Diyarbakır Olaylarında 17 Tutuklama

 > -

Kan gövdeyi götürecekti

Kan gövdeyi götürecekti

Diyarbakır Valisi: PKK, mitinge katılanlara ateş açacaktı, silahları ele geçirdik.

DİYARBAKIR Valisi Mustafa Toprak, BDP tarafından yarın düzenlenmek istenen ancak valilik tarafından yasaklanan mitinge katılacaklara, PKK'lı teröristlerin provokasyon amacıyla sivil asker ayrımı gözetmeksizin silahlı saldırı düzenlemeye hazırlandığını söyledi. Vali Toprak eylemde kullanılmak istenen silah ve mühimmatın ele geçirildiğini belirtti.

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak bugün yaptığı yazılı açıklamada, BDP'nin yarın yapmak istediği, ancak valilik tarafından yasaklanan miting öncesi düzenlenen operasyonda, mitinge katılacaklara terör örgütü PKK'nın sözde 'Öz Savunma Güçleri' tarafından ateş açılacağını ve bunun son anda önlenip, silah ve mühimmatların ele geçirildiğini bildirdi.

TERÖR ÖRGÜTÜ ÜST YÖNETİMİ TALİMAT VERDİ

Toprak yazılı, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Son süreçte terör örgütü üst yönetimi tarafından verilen talimatlar doğrultusunda, bölücü terör örgütü liderinin serbest bırakılması ve terör örgütüne karşı devletin geri adım atmasını temin etmek amacıyla, metropoller başta olmak üzere şehir merkezlerinde güvenlik güçleriyle vatandaşlarımıza yönelik provokasyonlar oluşturularak kanlı eylemler yapılması talimatları verilmiştir. Bu amaçla, terör örgütü adına kırsal alanda faaliyet gösteren örgüt mensupları tarafından kırsal alan işbirlikçileri ve silah kaçakçıları vasıtasıyla şehir merkezlerine silah ve mühimmat gönderilmeye çalışıldığı, 11.06.2012 tarihinde işbirlikçiler tarafından il merkezine girmek üzereyken güvenlik güçlerince law silahı, otomatik silah ve mühimmatlar yakalandığı bilinmektedir."

MİTİNGE KATILANLARA ATEŞ AÇILACAKTI

Vali Toprak, yarın düzenlenmesi planlanan mitinge valilik tarafından gerekçeleri açıklanıp izin verilmediğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"İzin verilmeyen miting esnasında, sonrasında, tüm toplum kesimlerini ve sivil halkı karşı karşıya getirmek amacıyla güvenlik güçleri ve vatandaşlarımıza ayrım gözetilmeksizin sözde ÖSB (Öz Savunma Birlikleri) mensupları tarafından topluluğun üzerine ateş açılmak suretiyle düzenlenmesi planlanan terör eylemlerinde kullanılmak üzere işbirlikçiler aracılığıyla ilimiz merkezine gönderildiği tespit edilen ve Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğümüzün ilgili şubelerinin koordinasyonunda gerçekleştirilen başarılı operasyonda, 6 muhtelif tabanca, 8 şarjör, sırt çantasının içinde 1 kaşnikof marka silah, 3 şarjör, 2 susturucu ve 1 dürbün, dürbünün silaha bağlanması amacıyla kullanılan silah aparatları, 3 otomatik av tüfeği, 79 Kalaşnikof fişeği, 439 tabanca fişeği güvenlik güçlerinin yaptığı çalışmalar neticesinde ele geçirilmiştir."

Vali Mustafa Toprak, konuyla ilgili soruşturmanın adli makamlarca devam ettirildiğini belirterek, şunları söyledi:

"Ayrıca ilgili mevzuatlar çerçevesinde; alınan bilgiler ve gelen istihbaratlar çerçevesinde anılan mitinge izin verilmemiştir. Söz konusu izin vermeme anından başlayarak bu konuda yapılan açıklamalar ve yapılan değerlendirmeler dahi konunun ne kadar mecrasının dışarısına çıkarılacağı ve yanlış niyetleri açıkça ortaya koymaktadır. Tüm bu gelişmelerin; gerek terör olaylarına karşı son zamanlarda yükselen toplumsal hassasiyet ve gerekse vatandaşlarımızın sorunlarının çözümü noktasında tüm toplum katmanlarında oluşan olumlu bakış ve çözüm arayışlarını ortadan kaldırabilecek tahrik edici, insanlarımızı birbirine düşüren toplumda husumet duygularını ortaya çıkaracak nitelikte olduğu açıktır. Vatandaşlarımızın yapılmak istenen bu tür kanunsuz-izinsiz eylemlere itibar etmeyeceklerine ve sağduyulu davranarak, bu gibi ortamlardan ve içine çekilmek istenen olumsuz olaylardan uzak duracaklarına olan inancımızı ve vatandaşlarımızın huzur ve güvenliği için her türlü ek kuvvet dahil tedbirlerin alındığını belirtmek istiyorum."

Haberin Tamamı İçin:

Diyarbakır'da Gergin Bekleyiş

Diyarbakır'da Gergin Bekleyiş

Diyarbakır'da gergin bekleyiş. Diyarbakır'da BDP'nin 'Özgürlük İçin Demokratik Direniş' adıyla yapacağı mitinge Diyarbakır Valiliği'nce izin verilmezken gergin havanın hakim olduğu kent merkezinde olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Leyla Zana ise mitinge gitmedi

Direniş' adıyla yapacağı mitinge Diyarbakır Valiliği'nce izin verilmezken, gergin havanın hakim olduğu kent merkezinde olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Türkiye'nin çeşitli illerinden takviye alan polis, sabahın erken saatlerinden itibaren grupları toplanabileceği bulvar ve caddelerde sürekli devriye gezdi.

Diyarbakır'da miting gerginliği nedeniyle kent güne kapalı kepenklerle başladı. Özellikle Sur, Bağlar ve Kayapınar'da esnafın büyük bölümü işyerlerini açmadı. Yenişehir'de ise kepenk eylemine az sayıda esnaf katıldı.

Diyarbakır'da görev yapan yaklaşık 5 bin polis ve çevre illerden gelen takviye polis ekipleri, kentin cadde ve bulvarlarında zırhlı araç eşliğinde, miting alanı İstasyon Meydanı'na grupların toplanıp gitmemesi için devriye gezdi. Kent merkezindeki önlemler devam ederken, kenttin giriş çıkışları da polis ekiplere tarafından tutularak, kent dışından miting için gelenlere izin verilmedi.

Polis helikopteri ise sabahın erken saatlerinden itibaren kent üzerinden uçarak, cadde ve bulvarları kontrol edip, tespit ettiği en küçük hareketliliği yerdeki polis ekiplerine bildirdi.

