Dilek Doğan'ın Vurulma Anı Polis Kamerasında

 > 
1.6bPAYLAŞIM

18 Ekim tarihinde Sarıyer'deki evinde polisin silahından çıkan kurşunla ağır yaralanan ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Dilek Doğan’ın vurulma anı görüntüleri dosyaya girdi.

Sarıyer'de geçtiğimiz aylarda düzenlenen terör operasyonu sırasında vurulan ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Dilek Doğan'ın vurulma anı görüntüleri ortaya çıktı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturması sonunda Dilek Doğan'ı vuran polis Y. M. hakkında 26.5 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

Dava dosyasına, polisin Dilek Doğan'ın vurulduğu sırada çektiği evin aranma görüntüleri de girdi.

Ne olmuştu?

25 yaşındaki Dilek Doğan, evlerinde arama yapan polis tarafından vurularak ağır yaralanmıştı. 

Dilek Doğan'ın annesi Aysel Doğan, yaşananları şöyle anlatmıştı:

"Polisler eve ayakkabı ile girdi. Kızım da 'galoş giyin, sonra girin' deyince tartışma çıktı. Silah sesi duydum ve kızım yere yığıldı. Kızımız vurulduktan sonra polislerle itiş kakış yaşadık. Sonra hastaneye getirdik kızımı. Benim kızım canlı bomba değil. Canlı bomba olsa evde mi yatar, neden vurdular?"

Baba Doğan ise "Evimize 4 polis ayakkabılarıyla girdi. Kızımı vuran polise 'galoş giyin' dedik. Onlar da 'giymeyiz' dediler. Sonra silahı bize doğrulttu. Bir anda kızımı vurdular. Kızımı öldü zannettim. Polisler panikleyip dışarı kaçmaya başladılar. Evde kesinlikle bir çatışma olmadı. Kızımız vurulduktan sonra polislerle itiş kakış yaşadık. Benim beş tane çocuğum var. Dilek benim tek kızım. Umarım sağlığına kavuşur" sözleriyle yaşananları aktarmıştı.

Emniyet kaynakları, Dilek Doğan’ın, Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nda "şüpheli" sıfatıyla kaydının olduğunu açıklamıştı. Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından Ebru Timtik'in ise bu kaydın bulunduğu soruşturmanın, Doğan vurulduktan sonra açıldığını öne sürmüştü. Timtik, “Sabah saat 4'te Dilek vuruluyor. Sonra da soruşturma başlatılıyor. Bu, polisin kendisini kurtarma operasyonu olarak görülebilir” demişti.

Dilek Doğan’ın vurulmasına ilişkin başlatılan soruşturmada, operasyona katılan polislerin ifadesinin alınmasının ardından soruşturma başlatılmıştı.

İHA

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir