Duran Adam Dünya Basınında

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Duran Adam: Yeni Bir Protesto Şekli

Duran Adam: Yeni Bir Protesto Şekli

Taksim Meydanı'ndaki "Duran Adam", dünya basınında da büyük yankı buldu. 'Sessiz eylem', dünyada yeni bir barışçı protesto biçimi olarak nitelendirildi.

Uluslararası ajanslar tarafından hem eylem hem de tutuklama fotoğraflarıyla birlikte geçilen haberde, Taksim Meydanı'nda başlayan sessiz protestonun sosyal medya aracılığıyla yayılarak kısa sürede Türkiye'nin farklı kentlerindeki insanlara da ilham kaynağı olduğu belirtildi.

"Türkiye'nin 'Duran Adamı': Yeni bir barışçı protesto şekli" başlığı atan AFP, Erdem Gündüz isimli koreografın, toplu gösteri izni verilmeyen Taksim Meydanı'nda yeni bir protesto türü yarattığını ifade etti.

"Yüzü, eski bir kültür merkezinin çatısından asılan Mustafa Kemal Atatürk portresi ve Türk bayraklarına dönük olan protestocuya" bir süre sonra başka gençlerin de katıldığını belirten AFP, polisin bu gençlerden 10 kadarını gözaltına aldığını, 'Duran Adam'ın ise meydandan ayrıldığını bildirdi.

Associated Press de "Türkiye'de yeni protesto şekli: Sessizce durmak" başlıklı haberinde, "Haftalarca süren ve zaman zaman polisle girilen çatışmalarla şiddetlenen gösterilerin ardından Türk protestocular, yeni bir direniş biçimi buldu: Hareketsiz ve sessizce durmak" ifadesini kullandı.

DİĞER KENTLERE DE YAYILDI

Taksim'deki eylemi "Duran adam Türkiye'de sessiz protestolara ilham verdi" başlığıyla duyuran Reuters, İstanbul'un farklı bölgelerinin yanı sıra Ankara ve İzmir gibi kentlerde de benzer eylemlerin yapıldığını belirtti.

Sessiz protestolar, polisin Taksim Meydanı'daki binlerce kişiyi dağıtmak için biber gazı ve tazyikli su kullanmasının ardından başlayan şiddetli çatışmalara sahne olan hafta sonundaki gösterilere taban tabana zıt bir görüntü oluşturdu.

Haberin Tamamı İçin:

'Türkiye'nin Yeni Protesto İkonu'

Taksim Meydanı'nda 8 saat kıpırdamadan protesto eyleminde bulunan "Duran Adam", Amerikan basın tarafından "Türkiye'nin yeni protesto ikonu" ilan edildi.

Wall Street Journal gazetesi, "Polis şiddeti ve protestocuların yaratıcılığı görüntüleriyle manşetlere çıkan yurt çapındaki protestolar, en tuaf ikonları üretti. Sonuncusu da istisna değil" deyip "Duran Adam"ı tanıttığı haberinde Duran Adamı "Türkiye'nin yeni protesto ikonu" olarak niteliyor.

Pasif direniş vahşi yangın gibi yayıldı

ABD'nin çok satan gazetesi Wall Street Journal, 34 yaşındaki peformans sanatçısı Erdem Gündüz'ün Taksim Meydanı'nda başlattığı sessiz eylemiyle kısa bir süre içinde twitter'de başlıca konusu olduğunu anlatıyor.

İki gün süren sert çatışmaların şokunu yaşayan insanların Gündüz'e katılmaya başladığına dikkat çeken gazete "Sonra bir göstericinin kurşunla ölümcül biçimde vurulduğu Ankara'daki Kızılay Meydanı'na Duran Kadın geldi. Ve pasif direniş vahşi yangın gibi yayıldı, yurt dışına, Paris ve Londra'ya bile" diyor.

Eylemin, birçok kişi için, protestocuların "artan biçimde otoriterleştiğini" dedikleri Başbakan Erdoğan'a muhalefeti dile getirmenin barışçıl bir yöntemi olabileceğini kaydeden gazete, "Duran Adam protestosu bir temiz hava soluğu gibi geldi. Hafta sonunda gerilimler artarken göstericilerin çoğu yaratıcı, mizahi havasını kaybederek otoriterlerle mücadele etmek için barikatlara girmişlerdi" değerlendirmesinde bulundu.