TELSİZDEN 'ORANTILI GÜÇ' ANONSU

Polis telsizlerinden miting için Diyarbakır Valiliği'nce verilen yasaklama kararı nedeniyle grupların toplanmaması, toplanan grup varsa dağılmaları konusunda uyarılması ve dağılmamaları halinde ise 'orantılı güç' kullanılarak dağıtılması anonsu yapıldı.

Miting için dün kent dışından Diyarbakır'a gelenlerin ise, kimlik kontrolü yapıldıktan sonra dönmeleri için ikaz edilmesi gerektiği belirtilerek polisler bu konuda uyarıldı.

İstasyon Meydanı'nda seyyar satıcıların miting olacakmış gibi dün geceden açtıkları tezgahlar da polisler tarafından kapatıldı. Yine miting için getirilen sandalyeler de polis tarafından araçlara konularak kaldırıldı.

MİTİNG OLMAZSA, BASIN AÇIKLAMASI İSTEĞİ

Bu arada emniyet görevlileri, BDP Diyarbakır il binasına giderek yöneticilerle programları konusunda bilgi istedi. Binadaki BDP yöneticileri, bugünkü program için Genel Başkan Selahattin Demirtaş ve milletvekillerinin gelmesini beklediklerini söyledi.

BDP yetkililerinin, parti yöneticileri ve milletvekilleriyle birlikte İstasyon Meydanı'na yürüyüp burada basın açıklaması yapmak istedikleri, polisin de Diyarbakır Valiliği'nin yasaklama kararı nedeniyle yürüyüşe izin verilmeyeceği konusunda BDP'lileri uyardığı öğrenildi.

DEMİRTAŞ'IN TWİTTER MESAJI

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Twitter mesajında yasaklama ve alınan önlemlere tepki gösterirken, 'Ya özgürlük, ya özgürlük' anlamına gelen Kürtçe 'An azadi, an azadi' ifadesini kullandı.

Demirtaş mesajını, "Meydanları tutarak özgürlük talebini engelleyebileceğine ciddi ciddi inanan devlet zihniyeti (!) bu sabah çok aciz ve çaresiz gördüm sizi. Ne mi istiyoruz? An azadi, an azadi" diye yazdı.

SİİRT'TE BDP'LİLERİN KENTTEN ÇIKIŞINA İZİN VERİLMEDİ

Miting nedeniyle çevre il ve ilçelerde de önlem alındı. Siirt'te dün akşamdan itibaren kent çıkışında önlem alan polis, miting için Diyarbakır'a gitmek isteyenlere izin vermedi.

BDP'nin bugün Diyarbakır'da yapmayı planladığı 'Özgürlük İçin Demokratik Direniş' mitingine izin verilmemesini protesto için, Mardin'in Nusaybin ve Derik ile Şırnak'ın İdil, Cizre, Silopi ilçelerinde kepenk kapatma eylemi yapıldı.

ZANA GİTMEDİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile geçtiğimiz hafta görüşen Diyarbakır bağımsız milletvekili Leyla Zana, Valiliğin yasakladığı ancak BDP'nin ısrarla yapmak istediği mitinge gitmedi.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş başta olmak üzere BDP milletvekilleri ve bölge belediye başkanları tam kadro olarak valiliğin yasakladığı 'Öcalan'a özgülük' mitingi öncesi bir hafta önce Diyarbakır'a gidip halkı yasaklı mitinge davet etti.

Haberin Tamamı İçin:

Diyarbakır'da Miting Yasağına THY'den Destek Geldi!

Diyarbakır'da Miting Yasağına THY'den Destek Geldi!

BDP ve DTK tarafından bugün Diyarbakır'da düzenlenecek olan “Özgürlük için Demokratik Direniş” mitingi öncesi kentte adeta sıkıyönetim ilan edildi. Bu arada Diyarbakır'a uçan tek havayolu firması olan THY, sabah 9.15 uçuşunu 14.15'e erteledi.

Diyarbakır'da bugün BDP ve DTK tarafından ortaklaşa olarak gerçekleştirilecek miting öncesi valilik yasağına THY'den de destek gelirken, bu sabah kente uçacak uçağın kalkış saati 9.15'ten 14.15'e ertelendi. Duruma tepki gösteren yolcular ise yetkililerden "Diyarbakır'da bugün siyasi karışıklıklar olabilir" yanıtını aldı.

Bugün Diyarbakır'da yapılacak olan “Özgürlük için Demokratik Direniş” mitingi öncesi THY'den ilginç bir tarife değişikliği kararı geldi. Diyarbakır'a sefer yapan tek havayolu firması olan THY'ye bağlı Anadolu Jet, İstanbul'dan Ankara Esenboğa Havaalanı aktrarmalı Diyarbakır uçuş saatinde değişiklik yaptı.

Sabah 9.15'de kalkması gereken uçağın uçuş saati 14.15'e ertelenirken, bu değişiklik miting saatinde kente ulaşılmasının da önüne geçiyor. Bu erteleme kararının ardından yolcuların büyük tepki göstermesi üzerine bir açıklama yapan yetkililer, Diyarbakır'da bugün siyasi karışıklıklar yaşanabileceğini ve yolcular düşünülerek böyle bir karar alınmış olabileceğini aktardı.

Bu cevabın üzerine yolcuların bir kısmı zaten miting için bu yolculuğu gerçekleştirdiklerini söyleyerek havayolu firması yetkililerine büyük tepki gösterdi.

Solhaber.org

Haberin Tamamı İçin:

Diyarbakır'da Miting Gerginliği

Diyarbakır'da Miting Gerginliği

Diyarbakır’da BDP’nin bugün 'Özgürlük İçin Demokratik Direniş' adıyla yapacağı mitinge Diyarbakır Valiliği’nce izin verilmezken, gergin havanın hakim olduğu kent merkezinde olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Türkiye’nin çeşitli illerinden takviye alan polis, sabahın erken saatlerinden itibaren grupları toplanabileceği bulvar ve caddelerde sürekli devriye gezdi. Saat 16.00'da başlayacağı açıklanan miting için İstasyon Meydanı'nda toplanmak isteyen BDP'lilere polis izin vermiyor. Zaman zaman gergin anların da yaşandığı Diyarbakır'da polis BDP Eşbaşkanı Demirtaş ve vekillerin seçim otobüsüyle miting alanına gitmesine izin vermedi. BDP'liler bu kez miting alanına doğru yürümek istedi ancak polis yürümelerine de izin vermedi. Polis ile BDP'liler arasındaki gerginlik sürüyor.

Diyarbakır’da miting gerginliği nedeniyle kent güne kapalı kepenklerle başladı. Özellikle Sur, Bağlar ve Kayapınar’da esnafın büyük bölümü işyerlerini açmadı. Yenişehir’de ise kepenk eylemine az sayıda esnaf katıldı.

