Diyanet İşleri Başkanı Görmez'den 'Otistik Çocuk' Açıklaması

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Diyanet İşleri Başkanı Görmez'den 'Otistik Çocuk' Açıklaması

Diyanet İşleri Başkanı Görmez'den 'Otistik Çocuk' Açıklaması

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, otistik çocukların dini inancının olmadığı iddialarına' ilişkin konuştu.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından 'RTÜK Toplantıları' adı altında iki ayda bir gerçekleştirilen konferansa katılan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, yaptığı konuşmada, İzmir'de yaptığı açıklamaları hatırlatarak,

"İzmir'de 'irfan geleneği' dedim neler yaşadığımı tahmin edebilirsiniz. Bilimsel kavramlarla halkın önünde konuşmak, hatta medyamızın önünde konuşmak çok zor bir şeydir. Aslında, Anadolu Müslümanlığımızın oluşturduğu geleneğin adı irfan geleneğidir. İrfan ayrı bir şeydir. İrfan geleneği ayrı bir şeydir. İrfan geleneği marifetten alır kaynağını, marifet Alevi Bektaşi geleneğimizde de şeriat, tarikat, marifet ve hakikat dörtlüsü vardır. Marifet, marifetullahtır yani Allah'ı tanımak ve bilmek mertebesidir.

Onun için tasavvuf geleneğinin bilimsel adı irfan geleneğidir ve Anadolu Müslümanlarımızın da temel kaynağıdır aslında irfan geleneği. İşte, bu geleneğimize baktığımız zaman bizim gönül kavramı üzerine çok durur. İlhamını daha çok buradan alır ve Kabetullah'la insan kalbi arasında daima ilişki kurarlar" dedi.

Otistik çocukların dini yönlerinin olmadığı iddiası

Görmez, konuşması sonrası soruları cevapladı. 'Otistik çocukların dini inancının olmadığı iddialarına' ilişkin bir soru üzerine Görmez, "Bilimsel hiçbir temeli yoktur. Sadece bir iddiadan ibarettir. Biz, doğuştan bütün insanların onurlu doğduğunu söylediğimiz gibi doğuştan bütün insanların aynı zamanda her türlü erdemi kendi genlerinde taşıyarak doğduğuna inanırız. Hatta, bu konu dahi medya ve insan onuru açısından ele alınmayı hak eden bir konudur. Ben, böyle hiçbir bilimsel temele dayanmayan bir cümlenin ve iddianıniki gün toplumumuz nezdinde tartışılmasını dahi özellikle engelli kardeşlerimize haksızlık olarak değerlendiririm" diye konuştu.

Görmez, Kaddafi ve Saddam Hüseyin'in öldürüldükten sonra yerlerde sürüklenmesine ilişkin olarak, "Zalimi yargılamayı bilmeyen milletler mazluma sahip çıkamazlar. Mazlum hakkını da savunamazlar. Onun için hakikaten insan ne kadar yanlış yaparsa yapsın ceza adil olmak durumundadır" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Aleviİzmir
Görüş Bildir