WSJ, Gezi göstericilerinin Penguen ve Çapulcu örneklerinde olduğu gibi daha önce ortaya koydukları yaratıcılığa ve mizaha vurgu yaptığı haberinde "Duran Adam protestoların rotasını değiştirip Sayın Erdoğan'ın gelecekte karşı karşıya kalacağı barışçıl direnişin bir sinyali olabilir" sözlerini de kullandı.

The Guardian gazetesi, “Türkiye’nin ‘duran adamı’ pasif direnişin bir devlet nasıl sarstığını gösteriyor” başlığını kullanmış.

Gazete, kullandığı baskın güce karşı Erdem Gündüz’ün onurlu meydan okuyuşuyla karşılaşan hükümetin panik yapmak için birçok gerekçesi olduğunu belirtti.

The Independent gazetesi Erdoğan polisin yetkilerini arttıracağını taahhüt ederken, ‘duran adam’ protestolara ilham kaynağı oldu diye yazdı.

The Times gazetesi, “ ‘Daran adam’ protestocuları barışçıl direnişte önderlik yapıyor” başlığını kullanmış.

Gazete, ‘duran adam’ Erdem Gündüz’ün Taksim Meydanı’nda sekiz saat boyunca hareket etmeden durmaktan başka birşey yapmadığını ve bunun hükümet karşıtı protestolarda yeni bir aşama olduğunu belirtti.

Haberin Tamamı İçin:

Dünya #Duranadam'ı Konuşuyor

Dünya basını duran adam eylemine geniş yer ayırdı

Taksim'de 5 saat kıpırdamadan durarak Gezi eylemlerine yeni bir boyut kazandıran Erdem Gündüz, dünya basınının da ilgi odağı oldu. The Times duran adamın eylemleri barışçıl bir direnişe yönlendirdiği yorumu yapılırken, The Guardian da eylemin devleti sarstığını ifade etti.

Hürriyet'in haberine göre dünya basını duran adamı böyle gördü

Guardian Türkiye’nin “Duran Adam”ı pasif direnişin devleti nasıl sarsabileceğini gösteriyor. Türk hükümetinin panik yapmak için çok fazla sebebi var. Zira aşırı iktidarının karşısında Erdem Gündüz’ün onurlu direnişi duruyor. Gündüz’ün insanın duygularını harekete geçiren hareketsiz protestosu Türk rejimi adına büyük bir tehlikenin sembolü.

The Times “Duran Adam”, protestocuları barışçıl direnişe yönlendirdi. Erdem Gündüz, Taksim Meydanı’nda hareketsiz durmaktan başka bir şey yapmadı, ancak kısa süre içinde Türkiye’deki gösterilerin bu yeni aşamasının sembolü haline geldi.

Daily Telegraph Duran Adam’ın sessiz protestosu Türklere esin kaynağı oldu.

La Repubblica (İtalya) Ayakta sabit duran adamın protestosu Erdoğan’a son meydan okuma. Bu saatten sonra eylemcilerin elinde harika bir silah var. Lidersiz, plansız, programsız, spontane başlayan yıkıcı ve ezici bir “Duran Adam” pasif direnişi şimdi plastik mermilerin, copların belini bükerken itaatsız bir yaşamın yeni formatı olarak görülüyor.”

New York Times (ABD) İstanbul’da ve diğer kentlerde polis ile şiddetli çatışmaya girmeden, kamuoyunun dikkatini çekmek için bazı protestocular yeni bir taktik belirledi: Öylece ayakta durmak.

Liberation (Fransa): 34 yaşında bir koreograf olan Erdem Gündüz, sessizce, hiç kıpırdamadan saatlerce ayakta durarak yeni bir protesto biçimine öncülük etti. Gündüz’ün başlattığı gösteri önce Türkiye’ye yayıldı. Ardından bütün dünyada, dayanışma göstergesi olarak pekçok kişi ‘Duran Adam’ eylemine katıldı.

T24

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAnkaraBaşbakanBiber GazıFransaİstanbulİtalyaİzmirPolisSosyal MedyaTürk KızılayıTwitter
Görüş Bildir