Diyarbakır’da görev yapan yaklaşık 5 bin polis ve çevre illerden gelen takviye polis ekipleri, kentin cadde ve bulvarlarında zırhlı araç eşliğinde miting alanı İstasyon Meydanı’na grupların toplanıp gitmemesi için devriye gezdi. Kent merkezindeki önlemler devam ederken, kenttin giriş çıkışları da polis ekipleri tarafından tutularak, kent dışından miting için gelenlere izin verilmedi.

Polis helikopteri ise sabahın erken saatlerinden itibaren kent üzerinden uçarak, cadde ve bulvarları kontrol edip, tespit ettiği en küçük hareketliliği yerdeki polis ekiplerine bildirdi.

TELSİZDEN 'ORANTILI GÜÇ' ANONSU

Polis telsizlerinden miting için Diyarbakır Valiliği’nce verilen yasaklama kararı nedeniyle grupların toplanmaması, toplanan grup varsa dağılmaları konusunda uyarılması ve dağılmamaları halinde ise 'orantılı güç' kullanılarak dağıtılması anonsu yapıldı.

Miting için dün kent dışından Diyarbakır’a gelenlerin ise kimlik kontrolü yapıldıktan sonra dönmeleri için ikaz edilmesi gerektiği belirtilerek polisler bu konuda uyarıldı.

İstasyon Meydanı’nda seyyar satıcıların miting olacakmış gibi dün geceden açtıkları tezgahlar da polisler tarafından kapatıldı. Yine miting için getirilen sandalyeler de polis tarafından araçlara konularak kaldırıldı.

MİTİNG OLMAZSA BASIN AÇIKLAMASI İSTEĞİ

Bu arada emniyet görevlileri, BDP Diyarbakır İl Binası'na giderek yöneticilerden programları konusunda bilgi istedi. BDP yetkililerinin, parti yöneticileri ve milletvekilleriyle birlikte İstasyon Meydanı’na yürüyüp burada basın açıklaması yapmak istedikleri, polisin de Diyarbakır Valiliği’nin yasaklama kararı nedeniyle yürüyüşe izin verilmeyeceği konusunda BDP’lileri uyardığı öğrenildi.

DEMİRTAŞ’IN TWİTTER MESAJI

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Twitter mesajında yasaklama ve alınan önlemlere tepki gösterirken, 'Ya özgürlük, ya özgürlük' anlamına gelen Kürtçe 'An azadi, an azadi' ifadesini kullandı.

Demirtaş mesajını, "Meydanları tutarak özgürlük talebini engelleyebileceğine ciddi ciddi inanan devlet zihniyeti (!) bu sabah çok aciz ve çaresiz gördüm sizi. Ne mi istiyoruz? An azadi, an azadi" diye yazdı.

SİİRT’TE BDP’LİLERİN KENTTEN ÇIKIŞINA İZİN VERİLMEDİ

Miting nedeniyle çevre il ve ilçelerde de önlem alındı. Siirt’te dün akşamdan itibaren kent çıkışında önlem alan polis, miting için Diyarbakır’a gitmek isteyenlere izin vermedi.

BDP’nin bugün Diyarbakır’da yapmayı planladığı 'Özgürlük İçin Demokratik Direniş' mitingine izin verilmemesini protesto için, Mardin’in Nusaybin ve Derik ile Şırnak’ın İdil, Cizre, Silopi ilçelerinde kepenk kapatma eylemi yapıldı.

DİYARBAKIR'DAN CANLI

SAAT: 13:00

Ara sokaklarda toplanan BDP'liler mitingin yapılacağı İstasyon Meydanı'na yürümek istedi. Ancak polis izin verilmediği gerekçesiyle engelledi.

SAAT 14.00

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve vekiller Diyarbakır BDP İl Başkanlığı'nda toplandı. Basın açıklaması yapan Demirtaş, şunları söyledi: ''Başbakan dün Van'da olağanüstü halin kalktığını söyledi ama Diyarbakır'a gelirse kalkmadığını görecektir. Sadece Diyarbakır değil bölgede olağanüstü hal var. Devlet, AKP hükümeti bir partinin Diyarbakır gibi bir yerde miting yapmasına izin vermedi. Bunun hiçbir hukuki gerekçesi yok. Bakanlara kadar girişimlerimizi yaptık. Hiçbir gerginlik yaratmadan politik mesajları vermek için miting yapmak istedik. Birazdan İstasyon Meydanı'na gideceğiz. Umarım gerginlik çıkmaz. Olabilecek her türlü gerginliğin kaynağı AKP'nin politikalarıdır. Mitingin engellenemediği ortaya çıkmıştır. İlk defa bir mitingimiz daha gerçekleşmeden en temel amacına ulaşmıştır. Halkın bu kadar görkemli kenetlenmesi amacımızdı.''

SAAT 14:25

BDP Eşbaşkanı Demirtaş ve milletvekilleri parti binasından çıktı, seçim otobüsüne bindi. Parti binasının önünde TOMA'lar bekliyor.

SAAT 14:35

Polis, seçim otobüsünün gitmesine izin vermedi. Seçim otobüsünden inen Demirtaş, vekiller ve partililer yürüyor.

SAAT 14:45

Haberin Tamamı İçin:

Diyarbakır'da izin verilmeyen miting için olağanüstü güvenlik önlemleri alınırken, polis ekipleri BDP Diyarbakır il binasına giderek BDP'lilerin programı konusunda parti yetkilileri ile görüştü. Parti yetkilileri, program için partinin Genel Başkanı ve Milletvekillerini beklediklerini, amaçlarının İstasyon meydanına yürüyüp basın açıklaması yaptıktan sonra dağılmak olmduğunu söyledi. Ancak, polis yetkilileri Diyarbakır'da düzenlenecek olan etkinliklerin Valilik kararı ile yasaklandığını bu nedenle yürüyüşe izin vermeyecekleri konusunda BDP'lileri uyardığı öğrenildi. Polis helikopteri ise, sabahın erken saatlerinden itibaren kent üzerinden uçarak, cadde ve bulvarları kontrol edip toplanan grup varsa yerdeki polis ekiplerine bildirdi.
Felat BOZARSLAN-Bayram BULUT-Serdar SUNAR-DİYARBAKIR-DHA

Diyarbakır Mitinginde Vekiller Oturma Eylemi Başlattı

Diyarbakır Mitinginde Vekiller Oturma Eylemi Başlattı

Haber kanallarının yayın akışında gezi ve yemek programları olunca bize de Diyarbakır mitingini sosyal medyadan takip etmek düştü.

Twitter Gazetesi'nin verdiği bilgiye göre Diyarbakır mitinginde polis müdahalesi başladı. Polis tarafından miting alanına girişi engellenen vekiller oturma eylemi başlattı.

Twiter Gazetesi'nin yaptığı paylaşımlar şu şekilde:

  • Saat 11:00 civarı: Diyarbakır - BDP'nin düzenlediği ve Valiliğin yasakladığı miting için semtlerde toplanan onbinlerce insan miting alanına doğru yürüyor.

