Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

EURO 2020, 13 Ülkede Yapılacak

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

EURO 2020 toplantısı! İşte karar!

EURO 2020 toplantısı! İşte karar!

2020'de Avrupa'nın bir çok ülkesinde ortak olarak düzenlenecek Avrupa Futbol Şampiyonası için 13 şehir planı açıklandı.

Türkiye 'nin aday olduğu 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası Avrupa'nın bir çok ülkesinde ortak olarak düzenlenecek. Bu kararla turnuvanın tek ve en büyük adayı olan Türkiye saf dışı bırakıldı.UEFA, Türkiye'nin Olimpiyatlara aday olduğu için iki büyük organizasyonu birlikte düzenlemeyeceğini gerekçe göstermişti.

UEFA İdari Komitesi, Türkiye'nin tek ülke olarak düzenlemek istediği 2020 Avrupa Şampiyonasıiçin son düzenlemeleri yapmak için Nyon'da toplandı.

Michel Platini başkanlığında toplanan Avrupa Futbolu'nun karar merkezi, çok önemli kararların altına imzasını attı. Alınan kararlar daha sonra toplantıyı takip eden basın mensuplarına sorucevap şeklinde aktarıldı.

Toplantıda alınan ve Avrupa futbolunda büyük etki yapacak o kararlar şu şekilde;

  • EURO2020 her ülke için bir şehir olmak üzere 13 ayrı ülkede düzenlenecek.

  • Şehirler için UEFA'ya adaylık başvurusu için süreç resmen başladı.

  • Yarı Final/Final maçları aynı statta oynanacak. En büyük şart ise şehrin en az 70 bin kişilik bir stada sahip olması...

  • Yapım aşamasında olan stadlarda 2016 yılına kadar bitmesi şartıyla başvuruda yer alabilecek.

  • Turnuvaya katılan takımlar, kamp merkezi olarak seçtikleri, turnuvanın düzenlendiği ülkelerden birinde kısıtlama olmadan kalabilecekler.

  • Yarı Final/Final için adaylardan birinin de İstanbul/Türkiye olduğu daha önce ifade edilmişti. Final için aday olabilecek Atatürk Olimpiyat Stadı'nın kapasitesi 80 bin olarak biliniyor.

  • UEFA EURO2020'nin ev sahipliği için Türkiye üç finalistten biriydi.

Maçların yapılacağı statların;

-Yarı final ve final için 70 bin kişilik,

-Çeyrek final için 60 bin,

-Son 16 ve grup maçları için 50 bin kişi kapasiteli olması gerekiyor.

-30 bin kapasiteye sahip sadece 2 stat grup maçları ve ikinci tur maçlarında kullanılmak üzere kabul edilebilir.

Haberin Tamamı İçin:

EURO 2020, 13 Ülkede Yapılacak

UEFA, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası'na ilişkin önemli kararlar aldı. Yarı final ve final için Türkiye’nin adı konuşuluyor.

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) İcra Komitesi, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası'na ilişkin önemli bazı kararlar aldı.

UEFA Başkanı Michel Platini, toplantıdan sona yaptığı açıklamada, İstanbul'un 2020 Olimpiyatları'na ev sahipliği yapmaması durumunda, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası yarı final ve final maçlarının Türkiye'de oynanmasını desteklediğini açıkladı. Platini, “Tabii bu benim kişisel görüşüm, diğer üyelerin ne düşündüğünü bilmiyorum” dedi.

UEFA İcra Komitesi toplantısında ''Avrupa için Avrupa Futbol Şampiyonası'' prensibi doğrultusunda EURO 2020'ye, 13 ülkenin ev sahipliği yapmasına karar veren komite, şu kararları aldı:

D oğrudan katılım yok

Ev sahibi 13 ülke de diğer ülkeler gibi elemelerde mücadele edecek (doğrudan katılım olmayacak).

Azami 2 ev sahibi ülke, finallerde oluşturulacak 6 grup içinde aynı gruba düşebilir. Finallere katılan ev sahibi ülkeler, grup maçlarından 2'sini evinde oynar ancak sonraki turlarda da maçlarını evinde oynayacağı garanti edilmez.

Kura çekiminde takımların, Avrupa sıralamasındaki konumu öncelik kabul edilse de ev sahibi şehirler arasındaki mesafe de hesaba katılacak.

Finallere katılacak takımlar, ev sahibi şehirlerden birinde konaklama zorunluluğu olmaksızın istediği yeri kamp merkezi olarak seçebilecek.

UEFA İcra Kurulu, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası'na ev sahipliği için teklif sürecini 28 Mart'ta başlatacak. Teklif dosyalarının sunulması ve değerlendirme aşaması gelecek yıl Nisan ayında başlayacak ve yine gelecek yıl Eylül ayında, UEFA İcra Kurulu tarafından ev sahibi şehirler açıklanacak.

© Deutsche Welle Türkçe

DW/AA /dpa, AŞ

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

2016İstanbulUEFAfutbol
Görüş Bildir