Ev Şarabı Nasıl Yapılır?

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Ev Şarabı Nasıl Yapılır?

Ev Şarabı Nasıl Yapılır?

Evde şarap yapımı yüzyıllardır Anadolu kültüründe varolan önemli bir tarihsel birikim. Günümüzde Aydın’ın Şirince köyünde ve Kapadokya’da varlığını sürdüren bu kültür Anadolu’nun geçmişten günümüze hatırı sayılır zenginliklerinden. Bunu dışında ev şarabı konusunda pratik yöntemlerle üretim de yapılabilmekte. Akşam Gazetesi ‘nden Aslı Öktener , ev şarabı yapımı aşamalarını ilgilenenler için bir tarif olarak şöyle anlatıyor:

Evde şarap yapımı aşamaları

Üzümler patlatılıp bir kovaya ya da bidona doldurulur. Kükürtlenen üzümlerin üzeri tülbentle örtülür ve 24 saat bekletilir. 24 saatin sonunda mayalama işlemine başlanır.

Kaynatılan sıcak su 50 dereceye kadar soğutulur. Temiz bir cam ya da porselen kaba iki çorba kaşığı şeker, yarım bardak su konulur. Üzerine kovadan alınan yarım bardak şıra eklenir.

Karışımın sıcaklığının 37derece civarında olması gerekiyor. Daha sonra üzerine kovadaki üzümün miktarına göre belirtilen ölçüde maya eklenir. Üzeri temiz bir bezle kapatılır. 30 dakika sonra mayalı karışım hazır. Ve mayalı karışım üzüm kovasının içine dökülür.

Kovanın içindeki üzümler günde en az iki kere aşağıya doğru bastırılarak karıştırılır ve şıraya oksijen desteği sağlanmış olunur.

Yaklaşık 1 hafta sonunda fermantasyon tamamlanmış olur. Bir süzgeçle kabuklar ve şıra birbirinden ayrılarak damacanalara doldurulur. Damacanalara hava kilidi takılır.

Hava kilidi ticari olarak satın alınabilir ya da ince bir hortumla kendiniz de yapabilirsiniz. Böylece içeride biriken karbondioksit dışarı çıkar, ancak içeri hava giremez. Yaklaşık 1 hafta sonra ilk aktarma yapılır. 1. ayın sonunda 2. aktarma, 3. ayın sonunda ise 3. aktarma yapılır ve 6. ayın sonunda şarap şişelenir.

Aslı Öktener

Kaynak: Akşam Gazetesi

Yazılarımızı takip etmek istiyor fakat hergün sitemizi ziyaret edecek vakit bulamıyor musunuz? Haftalık e-posta bültenimize üye olarak yazıları kaçırmadan sitemizi takip edebilirsiniz.

Haberin Tamamı İçin:

ONEDİO YEMEK SUNAR!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AydınŞarapşeker
Görüş Bildir