  • Saat 15:00 civarı: Diyarbakır - Miting alanına yürüyenlere gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale başladı.

  • Saat 15:00 civarı: Diyarbakır - Polis BDP'li Milletvekillerinin yolunu kesti.

  • Saat 15:00 civarı: Diyarbakır - Ertuğrul Kürkçü ve Milletvekilleri polis barikatında

  • Saat 15:05: Diyarbakır - Selahattin Demirtaş, Osman Baydemir ve BDP'liler oturma eylemine başladılar.

Twitter Gazetesi tarafında yapılan son paylaşımlara göre ise gazla müdahae başladı, silah sesleri geliyor ve ağır yaralılar var...

Sosyal medya üzerinden olaylara ilişkin yapılan fotoğraf paylaşımlarını medya galeride bulabilirsiniz.

Haberin Tamamı İçin:

Diyarbakır'da Müdahale Başladı

Diyarbakır'da Müdahale Başladı

Diyarbakır’da BDP’nin bugün 'Özgürlük İçin Demokratik Direniş' adıyla yapacağı mitinge Diyarbakır Valiliği’nce izin verilmeyince polis yoğun güvenlik önlemleri aldı. Miting alanında toplanmak isteyen partililere polis gaz bombaları ve tazyikli su ile müdahale etti. BDP'liler de polise taş attı. Diyarbakır'da gerginlik sürüyor.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ile Demokratik Toplum Kongresi (DTK) tarafından izinsiz yapılmak istenen miting için belirlenen alana girmeye çalışan gruplara, polis müdahale etti.
İstasyon Meydanı'nda bugün yapılması planlanan ancak valilik tarafından izin verilmeyen mitinge katılım için yürüyüşe geçen ve aralarında BDP milletvekilleri Emine Ayna, Nazmi Gür ve Sabahat Tuncel'in de bulunduğu bir grup, Ofis Kavşağı'nda polis tarafından durduruldu. Yapılan görüşmenin ardından uyarılara rağmen dağılmayan grup, polise taşlı saldırıda bulundu.

Polis, gruba tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Müdahalesırasında milletvekili Nazmi Gür yere düştü, diğer milletvekilleri de tazyikli su ve biber gazından etkilendi.
BDP İl Başkanlığı binasından miting alanına hareket etmek isteyen BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve diğer milletvekillerinin bindiği otobüs de durduruldu. Bunun üzerine partililerle birlikte yürümeye başlayan milletvekilleri ile polis arasında arbede yaşandı. Polis barikatını aşamayan kalabalık burada beklemeye başladı.
Bu arada çevreden su getiren bazı kişilerin milletvekilleri ve polislere su dağıttığı gözlendi.

Haberin Tamamı İçin:

Diyarbakır'da Olaylar Çıktı

Diyarbakır'da Olaylar Çıktı

Diyarbakır’da BDP’nin bugün 'Özgürlük İçin Demokratik Direniş' adıyla yapacağı mitinge Diyarbakır Valiliği’nce izin verilmeyince polis yoğun güvenlik önlemleri aldı. Miting alanında toplanmak isteyen partililere polis gaz bombaları ve tazyikli su ile müdahale etti. BDP'liler de polise taş attı. Diyarbakır'da gerginlik sürüyor.

Diyarbakır’da çeşitli yerlerde toplanıp BDP’nin izin verilmemesine rağmen miting yapacağını duyurduğu İstasyon Meydanı’na girmek isteyen gruplara polis müdahalelerde bulundu. Kentin merkezi Ofis Semti’ndeki Ekinciler Caddesi’nde toplanan yaklaşık 100 kişi, İstasyon Caddesi’ne girmek isteyince, sıkı önlem alan polis gruba izin vermedi. Gruptan bazılarının taş atması üzerine polis tazyikli su ve gaz bombası kullanarak grubu dağıttı. Bir süre sonra yeniden toplanan gruplar alana girmek isteyince polis yine dağıttı. Bu sırada kentin önemli caddesi Ekinciler üzerindeki esnaf işlerlerinin kepenklerini kapattı.

EMİNE AYNA ISLANDI

BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna da Ofis Semti’ndeki olayların arasında kaldı. Polisin sıktığı tazyikli sudan etkilenen Ayna ıslanırken, bu sırada polis bazı göstericileri gözaltına almak istedi. Ayna, polisin gözaltına almak istediği bir kıza sarılarak, polisin götürülmesini engelledi.

Bu sırada bazı göstericiler kaldırımlardan söktüğü taşları polise atınca, polis de göstericilere müdahalede bulundu.

İstasyon Meydanı’na 100 metre uzaklıkta bulunan Sümerkpark’ta toplanan ve çoğunluğunu çocukların oluşturduğu gruba polis önce dağılmaları yönünde uyarıda bulundu. Dağılmayan grup, tazyikli su ile dağıtıldı. Olaylar İstasyon Meydanı’na çıkan tüm cadde ve sokaklar üzerinde yer yer sürüyor.

Bu arada kentin bir çok yerinde çıkan olaylara müdahalede yetersiz kalan polis ekiplerine hemen takviye ekipler gönderildi. Gaz bombası biten polislere de gaz bombası takviyesi yapıldı.

DEMİRTAŞ; POLİSLERDEN DAĞILMALARINI İSTEDİ

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, milletvekili ve belediye başkanları ile BDP Diyarbakır il başkanlığı binasından saat 14.30 sıralarında ayrılarak parti otobüsüyle birlikte mitingin yapılacağı duyurulduğunu İstasyon Meydanı’na doğru yola çıktı.

Ancak önlem alan polis BDP’lilerin geçişine izin vermedi. Bunun üzerine milletvekilleri otobüsten inerek yaklaşık 100 kişilik bir grupla yürüyüşe geçti. Bayındır Caddesi üzerinde önlem alan polis ekipleri, yürüyüşe de izin vermedi.

Bunun üzerine BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, polislerden yollarını açmalarını istedi. Demirtaş, "Yaptığınız kanunsuzdur, dağılın. Size bu emri kanunsuz şekilde uygulatıyorlar. Milletvekillerinin önüne kesemezsiniz. Suç işliyorsunuz, sizi dağılmanız konusunda uyarıyorum" dedi. Ancak polis yürüyüşe izin vermeyince partililerle güvenlik güçleri arasında kısa süreli itiş-kakış yaşandı.

Yaşanan gerginliğin ardından milletvekilleri burada bir süre oturduktan sonra bu kez kendi araçlarıyla ayrıldı.

Ofis Semti’ne gelen milletvekilleri buradan İstasyon Meydanı’na girmek isteyince, polis Gevran Caddesi üzerinde gösteri yapan bir gruba gazlı müdahalede bulundu. Bunun üzerine milletvekilleri de araçları ile geri dönmek zorunda kaldılar.

