'Tutuklukta 5 Yılı Dolduranlar Tahliye Edilmeli'

 > -

Feyzioğlu: Tutuklukta 5 Yılı Doldurmuşlar An İtibariyle Tahliye Edilmeli

Türk Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) bazı suçlardan yargılananlar için öngörülen 10 yıllık tutukluluk süresini iptal etmesinin "bir ayıbın kaldırılması" anlamı taşıdığını belirtirken, kararla 5 yılı dolmuş bütün tutuklulukların tahliye edilmesi gerektiğini kaydetti.

TBB’nin yeni seçilen organlarının Ankara’da yerleşik diplomatik ve konsüler misyon temsilcilerine verdiği tanışma resepsiyonunda gazetecilerin soruları üzerine, Anayasa Mahkemesi’nin terör ve örgüt suçlarına ilişkin 5 yıllık tutuklama süresini iki katına çıkaran maddeyi iptal etmesini değerlendiren Feyzioğlu, “Anayasa Mahkemesinin burada yaptığı, tutuklulukla asla bağdaşmayacak, 10 yıl gibi akıl almaz, akılla mantıkla izah edilmez bir sürenin iptal edilmesi ve dolayısıyla bir ayıbın kaldırılmasıdır. An itibariyle yürürlüğe girmiştir, 5 yılı dolmuş bütün tutuklulukların sona ermesi insan haklarının emredici niteliği gereğidir” diye konuştu.

Feyzioğlu, AYM’nin iptal ettiği düzenlemenin 1 yıl sonra yürürlüğe görmesi yönündeki kararını ise eleştirdi. “Bir yıl sonraya ertelenmesini anlamak mümkün değil” diyen Feyzioğlu, yerleşik yargı içtihatları esas alınarak mahkemelerin tutukluluk süresinde 5 yılı doldurmuşları tahliye edebileceği görüşünü dile getirdi. Feyzioğlu, “Bu mahkemelerde görev yapan hakimlerin zerre kadar vicdanı varsa ‘Anayasa Mahkemesi’nin insan hakkı ihlalidir’ diye iptal ettiği bir hükmü uygulamaya devam etmeyeceklerdir” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraTerörtahliye
Görüş Bildir