürse, canımın istediği amaçla görüşürüm derse; görüşmelerin bir anlamı olmaz. Görüşme bir başına anlam ifade etmiyor. Önemli olan amaçtır. Kürtlerin kendi belirlediği muhatapları ile görüşmeyerek, Sayın Öcalan’ın koşullarını değiştirilmeden, Sayın Öcalan’ın avukatları tutukluyken, BDP’yi reddederek, operasyonları sürdürerek ‘Ben iyi niyetliyim barış yapacağım’ diyorsa bunun bir alamı yoktur” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanGültan KışanakRecep Tayyip ErdoğanSelahattin Demirtaşgündem
Görüş Bildir