TÜM POLİSLERE ÇELİK YELEK GİYİN TALİMATI

Diyarbakır'da çıkan olaylar kentin değişik yerlerinde sürerken, yüzleri maskeli bir grubun üzerinde silahlar bulunduğu ve polise silahlı saldırıda bulunacağı istihbaratı üzerine tüm görevlilerin çelik yelek giymesi talimatı verildi.

Ayrıca tüm görevlilerin olaylara zırhlı araçlarla müdahalede bulunulması ve kesinlikle araçlardan inmemeleri istendi. Polislere ara sokaklara girmemeleri talimatı da verilirken, çıkan olaylar yer yer sürüyor. Olaylarda polise, ses bombası, havai fişek, molotof ve taşlı saldırılarda bulunuluyor. Polis, İstasyon Meydanı'na çıkan tüm cadde ve sokakları zırhlı araçlarla kapattı. Polise, miting yapılacağı belirtilen İstasyon Meydanı'nı hiç kimsenin sokulmaması talimatı verildi.

BOMBALI ARAÇ ALARMI
Bu arada bir kadının taşadığı sırt çantasında av tüfeği bulunduğu bildirilerip, eşfali verilip, takip edilmesi istendi. Kentte bomba yüklü bir aracında bulunduğu belirtilirken, önlemler en üst seviyeye çıkarıldı. ÇIkan olaylarda bazı polislerin yaralandığı öğrenildi.
Gösteri yapan gruplar, bazı araçları da ateşe verip yaktı.
Diyarbakır Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam, tüm birimlere telsizle talimat vererek, çok dikkatli olmalarını istedi. Sağlam, "Provokatif eylemlere karşı duyarlı olalım. Vekillere karşı dikkatli, duyarlı hareket edelim. Olaylara karışanlara kesinlikle gözaltı yapalım" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Özdal Üçer: Saygısızlık Yapanın Kafasına Sıkarım

Özdal Üçer: Saygısızlık Yapanın Kafasına Sıkarım

Diyarbakır'da bugün yapılması planlanan ancak valiliğin izin vermediği miting nedeniyle ortalık karıştı. Polis, İstasyon Meydanı'na girmek isteyenlere gaz bombasıyla müdahale etti. Çıkan olaylarda BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan yaralandı. İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Buldan'a hedef gözetilerek ateş açıldığını iddia etti. BDP Van Milletvekili Özdal Üçer çıkan gerginlikte, "O emniyet amirini bana getirin. Genel başkanıma saygısızlık yapanın kafasına sıkarım" dedi.

Abdullah Öcalan’ın ev hapsine alınması talebiyle, bugün Diyarbakır’da yapılması planlanan ‘Özgürlük için Demokratik Direniş’ mitinginin valilikçe yasaklanmasının ardından, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) mitingi gerçekleştireceğini açıkladı. Valiliğin yasak kararında ısrarcı olması, BDP ve DTK yöneticilerinin ‘mitingi gerçekleştireceklerine’ yönelik açıklamaları kentte gerilimi tırmandırdı.

Yoğun güvenlik önlemleri

İstasyon Meydanı'nda bugün yapılması planlanan ancak valilik tarafından izin verilmeyen miting dolayısıyla aralarında İstanbul, Ankara ve Adana'nın da bulunduğu 13 ilden gelen takviye polis ekipleri, toplanmaların olabileceği yerlerde devriye gezdi.

İl merkezine giriş çıkışlar kontrolü yapılırken, miting için gelenleri taşıyan bazı araçlar ile kişilerin kente girişlerine izin verilmedi.

Üçer: Saygısızlık yapanın kafasına sıkarım

Haberin Tamamı İçin:

Sabaha Kadar Oturma Eylemi

Sabaha Kadar Oturma Eylemi

Başkanı Selahattin Demirtaş, Sümerpark'ta gazetecilere yaptığı açıklamada, yapmak istedikleri mitingin Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla yasaklandığını öne sürerek, seçilmişlere, 7'den 70'e herkese gün boyunca sokaklarda işkence yapıldığını söyledi.

Demirtaş, şöyle dedi:
''Bugün 100'den fazla yaralı, yüzlerce gözaltıya rağmen halkımız sokak sokak direnişi ortaya koymuştur. Biz de bütün seçilmişler olarak belediye başkanları ve teşkilatlarımızla halkımıza yönelik bu tutumu protesto etmek için burada sabahlayarak oturma eylemi yapacağız. Yarın saat 11.00'de İstasyon Meydanı'nda basın açıklaması yaparak bunları protesto ederek oturma eylemini bitireceğiz.''

Haberin Tamamı İçin:

Diyarbakır'daki olaylarla ilgili 87 gözaltı

Diyarbakır'daki olaylarla ilgili 87 gözaltı

Diyarbakır Valisi'nden, BDP'nin izinsiz Diyarbakır mitingine ilişkin açıklama geldi.

Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam ile valilikte basın toplantısı düzenleyen Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, 14 Temmuz'da, kentin değişik yerlerinden, 200-300 kişilik gruplar halinde İstasyon Meydanı'na doğru yürüyüşe geçildiğini belirterek, taşlarla ve el yapımı patlayıcılarla güvenlik güçlerine, kamu binalarına karşı yapılması düşünülenlerin önlendiğini söyledi. Toprak, güvenlik güçlerinin megafonlarla, mitingin izinsiz olduğu, grupların içerisinde yanlış noktalarda hareket edeceklerin bulunduğunu ve olayların sona erdirilmesi gerektiğini bildirmesine rağmen, bazı işyerlerinin zarar gördüğünü ve araçların yakıldığını ifade etti.

Haberin Tamamı İçin:

Beşir Bey'i Dinlemediler

Beşir Bey'i Dinlemediler

BDP Eşbaşkanı Demirtaş, Diyarbakır'daki olaylarla ilgili valiyi suçladı: Beşir Bey, 'Valiyi aradık, çözülmüş olmalı' diyor ama vali, bakanı bile dinlemedi.

Diyarbakır’da “Özgürlük için Demokratik Direniş” mitingine izin verilmemesi üzerine yaşanan olayları değerlendiren BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın kendilerine “Valiyi aradık, çözülmüş olmalı” dediğini belirterek, “Valiye sözünü geçiremiyorlar. Demek ki, kendi içlerinde bir ayrışma var” dedi.

Demirtaş, yaptığı açıklamalar nedeniyle aralarında soğuk rüzgârlar esen Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana ile buzların eridiğinin mesajını da vererek “Leyla Hanım neyin ne olduğunun farkında, nasıl bir tezgâh, nasıl bir oyun kurgulandığının da farkında. O tezgâhlara alet olmayacağının da bilincinde. Ama iyi niyetli bir girişim yaptı” dedi.

