Dünyanın Çeşitli Ülkelerinden Genel Seçimler ile İlgili 15 İlginç ve Eğlenceli Bilgi

-

24 Haziran seçimlerinin arifesinde sizler için Kickassfacts'ten çeşitli ülkelere dair eğlenceli seçim ve oy verme gerçekleri derleyelim istedik. Bakalım dünyada seçimler nasıl yapılıyor, ne gibi enteresanlıklar yaşanıyor?

Kaynak: http://www.kickassfacts.com/25-kickass-i...

1. Dünyanın birçok ülkesinde vatandaşlar sandık başına pazar günü giderken, ABD seçimlerini salı günü yapıyor.

Aslında İngilizce konuşulan ülkelerde bir farklılık söz konusu çünkü; Kanada seçimleri pazartesi, İngiltere perşembe, Avustralya ve Yeni Zelanda ise cumartesi seçimler yapılıyor.

2. Hindistan o kadar büyük bir ülke ki, seçimler bazen haftalar sürebiliyor. Toplam 800 milyon seçmen sandığa gidip oy veriyor.

2014 yılında, parlamentoya 543 milletvekili seçen vatandaşlar 5 hafta boyunca oy vermişti.

3. İsveç ve Fransa'da seçmenlik tıpkı ülkemizdeki gibi otomatik olarak kayıtlara geçiyor. Kimi ülkelerde ise gidip kendinizi kayıt ettirmeniz gerekiyor.

4. Avustralya'da oy kullanmak yasal bir sorumluluk. Oy vermemenin tıpkı Türkiye gibi, yaklaşık 15 dolarlık bir para cezası da var.

5. Brezilya'da seçmenlik yaşı 16'ya kadar düşüyor.

1988 yılından beri Brezilya'da seçmenlik yaşı 16'dan başlıyor fakat mecburi değil. 18 - 69 yaş arası ise oy vermemenin para cezası bulunuyor. 

16 - 17 yaş grubu ayrıca Avusturya, Nikaragua ve Arjantin'de de oy verebiliyor. 17 yaşında oy verebileceğiniz ülkeler ise Endonezya ve Sudan.

6. Estonya vatandaşları oylarını internet üzerinden kullanabiliyor.

7. Kuzey Kore'de her 5 yılda bir seçim yapılıyor ve oy pusulasında sadece tek bir aday bulunuyor.

8. Saddam Hüseyin'in 2002 seçimlerindeki propaganda şarkısı Whitney Houston'dan I Will Always Love You olmuştu.

9. Gambiya'da okuma yazması olmayanlar için renkli, üzerinde adayların fotoğraflarının bulunduğu kovalar var. Seçmenler bu kovanın için küçük cam bir meşe atarak oy veriyor.

Oy verirken hile olmaması için, kovaların ağzında birer zil bulunuyor. Böylelikle sandık görevlileri atılan meşenin sesini duyabiliyor.

10. Seçimler sırasında uzayda bulunan astronotlar nasıl oy kullanabiliyor?

Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki astronotlar 1997'den beri PDF dokümanları göndererek oy kullanabiliyor. Oylar Houston'daki ana kontrol merkezine e-posta ile gönderiliyor.

11. Avrupa'nın 37.000 nüfuslu küçük ülkesi Liechtenstein'da vatandaşlar, yeni vatandaşlık başvurusu yapan kişilere vatandaşlık verilip verilmemesi konusunu oylarıyla belirliyor.

12. Bhutan'ın son kralı, şimdiki prensin babası öyle çok seviliyor ve saygı duyuluyordu ki, 2011'de ülkeyi demokrasiye geçirmek istediğinde protestolar başladı.

13. Meksika'da senatörler görev sonunda tekrar seçimlere katılamadığı için meclis (senato) her 6 yılda bir otomatik olarak değişiyor.

14. Liberya Cumhurbaşkanı Charles D.B King, 1927 yılında 15.000 seçmen olan bir seçimde, 234.000 oyla seçildiğini iddia ederek Guinness Rekorlar Kitabı'nda en hileli seçim olarak geçti.

15. İsviçre'de parlamentodan geçen bir kanuna, herhangi bir vatandaş 100 gün içinde 50.000 oy toplayarak karşı gelebilir.

Bu durumda, ülke referandum benzeri bir oylamaya gitmek zorundadır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mehmet-emin-alici

#14 ulan ziya atıyorsun anladıkda anlattıkların biraz yutulur cinsden olsun be oglum :)

terminator

Kore de neden seçim yapılıyor ki =)))

hiddentaehyungie

prosedür

ela-ay1

KUZEY KORE

thebadcatsero

#12 hayranlık #14 ağır gülme hissi uyandırıyor

bahadir-gokalp1

Rte nin kimden feiz aldığını öğrenmiş bulunuyoruz liberya cumhurbaşkanı 🤣

benim-ben..ask..

Hepsini anlarım da, Kuzey Kore tek liderle neden seçim yapıyor bunu anlamam..Bir yanlışlık olmasın..Çünkü çok mantıksız, Kim Jong-Un bir yolunu bulurdu, göstermelik marketleri gibi..

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriArjantinAvusturyaBrezilyaEndonezyaFransaGuinness Rekorlar KitabıHindistanİngiltereİsveçİsviçreKoreUzay
Görüş Bildir