Taraftara Artan Nispette Orantılı Güç Kullanılmış

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Fenerbahçeli Taraftara Artan Nispette Orantılı Güç Kullanılmış!

Fenerbahçeli Taraftara Artan Nispette Orantılı Güç Kullanılmış!

Şike davası sırasında 4 Mayıs'ta görülen duruşmada Aziz Yıldırım'a tahliye çıkmayınca meydana gelen oylayla ilgili İçişleri Bakanı'ndan açıklama: 82 gaz bombası kullanıldı, hiçbir taraftar yaralanmadı.

4 Mayıs’ta şike davasında yargılanan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım tutukluluk halinin devam edilmesine karar verilince Çağlayan Adliyesi ‘harp yerine’ dönmüştü. CHP İstanbul milletvekili Umut Oran’ın soru önergesine cevap veren İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin , çıkan olaylarla ilgili ilginç ayrıntılar verdi. Şahin, Çevik Kuvvet’in Fenerbahçeli taraftarların dağılması için 82 adet gaz bombası kullandığını açıkladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Umut Oran, İçişleri Bakanı Bakan İdris Naim Şahin ’in cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde 4 Mayıs’taki olaylarda Çevik Kuvvetin kaç tane gaz bombası kullandığını sordu. Şahin önergeyi, İstanbul Valisi Avni Mutlu’nun imzasıyla Bakanlık’a gönderilen bilgi notu ile yanıtladı. Yanıtta, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünce, 4 Mayıs 2012 Cuma günü Çağlayan Adliyesi ve çevresinde emniyet güçlerine, basın mensuplarına ve canlı yayın araçlarına karşı taş, sopa, şişe gibi maddeleri atarak taşkınlık çıkaran grubu dağıtmak amacıyla, “Toplumsal Olaylarda Görevlendirilen Personelin Hareket Usul ve Esaslarına Dair Yönerge”nin ilgili maddeleri doğrultusunda ve dağılacak ölçüde artan nispette orantılı güç (tazyikli su, göz yaşartıcı gaz) ile müdahalede bulunulduğu ve toplam 82 adet gaz mühimmatı kullanıldığı belirtildi. Çağlayan Adalet Sarayı önünde çıkan olaylarda, taşkınlık çıkaran grubu dağıtmak amacıyla mahalde bulunan şahısların kaçış güzergahlarına değil, yalnızca, emniyet güçleri ile taraftar grubu arasına göz yaşartıcı gaz mühimmat kullanıldığı belirtilen yanıtta, ilgili yönerge doğrultusunda orantılılık ilkesine uygun olarak (tazyikli su, göz yaşartıcı gaz) müdahalede bulunulduğu belirtilerek, “Gaz tüfekleri bir noktayı hedef alarak atış yapmaya uygun bir dizayna sahip olmayıp kalabalıkları dağıtmak amacıyla atış yapabilen silahlardır” denildi.

Taraftar yaralanmadı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü bünyesince kullanılan teçhizatlar arasında, plastik mermi bulunmadığı belirtilen cevapta, “Çağlayan Adliyesi önünde çıkan olaylara yapılan müdahale sonucunda, taraftarların yaralandığına dair herhangi bir müracaat, bilgi ve belge ilgili birimlerimizde bulunmamaktadır” denildi. Cevapta, olaylar sırasında 5 polis memurunun yanı sıra tv8 Muhabiri Yavuz Oymak’ın yaralandığı ve 28 şahıs hakkında adli tahkikat başlatıldığı kaydedildi.

Oran: Bakan yanıltıyor

Şahin’in cevabını değerlendiren CHP ’li Umut Oran, “Yazılı soru önergeme verilen cevapta ‘artan nispette orantılı güç’ diye yeni bir konsept görüyoruz. Bundan önce farklı ‘orantılı güç’ çeşitlerine halkımız aşinaydı. Öğrenciler, işçiler, HES ’lere direnen köylüler ‘orantılı güç’ün ne olduğunu yaşayarak gördüler. ‘Artan nispette orantılı güç’ün yaşanan uygulamada yeni bir seviye olduğunu da öğrenmiş olduk. Polis, Fenerbahçe taraftarına da artan nispette orantılı güç kullanmış, yaklaşık 4000-5000 taraftara tamamen doğal, yüzde yüz organik 82 adet biber gazı atmanın yeni adı bu” dedi. CHP ’li Oran sözlerine şöyle devam etti:

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Aziz YıldırımBiber GazıCumhuriyet Halk PartisiFenerbahçeFenerbahçe Spor KulübüİstanbulPolisTürkiye Büyük Millet MeclisiUmut Orantahliye
Görüş Bildir