Demirtaş, mitinge izin verilmemesini, “Böyle bir dönemde halkın alanlara çıkarak haykırmasını istemiyorlar” sözleriyle açıklarken, Başbakan Yardımcısı Atalay’ın, mitingde gerginlik olmaması için çaba sarf ettiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Tabii ki Beşir Bey de bu konuda çaba sarf etti. Çaba sarf eden AKP’liler vardı. Biz hiçbirimiz istemiyorduk gerilim olmasını. Şu tablo çıkmasın diye çok uğraştık. Bu tablo ortaya çıkmasın diye ‘Halk geri adım atsın, mitingi yapmasın’ demek ‘Faşizmi kabul edin’ demektir. O halde izin vermeleri gerekirdi. Yapılması gereken buydu. Bir kısım AKP’liler bunun farkındaydı. Geri kalanlar bu tablo çıksın diye çok uğraştılar. Ne çıkarları vardı? Zaman kazanmaya çalışıyor işin doğrusu. Ben şöyle okuyorum: ‘Şu Suriye meselesi çözülene kadar içeride bastırayım da maliyeti ne olursa olsun’ diyor. İçeride ‘Kürtleri bastırırsam Kürtlerden bir miktar oy kaybederim ama bu sırada Türk milliyetçiliği arttığı için oradan açığımı kapatırım’ diye düşünüyor. Yani maliyet hesabı yapıyor.”

Camiye gaz attılar

Mitinge izin verilmemesinin AK Parti içerisindeki çatlağı ortaya çıkardığını savunan Demirtaş, “Aslına bakarsanız, çatışma ve ayrışma AKP’nin içinde var. Şimdi AKP’nin Diyarbakır milletvekili ‘Mitinge izin verilmeli’ diyor. Gidiyor vali ile görüşüyor. Atalay ‘Bu mitinge izin verilmeli’ diyor ve hatta bunun için bize ‘Valiyi aradık, çözülmüş olmalı’ diyor. Fakat valiye sözünü geçiremiyorlar. Biz Beşir Atalay ile Kürt sorununu konuşabilecek miyiz? Tek bir miting konusunda bile valiye söz geçiremeyen bir bakanla biz neyi konuşacağız? Şimdi bu Beşir Bey’e de haksızlık ve hakaret, bize de haksızlık ve hakaret” diye konuştu. Demirtaş, camiye gaz bombası atıldığını da hatırlattı. Demirtaş, “Ben çok uğraştım camiye müdahale olmasın diye” dedi.

Leyla Zana iyi niyetli bir girişim yaptı Demirtaş, Başbakan Erdoğan’ın “Leyla Zana’ya mahalle baskısı” açıklamasını da şöyle değerlendirdi: “BDP ve bazı çevreler Zana’ya baskı yapıyormuş. Hiç de öyle bir şey yok. Leyla Hanım ile biz de görüştük. Leyla Hanım neyin ne olduğunun farkında, nasıl bir tezgâh, nasıl bir oyun kurgulandığının da farkında. O tezgâhlara alet olmayacağının da bilincinde. Ama iyi niyetli bir girişim yaptı. Biz de onun iyi niyetinin farkındayız. Başbakan halen kaşıyarak, bölmeye çalışarak, karşıtlaştırarak bizi birbirimize düşüreceğini sanıyor ve buradan kendine bir ekmek çıkarmaya çalışıyor. Yanılıyor, öyle bir şey yok.”

Masadan kaçıyorlar

Demirtaş, AK Parti’li Galip Ensarioğlu’nun Kürt sorununda muhataplık tartışmalarıyla ilgili sözlerini de “Bunu yaratmaya çalışıyorlar. Oysa böyle bir ayrışma yok. ‘Efendim karşı taraf net değil’ diyerek ortada karışıklık görüntüsü oluşturup masadan kaçmaya çalışıyor” diye değerlendirdi.

Haberin Tamamı İçin:

Diyarbakır Mitingine Soruşturma

Diyarbakır Mitingine Soruşturma

BDP'nin 14 Temmuz'da yaptığı ''Kürt Sorununa Demokratik Çözüm'' mitingi hakkında soruşturma başlatıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, BDP'nin 14 Temmuz'da, ''Kürt Sorununa Demokratik Çözüm'' adı altında İstasyon Meydanı'nda yapmak istediği ancak valiliğin izin vermemesi nedeniyle izinsiz gerçekleşen mitingde yaşanan olaylarla ilgili soruşturma başlattı.

Haberin Tamamı İçin:

BDP'nin Yapılamayan Mitingine Savcılıktan Soruşturma

BDP'nin Yapılamayan Mitingine Savcılıktan Soruşturma

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı cumartesi günü yapılması planlanan BDP mitingi sırasında çıkan olaylarla ilgili soruşturma başlattı. Savcılık, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nden gösterilerle ilgili olayların görüntü dökümünü istedi. İnsan Hakları Derneği (İHD) ise BDP mitingine polis müdahalesiyle ilgili gözlem raporu hazırladı. Rapor, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin diplomatik misyonlarına ve Avrupa'da bulunan insan hakları örgütlerine gönderilecek.

Zete

Haberin Tamamı İçin:

İHD'den Diyarbakır Raporu

İHD'den Diyarbakır Raporu

DİYARBAKIR Valiliği'nin geçen Cumartesi günü yasakladığı BDP mitingini yapmak istemesi üzerine çıkan olaylarla ilgili İnsan Hakları Derneği (İHD) gözlem raporu hazırladı.

İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, hak ihlallerini Avrupa Birliği ve Avrupa'da bulunan insan hakları örgütlerine bildireceğini, polisin yaptığı müdahalenin şehirde işkenceye dönüştüğünü ve camilere bile gaz bombası atıldığını öne sürdü.BDP'nin Diyarbakır'da geçen Cumartesi günü valiliğin izin vermemesine rağmen düzenlenmek istediği mitingde olaylar çıkmasıyla ilgili İHD, olaylara ilişkin gözlem raporu hazırladı. İHD açıkladığı raporu Avrupa Birliği üyesi ülkelerin diplomatik misyonlarına ve Avrupa'da bulunan insan hakları örgütlerine gönderecek.

İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, hazırladıları 7 sayfalık raporda mitingi yasaklama kararı ile birlikte Diyarbakır'ın, sıkıyönetim rejimlerinde görülebilecek bir atmosferi yaşadığını ileri sürdü. Bilici, şu iddialarda bulundu:

"Kent, dışarıdan getirilenlerle birlikte sayısı 10 bini aşan polis gücüyle tamamen ablukaya alınmış, şehre girişler yasaklanmış, her mahalle, her cadde, her sokak polisler tarafından adeta işgal edilmiştir. Miting saati yaklaştığında, şehir resmen savaş alanına çevrilmiş, hareket halindeki herkese yönelim ve saldırı gerçekleştirilmiştir. Bunun sonucunda onlarca kişi gözaltına alınırken, yüzleri bulan kişi de yaralanmıştır. Yaralananların başında ise polisin direk hedefi haline getirilen halkın seçilmiş temsilcileri olan milletvekilleri ve belediye başkanları olmuştur."

