Balbay ve Özkan'a Men Cezası

 > -

Ergenekon terk...

Ergenekon terk...

ERGENEKON Davası’nda Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan’ın da aralarında bulunduğu sanıklar yargılama koşullarıyla ilgili söz istedi. Mahkeme Başkanı Özese sanıklara söz vermeyince, sanıklar duruşma salonunu terk etti.

Ergenekon Davası’nda Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, öğleden sonraki duruşmada tanık Emrah Özdemir’in dinleneceğini söyledi. Bu sırada tutuklu sanıklar toplu halde, yargılama koşulları, mahkemenin tutumu ve ususle ilişkin konularda konuşmak için söz istedi. Tanık Emrah Özdemir’in dinleneceğini belirten Mahkeme Başkanı Özese, sanıklara söz vermedi. Tutuklu sanıklardan Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan’ın ısrarla kendilerine söz verilmesini istedi. Sanıkları uyaran Mahkeme Başkanı Özese de "Duruşma düzenini aksatıyorsunuz salondan çıkartmak zorunda kalacağım" dedi. Mahkemenin yeni bir uygulama başlattığını savunan sanıklar, bununla ilgili konuşmak istediklerini belirtti. Israrla konuşmak isteyen Tuncay Özkan, Mahkeme Başkanı Özese’nin talimatı üzerine salondan çıkarıldı.

SANIKLAR SALONU TERK ETTİ

Başkan Özese, "Duruşma sırasında sanıklar ile dışarıdaki kişiler arasında herhangi birşey alınıp verilmesi yasak" diye açıklama yaptı. Bu sırada kendilerine söz verilmeyen sanıklar duruşma salonu terk etti. Mahkeme heyetine seslenen Mustafa Balbay, "Aylardır artan bir hukuksuzluk var. Artık talep konuşmamızı bile yapamıyoruz" dedi. Balbay ısrarla konuşmak isteyince, Mahkeme Başkanı Özese de duruşmaya ara verdi.

TUNCAY ÖZKAN: SÖZ İSTEDİM VERİLMEDİ

Duruşmaya verilen arada basın mensuplarına bulunduğu bölüme doğru gelen Tuncay Özkan mahkemenin tutumunu eleştirerek, "Üniversiteden Hocam Prof. Dr. Kurthan Fişek’in ölümü nedeniyle hazırladığım başsağlığı ilanını avukatıma verirken mahkeme heyeti müdahale etti. Üye hakim ilanı okuduktan sonra bana geri vererek avukatıma iletebileceğini söyledi. Ben de bu konuda hem de usule ilişkin söz istedim. Ancak söz verilmedi" dedi.

BALBAY: MAHKEMELER YASAYI TANIMIYOR

Gazetecilere açıklama yapan Balbay "Giderek ağırlaşan yargılama koşullarıyla karşı karşıyayız. Bu yargılama değil yargılama işkencesi. Hiç tanımadığımız insanlar konuşuyor bizim aleyhimizde. Atış poligonunun hedefi tahtalar haline geldik. Biz böyle bir yargılamayı kabul etmiyoruz. Bunu mahkeme başkanına söylemek istedik. Söz hakkı vermiyor. Avukata dilekçe vermeyi bile biz kontrol edeceğiz diyorlar. Giderek katılaşan uygulamalar söz konusu. Mahkeme kendi usulünü oluşturmaya başladı. Talep konuşmaları kaldırıldı. 28 Temmuz’da 58 sayfa tahliye gerekçe yazıldı. 24 Ağustos’ta tahliye talepleri yine değerlendirildi ve 28 Temmuz’daki gerekçeler geçerlidir yazıyor. Bu mahkemeler yasayı da tanımıyor" şeklinde konuştu.

MAHKEME BAŞKANI: DURUŞMA YAPILMASINI ENGELLEME GİRİŞİMİ

20 dakikalık aranın ardından duruşma başladı ancak sanıklar duruşmaya katılmadı. Tutuksuz sanık Hayrettin Ertekin’in salondan dışarı çıkaran Mahkeme Başkanı Özese, tutuklu sanıkların da içerde bulunan ekrandan duruşmayı takip edebileceğini belirtti. Başkan Özese, sanıkların salonu topluca terk etmelerinin duruşma yapılmasını engelleme girişiminde bulunduklarını kayıtlara geçirdi.

Duruşma, tanık Emrah Özdemir’in dinlenmesi ile devam ediyor.

BALYOZ'DA BM'YE BAŞVURU

”Balyoz Planı” davasının tutuklu sanıkları

hakkında Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi Keyfi Tutuklamalar

Çalışma Grubu’na yapılan başvuruda, sanıkların keyfi biçimde tutuklandıklarının

”Balyoz Planı” davasının tutuklu sanıklarının yakınları tarafından

oluşturulan Vardiya Bizde Platformu’ndan yapılan yazılı açıklamada, platformun

merkezi Washington’da bulunan Perseus Strategies Hukuk Bürosu aracılığıyla

Birleşmiş Milletler Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu’na başvuruda bulunduğu

bildirildi.

