Basında Reyhanlı Senaryoları

 > -

Bombalar Lazkiye'den Sokuldu | Sabah

Reyhanlı'da 50 kişinin öldüğü kanlı saldırıyı 15 kişilik bir ekip gerçekleştirdi. İşbirlikçilerden dokuzu yakalandı. Saldırıyı organize eden kilit isimler Yusuf B., Nasır E. ve Temir D. aranıyor.

Hatay Reyhanlı'da 50 kişinin yaşamını yitirdiği kanlı saldırının yeni detayları ortaya çıktı. Saldırının 15 kişi tarafından planlandığı ve gerçekleştirildiği belirlendi. Olayı organize eden ve şahısları yönlendiren üç kilit ismin bulunduğu belirlendi. Şüphelilerin Yusuf B., Nasır E. ve Temir D. olduğu anlaşıldı. Polisin bombalı saldırıyı esas organize eden bu 3 ismin peşinde olduğu öğrenildi. İşi Suriye tarafından organize eden ismin ise Mihraç Ural ve Hacı kod isimli bir kişiyle irtibat halindeki kişinin de N. soyadlı bir başka Yusuf olduğu tespit edildi. Yusuf N.'nin bu isimlerden harcamalar için 5 milyon Suriye Lirası (110 bin TL) aldığı belirlendi. Bombalar Mehmet G. ve Temir D. tarafından patlatıldı.

İŞTE OLAYIN DETAYLARI

İddialara göre saldırının ilk planları, 4 ay kadar önce gerçekleşti. Buna göre bu planlar Ocak ayı başında Yayladağı'ndan Suriye'ye geçen ve bir ay sonra Türkiye'ye giren ve bir daha çıkış yapmayan Yusuf B. tarafından gerçekleşti. Şüpheliler eylem için araç ve şoför teminine girişti. Hatay'da birkaç kişiyle Reyhanlı'da eylemde kullanılan araçları kullanılabilecek kişilerle görüştü. İstihbarat birimlerinin tespitine göre bombalar Mihraç Ural ve Hacı kod isimli bir kişinin talimatıyla Yusuf N.'nin organizesinde, Lazkiye'den deniz yoluyla Hatay'dan Türkiye'ye sokuldu.

KONYA'DA DA KEŞİF

Aranan kilit zanlılardan Nasır E. kentte bombalar için boş depo ayarladı. Bombaların sokulmasının ardından bu kez eylemi Temir D. ile gerçekleştirdiği iddia edilen Mehmet G. olayda kullanılan araçları temin etti. Araçlara çok sayıda dolandırıcılık olayından sabıkası bulunan kaportacı Mehmet G. tarafından zula yapıldı. Şüphelilerden Ankara'ya keşif için gelen Ahmet M.'nin olayın esas organizatörlerinden Yusuf B. ile yaklaşık 4 ay önce tanıştığı belirlendi. Ahmet M.'nin Yusuf B. ile birlikte olaydan bir süre önce Hatay'dan yola çıktığı, Konya'da bir caminin etrafında fotoğraf çektirdikleri anlaşıldı. İki şüphelinin bir beyaz transitle Ankara'ya gelerek Kocatepe Camisi çevresinde de fotoğraf çektikleri ve aynı gün Hatay'a döndükleri belirlendi. İki şüphelinin bir otomobille Ankara'dan döndükten sonra kiraladıkları başka bir araçla Yayladağı'na Arapça konuşan birini bıraktıkları saptandı. Ardından iki şüpheli kısa süre sonra Ankara ve Gaziantep'te transit marka araç alımı için galericileri gezdi. Ancak şüpheliler araçları pahalı olduğu için alamadı. Bombalama öncesi Ankara'ya Kocatepe eylemi keşfi için gelen isimlerin ise Ahmet M.'nin yanı sıra yabancı uyruklu Muhammed D.K., Doğan Ö. olduğu belirlendi.

