Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na Atanacak Oramiral Kalmadı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Donanma Komutanı Oramiral Nusret Güner İstifa Etti!

Donanma Komutanı Oramiral Nusret Güner İstifa Etti!

Cumhuriyet'in haberine göre, Oramiral Nusret Güner, Balyoz kararı ve 'casusluk' davasına tepki olarak Donanma Komutanlığı'ndan istifa etti

Balyoz davası ile ilgili kararın açıklanmasının ardından istifa ettiği bilgisi kulaktan kulağa yayılan Donanma Komutanı Oramiral Nusret Güner , İzmir’de açılan “casusluk” davasının ardından TSK’dan ayrıldığı iddia edildi.

Haberi Cumhuriyet gazetesi manşetinden duyurdu. Barkın Şık imzalı haberde Güner’in “Arkadaşlarımız birer birer hapse atılıyor elimizden hiçbir şey gelmiyor, gelmediği gibi bir de biz buna yardım ediyoruz” dediği belirtiliyor. Haberde ayrıca Deniz Kuvvetleri’nde yeni istifaların da yolda olduğu ileri sürüldü.

Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Veysel Kösele ’nin “casusluk” davasından 21 yıl ceza istemiyle yargılanmasının istenmesinin ardından Güner’in talebi işleme konulduğu belirtilen haberde, ağustos ayında görev süresi dolacak olan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Murat Bilgel’in yerine atanacak isim kalmadığı aktarılıyor. Haberde Güner'i istifaya götüren sürecin ayrıntıları şöyle kaydediliyor:

Güner’in, Gölcük’e yapılan baskını ve savcıların daha sonra Balyoz davasında kullanılan belgeleri elleriyle koymuş gibi bulmalarını hâlâ hazmedemediği ve ayrıca o sırada Donanma Komutanı olan Oramiral Bilgel’in savcıları hararetle karşılamasını, giderlerken kendilerine kravat hediye etmesini de içine sindiremediği dile getirilmişti.

T24

Haberin Tamamı İçin:

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na Atanacak Oramiral Kalmadı

Deniz kuvvetlerinde yaprak dökümü sürüyor. Bu kez Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın iki numaralı ismi Donanma Komutanı Oramiral Nusret Güner görevinden ayrıldı.

Edinilen bilgiye göre; Donanma Komutanı Nusret Güner, istifa kararını Çarşamba günü Ankara'ya giderek Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Murat Bilgel'e bildirdi.Oramiral Güner, ardından da emeklilik dilekçesini verdi. Murat Güner'in emeklilik talebi kabul edildi.

Kulislere yansıyan bilgilere göre; istifanın nedeni Murat Güner'in “Balyoz” davasındaki mahkumiyetler ve İzmir'de açılan casusluk davasına duyduğu tepki. Oramiral Güner'in yakın çevresine "Arkadaşlarımız birer birer hapse atılıyor, elimizden hiç bir şey gelmiyor. Gelmediği gibi bir de buna yardım ediyoruz" dediği öne sürülmüştü. Nusret Güner, emeklilik talebini ilk olarak Kasım ayında gündeme getirdi. Ancak Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Murat Bilgel, "Şu sıradaki bir istifa hepimizi zora sokar. Ocak ayı geçtikten sonra tekrar değerlendirirsin" diyerek dilekçeyi işleme koymadı.

DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANI OLACAKTI

Bu gelişme Deniz Kuvvetleri’ndeki komutanlık yapısını da alt üst etti. Nusret Güner, Ağustos ayında görev süresini doldurduğu için emekliye ayrılacak olan Oramiral Murat Bilgel'in yerine Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na atanacaktı.

ORAMİRAL KALMADI

Bu durumda komutanlığa atanacak oramiral kalmadı. Ağustos ayındaki şurada ya Bilgel'in görev süresi uzatılacak ya da Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Bülent Bostanoğlu oramiral rütbesine terfi ettirilerek doğrudan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na atanacak. Donanma komutanlığının oramiral olan rütbesinin koramiralliğe indirilebileceği de konuşuluyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraBalyoz DavasıİzmirTürk Silahlı Kuvvetleri
Görüş Bildir