Açıklamada, başvuruda sanıkların hem Türk hukuku hem de Türkiye’nin taraf

olduğu uluslararası hukuk kurallarına aykırı olarak keyfi biçimde tutuklu

bulunduklarının tespit edilmesinin istendiği kaydedildi.

talep edilmesinin istendiği ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:

”Perseus Strategies Hukuk Bürosu’nun yöneticisi Jared Genser, davada hem

Türk hukukunun hem de Türkiye’nin imzalamış olduğu uluslararası sözleşmelerin

açık bir şekilde çiğnendiğini, yargı sürecinde asgari hukuk normlarına dahi

uyulmadığını söyledi. Perseus’un Birleşmiş Milletler Keyfi Tutuklamalar Çalışma

Haberin Tamamı İçin:

Mustafa Balbay'a 16 Celseden Men Cezası!

Ergenekon davasına bakan mahkeme heyeti, bugünkü duruşmada yapılan salonu terk etme eylemi nedeniyle Mustafa Balbay'a 16 celse men cezası verdi. Heyet, Tuncay Özkan ve sanık Oktay Yıldırım'a da 16 oturumdan men cezası verdi. Heyet ayrıca İP Genel Başkanı Doğu Perinçek'i son savunmasına kadar duruşmalardan men etti.

Eylem, tutuklu sanık gazeteci Tuncay Özkan'ın avukatına verdiği notu okumak isteyen üye hakim Ercan Fırat ile tartışmasıyla başladı. CHP İzmir Milletvekili ve Cumhuriyet Gazetesi yazarı Mustafa Balbay başta olmak üzere sanıklar, toplu halde “usul hakkında” söz istediler. Başkan Hasan Hüseyin Özese’nin tanık dinlendiği gerekçesiyle söz vermeyeceğini belirtmesi üzerine sanıklar tepkilerini sürdürdü. Bazı sanıkların salondan çıkarılması üzerine tüm sanıklar salondan ayrıldı. Duruşmaya bir süre ara veren mahkeme dün sağlık koşulları nedeniyle ifade veremeyen Emrah Özdemir’in “sanıkların kendisine baskı yaptığı”na ilişkin dilekçesini göz önüne alarak gizli tanık odasından sesi ve görüntüsü salona yansıtılarak dinlenilmesini kararlaştırdı. Başkan Özese, protesto amacıyla salona sanıkların girmediği duruşmada, tanık Emrah Özdemir’in ifadesinin, sanıkların salon dışındaki monitörden izleyebileceklerini belirtti.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Silivri Cezaevi yerleşkesinin bitiğişindeki salonda görülen davanın 232. duruşmasına, 39 tutuklu sanık katıldı. Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, duruşmalara katılmama tavrını bugün de sürdürdü. Duruşmada Ümraniye’de 12 Haziran 2007 tarihinde 27 adet el bombasının bulunduğu iddia edilen gecekondunun sahibi tutuklu sanık Mehmet Demirtaş’ın savunma tanığı Burhan Yılmaz dinlendi. Bombalarının bulunduğu iddia edilen gecekondunun bahçesinde büfe işleten Burhan Yılmaz, bombaları görmediğini söyledi. Yılmaz, polisin baskınına ilişkin tanıklıklarını “Siyah poşet içinde sert bir şey, kutu gibi, sandık gibi bir şey çıkardıklarını gördüm. Sandığı bulunca ‘bingo’ deyip el çıkıştılar” diye konuştu.

Tuncay Özkan ile tartışma

Duruşmaya öğle arası verildiği sırada Tuncay Özkan’ın avukatına iletmek istediği notu, üye hakim Ercan Fırat, görevlilere aldırarak okudu. Tuncay Özkan bu duruma tepki göstererek “Avukatım ile benim aramdaki notu okuyamazsınız” diye tepki gösterdi. Üye hakim Fırat, mahkemenin kararı gereği sanıkların, avukatlarıyla belge alışverişinin yasak olduğunu söyledi. Özkan, önceki gün yaşamını yitiren Prof.Dr. Kurthan Fişek’in kendisinin de hocası olduğunu, ölümü üzerine hazırladığı ilan metnini avukatına iletmek istediğini ifade ederek “Hakim böyle bir hakkı yok” dedi.