ZANLILARIN ROLÜ

Olaya ilişkin Mehmet K., Ahmet M., Ahmet A., Mehmet G., Alaattin K., İhsan K., İskender Ş., Fikret N., Nasrettin H., gözaltına alındı. Şahıslara yönelik suçlamalara göre Nasrettin H., köyde bombalı araçların saklanmasına yardımcı oldu. İskender Ş. olayın organizatörlerinden Nasır E.'yi Suriye'ye götürüp oradan getirdi. İhsan K. olayın organizatörü Nasır E.ve diğer şahıslara GSM hattı ve telefon temin etti. Alaattin K.'nın eylemcilerin boş depo bulmasına yardımcı oldu. Yine iddialara göre gözaltında olan Ahmet M. Ankara'ya 4 Mayıs tarihinde olayın şüphelilerinden Yusuf B. ile birlikte geldi. Ahmet K. Nasır E. ile bağlantılı olduğu bombalı araçları götürecek şoförlerin teminini sağladı. Mehmet G. ise patlayan araçlardaki zula bölümlerini yapmak suçlamasıyla yakalandı.

PATLAMA SONRASI YEMEK Şüphelilerin patlamadan 5 gün önce Hyundai marka araçla bu kez Reyhanlı'ya gittikleri bir tur atıp hiçbir yere uğramadan il merkezine döndükleri anlaşıldı. Yusuf B.'nin saldırı sonrası işbirlikçilerle bir restorantta buluşup yemek yediği anlaşıldı. Şüphelinin çevresine yurtdışına çıkacağını söylediği öğrenildi. Şüphelilerin olay sonrası Suriye'ye kaçtığı da değerlendiriliyor.

Haberin Tamamı İçin:

İşte Patlayıcıların Getirildiği Adres | Zaman

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 50 kişinin hayatını kaybettiği saldırıda kullanılan bombaların deniz yoluyla Suriye’nin Lazkiye şehrinden getirildiği iddia edildi. Eylemi gerçekleştirenlerden 3’ünün Suriyeli olduğu belirlenirken zanlıların olaydan önce ilçede keşif yaptıkları ve bunun karşılığında 5 milyon Suriye Lirası aldıkları öne sürüldü.

Hatay’ın Suriye sınırındaki Reyhanlı ilçesinde yaşanan bombalı saldırıyla ilgili ayrıntılar ortaya çıkmaya devam ediyor. Emniyet, bölgede bulunan güvenlik ve işyeri kamera kayıtlarını inceleyerek, saldırganların kimliğini belirledi. Saldırıyı gerçekleştirenlerin de aralarında bulunduğu 17 şüpheliyi tespit eden ekipler, biri Suriyeli 9 kişiyi önceki gün gözaltına aldı. Gözaltındaki isimlerin önemli itiraflarda bulunduğu öğrenildi. Alınan bilgilere göre, saldırıyı Suriye’den Türkiye’ye giriş yapan 3 Suriyeli gerçekleştirdi. Bombalar da Suriye’nin Lazkiye şehrinden deniz yoluyla İskenderun’a getirildi. Burada teslim alınan bombalar Samandağ ilçesi üzerinden Reyhanlı’ya götürüldü. Zanlılar, saldırıdan önce bölgede keşif yaptı ve bunun karşılığında toplam 5 milyon Suriye Lirası (128 bin TL) aldı. C3 plastik patlayıcı olduğu belirlenen bombaların uzaktan kumanda ya da telsiz cihazıyla patlatıldığı belirtiliyor. Fabrikasyon olan bu tür patlayıcılar, devlet kontrolünde üretiliyor.