Kentin en işlek yerlerinden biri olan Koşuyolu Parkı'nda dinlenmek için bulunanlara müdahale edildiği iddia edilen raporda, Abdullah Öcalan'ın ablası Fatma Öcalan'ın, Diyarbakır'da düzenlenecek olan mitinge gitmek isterken polislerce engellendiği ve araçları bağlanarak Diyarbakır'a gitmelerine izin verilmediği ileri sürüldü. Miting alanına gitmek isteyen seçim otobüsünün geçişine izin verilmediğini belirten Raci Bilici, şöyle devam etti:

"Araçtan inerek yürüyüşle alana gitmek isteyen BDP'li seçilmişler ve beraberindekiler, Bayındırlık Caddesi üzerinde tekrar polisin engeline takılmış, yürümekte ısrar eden BDP'liler polisin şiddetine maruz kaldığı görülmüştür. Engelleme ardından BDP il binasından kentin çeşitli noktalarına dağılarak, halkla birlikte İstasyon Meydanı'na yürümek isteyen BDP'lilere ve halka 10 ayrı noktada müdahalede bulunulmuştur. En büyük müdahalenin yaşandığı Ofis Semti'nde polis adeta sıkıyönetim ilan ederek, tüm vatandaşların hareket serbestisini kısıtlamış, gruplar halinde dolaşanlara gaz bombaları, tazyikli su ve coplarla müdahalede bulunduğu gözlemlenmiştir."

Bilici, Gevran Caddesi'nde göstericiler tarafından yakıldığı iddia edilen aracın atılan gaz bombalarından yandığını ileri sürdü. Bilici, iddialarını şöyle sürdürdü:

"Gevran Caddesi üzerindeki bir sokakta bir araç atılan gaz bombasının arka camdan içeri girmesiyle tamamen yanarak kül olmuştur. Her ne kadar resmi açıklamalarda ve bazı basın yayın organlarında yayınlanan haberlerde bu aracın göstericiler tarafından yakıldığı ileri sürülmüşse de, aracın polisin attığı gaz fişeği sonucu yandığı bizzat bizler tarafından tespit edilmiş, kayıt altına alınmıştır. Polisin Sanat Sokağı'nda bulunan cami içine dahi girerek, burada gençleri tartakladığı ve gözaltına aldığı tespit edilmiştir. Sur İlçesi'nden alana gitmek isteyen ve aralarında BDP Milletvekilleri Ayla Akat, Sırrı Sakık ve İdris Baluken'in bulunduğu gruba da, polis sert müdahalede bulunmuş, müdahale sırasında milletvekili Ayla Akat Ata, direkt hedef alınarak, tazyikli suya maruz bırakılmış ve yaralanmıştır. DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk ile BDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş, Gültan Kışanak, BDP'li vekiller ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in de aralarında bulunduğu kitleye polis sert müdahalede bulunurken, seçilmiş vekil ve belediye başkanlarından bir çoğunun sert müdahale sonucu yaralandığı görülmüştür."

Bilici, olaylar sırasında polisin helikopter ve zırhlı araçlardan gaz attığını, orantısız gücü daha da ileriye taşıyarak, yer yer gerçek mermi kullanıp, toplananları dağıtmaya çalıştığını savundu. Bilici'nin diğer iddiaları şöyle:

"Polisin gazdan ve tazyikli suyundan korunmak için camilere giren yurttaşlara cami içerisinde müdahalesini sürdürmesi ve camilerin içine gaz bombası atmıştır. Ofis Sanat Sokağı'ndaki Abdulcelil Camii ile İstasyon Meydanı'ndaki camiye polis sert müdahalede bulunarak, buralarda bulunan vatandaşlara şiddet uyguladığı görülmüştür. Yaşanan tüm bu olaylar neticesinde çok sayıda kişi polisin şiddeti sonucu yaralanırken, onlarca kişi de gözaltına alınmıştır. Kameralara yansıyan görüntülerden birinde de polisin caminin avlusunda oturan genç bir kadını elleriyle taciz ettiği, daha sonra onugözaltına aldığı tespit edilmiştir. Ofis Semti'nde gaz bombaları ve tazyikli suyla yapılan müdahale sırasında başına gaz bombası isabet eden bir yurttaşın yaralı halde gözaltına alındığı gözlemlenmiştir. Yaralanan birçok vatandaşı hastanelere taşıyan ambulanslar polis tarafından durdurularak, yaralılar gözaltına alınmak istenirken Devlet Hastanesi'nde yaptığımız incelemede, buraya getirilen yaralıların büyük kısmının tedavileri yapıldıktan sonra polis tarafından gözaltına alındığı görülmüştür."

"YARALILAR HASTANEDE DÖVÜLDÜ'

Bilici, bazı kişilerin hastaneye getirildikleri sırada şiddete maruz kaldığını iddia etti. Bilici, hastanede müşahede altında tutulan yaralı halde getirilen Remzi Akkaya'nın acil serviste sivil polisler tarafından polis odasına alınarak öldüresiye dövüldüğünü, Devlet Hastanesi'nde yaralı olarak başvuran 30 sivilin ismine ulaşıldığını öne sürerken, "Valilik tarafından yapılan açıklamada, olaylarda 76 kişinin yaralandığı, bunlardan 23'ünün polis olduğu belirtilmiştir. Ancak edindiğimiz izlenim ve gözleme göre, bu sayının daha fazla olduğu, birçok vatandaşın gözaltına alınma korkusuyla hastanelere başvurmadığı tespit edilmiştir" dedi.

Olayların başlıca sorumlusunun Diyarbakır Valisi ve emniyet güçleri olduğunu ileri süren İHD Başkanı Raci Bilici, polisin sıktığı basınçlı suda insan vücudunu ciddi oranda etkileyen kimyasal zehirli bir maddenin olduğunu, suyun deriye teması ile birlikte vücutta kızarıklık ve şişliklere neden olduğunu, bu durumun bazı yaralılara müdahale eden doktorlarca bizzat gözlemlenmiş ve aktarıldığını bildirdi.

Toplantıya katılan Türkiye İnsan Hakları Vakfı Diyarbakır temsicisi Necdet İpekyüz, mitinge izin verilmemesinin şiddete eğilimi artırdığını, en büyük yaranın yüreklerde açıldığını söyledi.

İHD Bölge Sorumlusu Şevket Akdemir de 12 Mart ve 12 Eylül'ü yaşayan biri olduğunu o günleri arar duruma geldiklerini iddia etti

Felat BOZARSLAN- Bayram BULUT / DHA

Haberin Tamamı İçin:

Vekil mi eylemci mi anlayamadım

Diyarbakır Valisi Toprak, yasak kararına rağmen BDP'nin miting ısrarını ve olayları değerlendirirken 'Vali olarak yetkimi kullandım ve izin vermedim' dedi. Toprak, BDP'li vekilleri de suçladı: 'Yasak kararına rağmen, ağzı yüzü sarılı insanların olduğu mitingte ne işiniz var?

