Dünyayı Şaşırtan Görüntü: 1938'de Cep Telefonu! | Video

 > -

Dünyayı Şaşırtan Görüntü: 1938'de Cep Telefonu!

1938 yılına ait görüntü cep telefonları yıllar önce mi icat edildi sorusunu akıllara getirdi.

Siyah beyaz görüntülerde genç kadının kablosuz bir cihazı kulağına götürerek konuştuğu görülüyor. Yetkililer filmin ABD'de çekildiği ifade ederken Youtube'da görüntüleri izleyen bir kişi telefonu kullanan kadının büyük annesi olduğunu iddia etti.

ELİNDEKİ CİHAZLA KONUŞUYOR

Kullanıcı bu kadının gerçekten telefon kullandığını fakat bu cihazın Massachusetts'da savaş öncesi bir iletişim fabrikası tarafından geliştirilen bir prototip olduğunu ifade etti. Filmde şık bir kadın o dönemin elbiselerini giymiş olarak kalabalık arasında yürüyerek elindeki cihazla konuşurken görüntüleniyor. Cihazı kulağına götüren kadın konuşuyormuş gibi gözükürken cihaz tıpkı modern cep telefonu boyutunda görülüyor.

Görüntülerin ABD sanayi devi Dupont'a ait bir fabrikada çekilmiş olduğu iddia ediliyor. Geçen yıl sosyal paylaşım sitelerinde yayınlanmaya başlayan video son zamanlarda Youtube'da Planetcheck kullanıcı adına sahip birinin görüntünün gizemini çözdüğünü iddia etmesi sonucu tekrardan gündeme geldi.

"5 KİŞİYE KABLOSUZ TELEFON VERİLMİŞ"

Planetcheck açıklamasında, "Bu kadın benim büyük annem Gertrude Jones'dur. Görüntü çekildiğinde 17 yaşındaymış. Ona bu videoyu sorduğumda bana o günü gayet net hatırladığını söyledi. Bana fabrikada bir telefon haberleşme bölümü olduğunu söyledi" dedi. Planetcheck ayrıca büyük annesinin kendisine o zamanlarda kablosuz telefon deneyi yapıldığını ve kendiyle birlikte 5 kişiye bir hafta boyunca kablosuz telefonlar verildiğini ve deneme yaptıklarını söylediğini ifade etti.

Şimdiye kadar Planetcheck adlı kullanıcı haricinde hiçbir kimse tarafından bir doğrulama olmadı fakat başka bir kullanıcı da fabrikada çalışan birini tanıdığını ifade etti. 2010 yılında 1928 yılında Charlie Chaplin tarafından çekilen bir filmde cep telefonu kullanan bir kadın gösterildiği görüntüler de zaman yolculuğu spekülasyonlarının bir hayli artmasına neden olmuştu.

Haberler

Haberin Tamamı İçin:

Cep Telefonunu 1938'de Kullanmaya Başlamışlar

Cep telefonu teknolojisinin 1938'de kullanılmaya başlandığı iddia ediliyor.

Görüntülerde genç kadın kablosuz bir cihazla konuştuğu görülüyor. Youtube’de 300.000’den fazla izlenen görüntüler ABD’de bir fabrikada telefon haberleşme bölümünde çekildiği iddia ediliyor.

Bu teknoloji 1973 yılına kadar gizli tutulurken 1980’lerde ise hala kullanımda değildi. Youtube’de bir kişi bu kişinin büyükannesi olduğunu iddia etti. Büyükannesinin adının Gertrude Jones olduğunu söyleyen kişi bunun savaş öncesi geliştirilen bir prototip olduğunu söyledi.

Aynı kişi sadece büyükannesi değil onun dışında dört kadınında bu telefonları bir hafta boyunca test ettiğini söyledi.

turkishny.com

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriSavaşSiyah BeyazYoutubecep telefonu
Görüş Bildir