Reyhanlı'daki bombalı saldırının ardından Emniyet Genel Müdürlüğü, bölgede bulunan güvenlik ve işyeri kamera kayıtlarını inceleyerek, saldırganların kimliğini net olarak belirledi. Saldırıyı gerçekleştirenlerin de aralarında bulunduğu toplam 17 kişiyi tespit eden ekipler, bu kişilerden 9'unu önceki gün gözaltına aldı. Alınan bilgilere göre, Hatay Emniyet Müdürlüğü'nde sorgulanan kişilerden birisi Suriye nüfusuna kayıtlı. Eylemi gerçekleştiren 3 Suriyelinin de bağlantıyı bu kişi üzerinden yaptığı iddia edildi. Türkiye'deki bağlantıların sağlanmasının ardından Lazkiye'de hazırlanan bomba düzeneklerinin Türkiye'ye sokulduğu belirtildi. Emniyet Genel Müdürlüğü bomba imha uzmanları da söz konusu bombaların cinsiyle ilgili ilk bulgulara ulaştı. Bombaların C 3 plastik patlayıcısı olduğu belirlendi. Fabrikasyon ürünü olan bu tür patlayıcılar devlet kontrolünde üretiliyor. Bombanın da uzaktan kumanda ya da telsiz cihazı ile patlatıldığı belirtiliyor. Uzaktan patlatılmasından dolayı da teröristlerin Suriye tarafına kaçmakta zaman kazandığı kaydediliyor. Saldırının faili 3 Suriyelinin yakalanması için de 10 kişilik bir birim kuruldu. Bu kapsamda Özgür Suriye Ordusu ile de irtibata geçildi. Saldırıda kullanılan araçların ise ‘sıfır' değil ikinci el olduğu ve satın alındıktan sonra eylem gününe kadar trafiğe çıkarılmadığı öne sürüldü. Saldırının Suriye İstihbarat Teşkilatı El Muhaberat ile bağlantılı ‘Acilciler' örgütünün yaptığının da kesinlik kazandığı öğrenilirken, örgütün lideri Mihraç Ural'ın da Suriye rejimi tarafından korunduğu kaydedildi. Esed rejiminin, Lazkiye şehrini de tamamen Acilciler'e tahsil ettiği, örgütün eğitimlerini burada yaptığı savunuldu

Saldırının olduğu cadde trafiğe açıldı

Reyhanlı’da halk, yaralarını sarmaya çalışıyor. Dün esnaflar işyerlerini açtı, ancak camlar hâlâ kırık. Vatandaşlar, ev ve işyerlerinin kırılan camlarını taktırmaya çalışıyor. Emniyet güçlerinin geniş güvenlik tedbirleri de devam ediyor. On dakika arayla bomba yüklü araçların patlatıldığı belediye sarayı ve PTT binası önündeki caddeler ise trafiğe açıldı. Belediye binasının yanında patlamanın etkisiyle oluşan büyük çukur kapatıldı, çevreye dağılan enkaz parçaları toplandı. Patlamada hasar gören araçlar da çekicilerle kaldırıldı.

Hayatını kaybedenlerin sayısı 50’ye yükseldi

Patlamada hayatını kaybedenlerin cesetleri çıkarılmaya devam ediyor. Dün enkazda üç kişinin cesedine ulaşıldı. Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, akşam saatlerinde yaptığı açıklamada hayatını kaybedenlerin sayısının 50’ye yükseldiğini belirtti. Bunlardan 41’inin kimliğinin belirlendiğini kaydeden Lekesiz, bu kişilerden 36’sının Türk, 5’inin ise Suriye vatandaşı olduğunu kaydetti. Bazı aileler ise patlamada kaybolan yakınlarını arıyor. Bunlardan biri de PTT önündeki bir işyerine geldiği belirlenen 23 yaşındaki Mustafa Kaya. Dayısı Mehmet Aslan, “Olaydan sonra yaptığımız araştırmada yeğenimin cüzdanını ve kimliğini bulduk. Cüzdanın sağlam ve yıpranmamış olduğunu gördük. Ancak ölü ya da dirisine ulaşamadık.” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Suriye'ye Kaçtılar! | Vatan

Reyhanlı’da 50 kişinin öldüğü ikiz saldırılarla ilgili emniyet, nefes almadan çalışıyor. Edinilen bilgilere göre patlamayı organize eden Suriye uyruklu 3 kişi tespit edildi.

Gözaltı sayısı 17’ye çıktı

Önceki gün İçişleri Bakanı Muammer Güler, saldırılarla ilgili Türk uyruklu 9 kişinin gözaltına alındığını açıklamıştı. Bu 9 kişinin de ‘Sırtlan’ kod adlı Mihraç Ural’ın başında olduğu ‘Acilciler’ adlı örgütün üyeleri olduğu öğrenilmişti. Dün gözaltıların sayısı 17’ye yükseldi. Ancak saldırıları organize ettiği belirlenen Suriye uyruklu 3 kişi kaçmayı başardı.

MİT ve polis peşlerinde

Kimlikleri belirlenen Suriye gizli servisi El Muhaberat bağlantılı 3 kişinin yakalanması için MİT ve polis, muhaliflerle iz sürüyor. Eylemde kullanılan C-3 ve C-4 türü plastik patlayıcıların da deniz yoluyla Samandağ’a getirildiği belirlendi. Teröristlerin transit minibüslere bombaları yüklediği kiralık depoda da 5 milyon Suriye lirası (Yaklaşık 70 bin dolar) bulundu.

