Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Emek Protestosu Davası Başladı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Emek Protestosu Davası Başladı

Emek Protestosu Davası Başladı

Emek Sineması yıkımına karşı protesto gösterilerinde gözaltına alınan Özgür İpek , Mehmet Ferit Aka , Hazar Berk ve Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) üyesi Berke Göl ’ün yargılandığı davanın ilk duruşması bugün görüldü.

7 Nisan 2013’te Emek Sineması’nın yıkımını protesto eylemindeki polis şiddeti sonrasında gözaltına alınan dört kişi, polise mukavemet suçundan altı yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

Duruşma öncesi Çağlayan Adliyesi önünde Emek Bizim İnisiyatifi adına oyuncu Tülin Özen basın açıklaması okudu. Mücadelenin 2009’dan beri sürdüğünü belirten Özen, “Kamuya ait olan Emek Sineması’na sahip çıkarak sadece bir kültür varlığına ve hafızasına değil, aynı zamanda kentin müşterek alanlarına ve bu alanlar üzerindeki söz hakkımıza sahip çıkıyoruz” dedi.

“Dört yıl boyunca sinemasına sahip çıkan; gösteri ve yürüyüş yaparak hakkını arama ‘suç’unu bu dört arkadaşımızla paylaşan herkes bugün burada. Adalet yerini bulduğunda hep birlikte beraat edeceğiz. Bu daha başlangıç, mücadeleye devam! Emek Bizim İstanbul Bizim!”

Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi ise Arkeoloji öğrencisi Hazar Berk Büyüktunca’ya destek amacıyla yaptığı açıklamada, Büyüktunca’nın bir kültür varlığının savunulması için verilen mücadele yüzünden başına gelenleri kınadı.

Yargılananlardan Berke Göl , bianet’e konuştu ve savunmasında söylediklerini aktardı:

“Savunmamda Emek Sineması’nın yıkılmaması için verilen mücadeleden bahsettim. Davaya konu olan 7 Nisan’daki bu eylemin tıpkı daha önceki sayısız Emek eylemi gibi tamamen barışçıl olduğunu ve olayların polisin sert müdahalesi nedeniyle çıktığını söyledim. Yargılanan diğer arkadaşlarla beraber herhangi bir şiddet uygulamadığımızı, polise mukavemet göstermediğimizi belirttik çünkü bize yöneltilen suçlamalar bu yönde. Bütün savunmalar yapıldı ve bir sonraki duruşmanın 24 Ekim’de görülmesine karar verildi.”

Duruşmada yargılananların savunmasının ardından Avukat Can Atalay savunma konuşması yaptı. Mahkeme heyeti, ikinci duruşmanın eksik belgelerin tamamlanmasının ardından 24 Ekim’de görülmesine karar verdi.

7 Nisan 2013 günü Emek Sineması’nın yıkımının durdurulmasını isteyen ve aralarında sinema oyuncularının da bulunduğu yaklaşık 200 kişi Beyoğlu’nda protesto yürüyüşü yapmıştı. Yapılan basın açıklamasının ardından grubun bir kısmı Emek Sineması’nın bulunduğu sokağa girmek istediğinde polis engeliyle karşılaşmıştı. Polis eylemcilere biber gazı ile saldırmıştı ve olaylar sırasında Berke Göl, Hazar Berk Büyüktunca, Özgür İpek ve Mehmet Ferit Aka gözaltına alınmıştı. İfadelerinin ardından savcılık talimatıyla serbest bırakılan altı kişi hakkında İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma başlatılmıştı.

Sanıklar Ceza Kanunu’nun memura mukavemetle ilgili 265. maddesinden ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefetten yargılanıyor.

Cumhuriyet Savcısı Gökalp Kökçü tarafından hazırlanan iddianamede sanıkların “kolluk güçlerinde basın açıklaması yapılarak dağılınması yönündeki megafon ile yapılan iki sesli ihtara uymayarak çevrede bulunan saksıları ve ellerindeki soda kolluk güçlerine fırlatarak 2911 sayılı yasaya muhalefet ve görev yaptırmama için direnme suçlarını işledikleri” iddia ediliyor. (EK/ÇT)

Eylem fotoğrafları: Nazım Serhat Fırat

Emek Sineması yıkımı fotoğrafı: Bülent Doruk, AA.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Biber GazıİstanbulPolisSinema
Görüş Bildir