Hep birlikte söz istediler

Başkan Özese, duruşmanın öğleden sonraki oturumunu açtığında Mustafa Balbay el kaldırarak usul hakkında söz istedi. Başkan Özese, tanık dinlendiğini belirterek söz vermeyeceğini söyledi. Balbay “Savunma hakkımız giderek kısıtlanıyor” diye seslendi. Bunun üzerine diğer sanıklar da el kaldırıp “Usul hakkında söz istiyoruz” diye seslendiler. Sanıkların bağırmayı sürdürmeleri üzerine Başkan Özese, Tuncay Özkan’ın dışarı çıkarılmasını istedi. Özkan, salondan çıkarken bazı sanıklar mahkemeyi protesto ederek salondan ayrıldı. Balbay’ın “Aylardır artan bir hukuksuzluk var. Artık talep konuşmamızı bile yapamıyoruz” sözleri üzerine Başkan Özese “Mustafa Balbay’ın da ısrarını sürdürdüğü görüldü” diyerek duruşmaya ara verdi. Duruşmaya ara verildiğinde basın mensuplarının oturduğu bölüme yaklaşan Mustafa Balbay, basın mensuplarına seslenerek açıklamalarda bulundu. Balbay, “Giderek ağırlaşan yargılama koşullarıyla karşı karşıyayız. 20 dosyanın birleştirilmesinden sonra bu dava tümüyle içinden çıkılmaz hale geldi. Biz burada kimin hangi suçtan yargılandığını bile doğru dürüst bilmiyoruz. Bu yargılama değil, yargılama işkencesi. Hiç tanımadığımız insanlar bizim aleyhimize konuşuyor. Atış poligonunun hedefi tahtalar haline geldik” diye konuştu. Odatv davası sanıklarına “Sizinle ilgili tek dileğim dosyanızın Ergenekon ile birleşmemesi” dediğini anlatan Balbay sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz böyle bir yargılamayı kabul etmiyoruz. Bunu mahkeme başkanına söylemek istedik. Söz hakkı vermiyor. Bu mahkeme artık tasfiye halinde. Avukata dilekçe vermeyi bile ‘biz kontrol edeceğiz’ diyorlar. Giderek katılaşan uygulamalar söz konusu. Hem davanın içeriği hem koşulları en ağır dava haline geldi burası.”

Davada birbiriyle ilgisiz dosyaların bir arada görüldüğünü ifade eden şunları kaydetti:

“Bugün duruşmaya gelen biri davayı Ümraniye davası zannediyor. Dün gelenler ise İnternet Andıcı davası olduğunu düşünecek. Bu, birbirine benzemezler davası haline geldi. Mahkeme kendi usulünü oluşturmaya başladı. Her şeyi aynı çuvala koyup yumurtalarla demirlere bakacaklar. Bu yargılama değil. 5 yıldır 20 dosya birleşti. İçinden nasıl çıkılacağı belli değil. Giderek koşullar ağırlaşıyor. Bütün bunları, kaldırılması Meclis’in kararıyla kesinleşmiş bir mahkeme yapıyor. Talep konuşmaları kaldırıldı. 28 Temmuz’da 58 sayfa tahliye gerekçesi yazıldı. 24 Ağustos’taki kararda ‘28 Temmuz’daki gerekçeler geçerlidir’ yazıyor. Bu mahkemeler yasayı da tanımıyor.”

Kısa bir aranın ardından mahkeme heyeti, sanıkların terk ettiği boş salona girdi. Başkan Özese, Balbay’ın yargılama koşullarına ilişkin dilekçe verdiğini söyledi. Başkan Özese, sanıkların eylemini “Tanık dinlenmesi nedeniyle söz verilmeyen sanıkların protesto amacıyla salondan çıkarak duruşma yapılmasını engelleme girişiminde bulundukları görüldü” sözleriyle tutanaklara geçirdi.

Tanığın baskı iddiası

Başkan Özese, önceki gün kalp rahatsızlığı geçiren tanık Emrah Özdemir’in can güvenliğinin sağlanması için dilekçe verdiğini, dilekçenin savcılığa gönderileceğini ifade etti. Özese, Özdemir’in ifadesinin “Gizli tanık” odasından sesi ve görüntüsü salondaki perdeye yansıtılacağını, Özdemir’in ifadesini sanıkların beklediği salondaki monitörden izleyebileceklerini söyledi.Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki JİTEM davasında da tanık olarak dinlenen Emrah Özdemir, 1996 yılında öldürülen kumarhaneler kralı olarak Ömer Lütfi Topal’ın şöforünün oğlu olduğunu söyledi. Emrah Özdemir, birçok ortama girip çıktığını “Yeşil”, “Gladyo” konularında birçok şey duyduğunu anlattı.

Mustafa Balbay'a 16 celseden men cezası!

CHP İzmir Milletvekili ve Cumhuriyet Gazetesi yazarı Mustafa Balbay'a mahkeme tarafından bugün duruşmada yapılan salonu terk etme eyleminden sorumlu tutularak 16 celseden men cezası verildi.

Haberin Tamamı İçin:

Balbay ve Özkan'a Men Cezası

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Balyoz DavasıBirleşmiş MilletlerCumhuriyet Halk PartisiDiyarbakırErgenekonGenelkurmay Başkanıİlker Başbuğİstanbulİzmiriçerdetahliye
Görüş Bildir