BDP ve DTK'nin 'Özgürlük için Demokrati Direniş' mitingine izin vermeyen Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, kendisine yönelik eleştirileri ve çıkan olayları değerlendirdi. BDP'lilerin, 'izin verilseydi olay çıkmazdı' diye suçladığı Vali Toprak, 'yasak' kararının gerekçesini AKŞAM'a anlattı:

MİLLETVEKİLİ Mİ, EYLEMCİ Mİ?

Milletvekillerinin eylemde ne işi var? Pervin Buldan için tabii ki üzüldüm. Olaydan sonra da 'hedef gösterildim' diyor. Böyle bir şey olamaz. Kendisine geçmiş olsun diyorum, ama yasak kararına rağmen milletvekilinin orda ne işi var? Milletvekillerini ibretle izliyorum. BDP'li vekiller, eylemci mi, milletvekili mi anlayamadım. Polis çekiyor, o çekiyor kalkanı. Bırak kardeşim, git göstericileri uyar. Sayın Buldan'ın ayağına tam olarak ne isabet ettiğini bilmiyoruz. Taş da gelmiş olabilir veya seken bir gaz bombası kapsülü de. Bu ihtimalleri inceliyoruz. Olayın nasıl olduğunu araştırıyoruz. Görüntüler izlenip, gereken yapılacaktır.

MİTİNG TARİHİ MANİDAR

Miting için seçilen tarih manidar. BDP ve DTK miting yapmak için bize geldiklerinde onlara 14 Temmuz'da olamayacağını söyledim. Çünkü 14 Temmuz sözde demokratik özerkliğin ilan edildiği ve Silvan olaylarında şehit verdiğimiz gün. Bu günü sembolleştirmek istiyorlar. Buna izin veremeyiz. Kendilerine sorarsanız, 'Ramazan'dan önceki hafta olduğu için seçtik' diyorlar. Ama bu söylem samimi değil. 15 Temmuz için izin isteselerdi belki verirdik.

NEVRUZDA ESNEK DAVRANDIK

Nevruz'da da gösterilere izin vermedik. Yasağa rağmen 'yapacağız' dediler. Biz de olayların büyümemesi için esnek davrandık. Halkın meydana girmesine müdahale etmedik. Nevruza kendi düşüncesinde bayram havasında giriyor. Nevruz bayramdır ,oraya gidebilirler. Biz gerekli esnekliği o nedenle gösterdik. BDP'liler bir yıldır hiçbir etkinliğe izin verilmediğini söylüyorlar. Bu da doğru değil. Son bir yılda BDP Diyarbakır'da birçok etkinlik gerçekleştirdi. Bunun listesini çıkarıp kamuoyuna açıklayacağız. Ama kalkıp, '1 milyon kişiyle basın açıklaması yapacağız' derlerse, tabii ki izin vermeyiz.

HİSSİYATLA KARAR VERMEDİM

Bir vali herhalde kendi hissi duygularına göre karar vermez. Biz de izin versek mi vermesek mi diye konuyu enine boyuna düşündük. 'Mitinge izin vermeme kararı yanlış' diyorlarsa, o karar Diyarbakır Valisi olarak tamamen bana aittir. Ben 1 milyon 600 bin insanı temsil ediyorum. Vatandaşlarımızın canı kendi canımızdan azizdir.

POLİS ORANTILI GÜÇ KULLANDI

MOBESE kameralarını da televizyon görüntülerini de izliyorum. Görüyorum ki gösterici kendini yere atıyor, su sıkılınca gelip altına giriyor. İzin verilmeyen mitingden sonra 'taş yedim, ayağımdan vuruldum, polis şiddeti var' diyorlar. Senin ne işin var ağzı, yüzü sarılı insanların olduğu mitingte? Buradan emniyetimize teşekkür ederim. Herşeye rağmen polisimiz, emniyet güçlerimiz olaylarda soğukkanlı davranmışlardır. Polis, orantılı güç kullanmıştır.

Haberin Tamamı İçin:

Bakan Şahin: 'BDP'nin Zavallı 18 Tane Milletvekili Var'

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, BDP'nin cumartesi günü düzenlemek istediği yasaklı miting nedeniyle çıkan olayları değerlendirdi. Şahin, ''Bir milletvekili kanunsuz eyleme katılmaz. Kan, kin, gözyaşı, ölümden başka bir şey vadetmeyen bir lanetli yapı ve onun adına hizmet etmeye gayret eden Diyarbakır'daki 14 Temmuz'daki zavallı 18 tane milletvekili var'' dedi.

Bakan Şahin, Diyarbakır'daki olaylara ilişkin, “Kepenkler günlerdir kapalı. Mahrum kalınan ticaretin hesabını kim verecek. Olumlu bir şey ne var Allah aşkına. Olumlu bir düşünce yok olumlu bir çalışma yok. Kan, kin, gözyaşı, ölümden başka bir şey vadetmeyen bir lanetli yapı ve onun adına hizmet etmeye gayret eden Diyarbakır'daki 1...

Haberin Tamamı İçin:

Diyarbakır Olaylarında 17 Tutuklama

BDP ile DTK tarafından izinsiz yapılmak istenen miting nedeniyle çıkan olaylarda gözaltına alınan 87 kişiden 17'si tutuklandı.

Edinilen bilgiye göre, 14 Temmuz'da Diyarbakır'ın çeşitli yerlerindeki izinsiz gösterilere katıldıkları için gözaltına alınan ve adliyeye çıkarılan 14'ü çocuk 87 kişiden 48'i savcılıktaki ifade işleminin ardından salıverildi. 39 kişi ise tutuklama talebiyle sorgu hakimliğine sevk edildi.

''3. Yargı Paketi'' kapsamında görevlendirilen hakimlerce sorguları gerçekleştirilen 39 kişiden 17'si, ''Örgüt adına suç işlemek'' suçlamasıyla tutuklandı, 22 kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Diyarbakır'da, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) 14 Temmuz'da, ''Kürt Sorununa Demokratik Çözüm'' adı altında İstasyon Meydanı'nda yapmak istediği mitinge valiliğin izin vermemesi üzerine izinsiz gösteriler yaşanmıştı.

AA

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

15 TemmuzAbdullah ÖcalanAdalet ve Kalkınma PartisiAdanaAnkaraAvrupa BirliğiBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanBaşbakan YardımcısıBeşir AtalayDiyarbakırGültan KışanakİstanbulMardinOlağanüstü HalPolisRecep Tayyip ErdoğanSavaşŞehitSelahattin DemirtaşŞırnakSosyal MedyaSuriyeTerörTürk Hava YollarıTwitterVanolayoyun
Görüş Bildir