Fatma S. Yüksek: Valide Emine Sultan'ımıza Külliye İsterük!

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Fatma S. Yüksek: Valide Emine Sultan'ımıza Külliye İsterük!

Fatma S. Yüksek: Valide Emine Sultan'ımıza Külliye İsterük!

Kocası hemen bir kararname çıkarsın. Hatta kararnameye de gerek yok, o mübarek kafacıklarını hiç yormasınlar.

Karı- koca akşam evde otururken, memleketin ileri gelen mimarları huzura çağrılsın. Oracıkta bir proje çizdirilsin.

Emine Sultan son rötuşları yapsın ve ertesi gün Fethi Paşa Korusu'na dozerler girsin. Ağaç, sincap kaplumbağa demeyip silsin süpürsün...

Vapurla Eminönü'nden Üsküdar'a geçerken Fethi Paşa Korusu'nu görünce aklıma geldi...

İstanbul boğazına boş gözlerle bakan 26 hektarlık koskoca tepe! Ağaçtan başka bir şey yok. Ağaç dediğin nedir? Rant getirir mi, kiraya verilir mi?

Olsa olsa kozalak çıkarır. Kozalak da para etmez..

Denizin ortasından Fethi Paşa Korusu'na şöyle bakınca, büyüklerini seven minnettar vatandaş olarak duygularım coşup taştı birden. Bu heyecanla eve geldim, hemen klavye başına oturdum. Nâçizâne önerim şudur:

Valide Emine Sultan hazretlerinin adını, şanını dünya durdukça yaşatacak bir eser kazandırılmalı güzel İstanbul'umuza...

Tayyip Erdoğan gibi büyük bir liderin, bir cihan yıldızının vefalı eşi; Ahmet Burak, Bilal, Esra ve Sümeyye gibi ay parçalarının biricik anaları; kömür isteyene kömür, makarnasız kalana makarna yetiştiren; mübarek Ramazan aylarında çadırlar kurdurarak aç karnımızı doyuran, devlet tarafından bombalanmış vatandaşlarımızın yakınlarına taziye ziyaretinde bulunma yüceliğini gösteren Valide Emine Sultan, sayılamayacak hasletleriyle sadece Ahmet Burak, Bilal, Esra ve Sümeyye'nin değil bu fakir milletin de anasıdır.

Öyleyse, İstanbul'un bomboş duran bir tepesine onun güzel adını taşıyan bir eser dikmek çok mudur?

Aslâ değildir, hâşâ değildir, zinhar değildir!

Kocası hemen bir kararname çıkarsın. Hatta kararnameye de gerek yok, o mübarek kafacıklarını hiç yormasınlar. Karı- koca akşam evde otururken, memleketin ileri gelen mimarları huzura çağrılsın. Oracıkta bir proje çizdirilsin.Emine Sultan son rötuşları yapsın ve ertesi gün Fethi Paşa Korusu'na dozerler girsin. Ağaç, sincap kaplumbağa demeyip silsin süpürsün..

Eşref-i mahlûkatın yanında sincabın lafı mı olur? Hem de eşref-i mahlûkatın daha da "eşrefi" olan Emine Sultan Valide'mizin yanında?

Şöyle içinde cami, medrese, sıbyan mektebi, darüşşifa ve imaret olan bir külliye hayal ediyorum Emine Sultan'ımıza..

Medrese ve sıbyan mektebi için Talim ve Terbiye Nazırı Ömer Bey, derhal bütçe çıkarsın. Darüşşifa ile imaret, hanedana sadakatını ispat etmiş Fettah Tamince, Ahmet Çalık gibi işadamlarımıza ihale edilsin.

Emine Sultan'ımız ayın belli günlerinde kendi mübarek elleri ile çorba kaynatsın, şifa dağıtsın. Vatandaş, bu mübarek kadına bir kez olsun dokunmak için sabah erkenden kuyruğa girsin.Pırlanta taşlı ayakkabılarının, Bursa ipeği eteklerinin altında hizaya gelinsin.

İmaret ve şifahanenin dekorasyonu bizzat Emine Sultan ve kerimeleri Sümeyye Sultan tarafından yapılsın. Ki ince zevk neymiş, kültür neymiş cihan görsün..

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BursaİstanbulMakarnaRecep Tayyip ErdoğanÜsküdar
Görüş Bildir