Haberin Tamamı İçin:

Bomba Denizden Geldi | Yeni Şafak

Reyhanlı'yı kana bulayan saldırının ayrıntılarına Yeni Şafak ulaştı: 17 kişinin karıştığı eylem öncesi 1 ton C4 patlayıcı, Lazkiye'den deniz yoluyla Samandağ ilçesine getirildi. Bombalar Antakya-Yayladağı yolunun 10. km'sinde içine özel bölmeler yapılan iki Transit'e yerleştirildi.

Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'nde 50 kişinin hayatını kaybettiği patlamanın detayları ortaya çıkmaya başladı. El Muhaberat'ın organize ettiği patlamada, Muhaberat-Acilciler bağlantısının Suriye vatandaşı Muhammed K. üzerinden kurulduğu tespit edildi. 17 kişinin karıştığı eylem öncesi patlayıcının Lazkiye'den deniz yoluyla Samandağ'a getirildiği ve araçlara Antakya-Yayladağı yolu üzerinde 10. kilometrede yerleştirildiği belirtildi.

Yapılan çalışmalar ve gözaltında bulunan 9 Türk vatandaşının itiraflarıyla bir Suriye vatandaşının da aralarında bulunduğu 17 kişinin saldırıda görev aldığı ve tamamının tespit edildiği kaydedildi. Suriye'ye kaçan 3 saldırganın ise uzaktan kumandayla patlamayı gerçekleştirenler olduğu belirtildi.

5 MİLYON SURİYE LİRASI ALMIŞLAR

Olayda bağlantısı olduğu tespit edilen ve gözaltına alınan 9 kişinin üzerlerinden çok yüklü miktarda Suriye parası çıktığı belirtilirken, şahısların El Muhaberat'tan patlayıcı ve araç masraflarının dışında 5 milyon Suriye Lirası aldıkları ifade edildi.

BAĞLANTI SURİYELİ ÜZERİNDEN

Uzun süredir Hatay'ın bazı ilçelerinde organize olan ve bölgenin etnik ve mezhepsel yapısından faydalanarak provokasyon zemini oluşturmaya çalışan Acilciler terör örgütünün birinci dereceden patlamanın organizatörü olduğu tespit edildi. Türkiye'deki irtibatları Suriyeli bir şahıs üzerinden kurdukları ifade edilen Acilciler'in Suriye vatandaşı 'Muhammed K'yı kullandıkları öğrenildi. Suriyelinin kimlik bilgilerinin belirlenmesinin ardından saldırıda parmağı bulunan diğer isimlerle birlikte Suriye sınır hattında bulunan tüm noktalara istihbarat verilerek uyarıldığı ifade edildi.

MUHAMMED K. DA KAÇTI

Bağlantıyı kuran ve patlamayı organize edenlerden birisi olduğu belirlenen Suriye vatandaşı Muhammed K'nın birçok kez Türkiye'ye giriş çıkış yaptığı anlaşıldı. Muhammed K'nın isminin, istihbarat birimleri tarafından sınır hattındaki tüm ekiplere dağıtılan isimler arasında olduğu da öğrenildi.

PATLAYICI SAMANDAĞ'A GELMİŞ

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Adana'dan bölgeye gönderilen bomba imha uzmanları tarafından yapılan incelemelere göre bombanın yaklaşık 1 ton C-3 tipi patlayıcı olduğu tespit edildi.

Haberin Tamamı İçin:

Depoda 5 Milyon Suriye Lirası | Hürriyet

Reyhanlı katliamında kullanılan bombalar deniz yoluyla getirilmiş. Gözaltı sayısı 17’ye çıktı. 3 kişi Suriye’ye kaçtı iddiası. Şüphelilerin saklandığı depoya yapılan baskında 5 milyon Suriye Lirası bulundu. Reyhanlı’dan önceki hedefin Ankara Kocatepe Camii olduğu ortaya çıktı.

Hatay Reyhanlı’daki patlamalarla ilgili soruşturma derinleştirilirken, gözaltına alınan şüpheli sayısı 17’ye çıktı. Şüphelilerin saklandığı depoya yapılan baskında 5 milyon Suriye Lirası bulunurken, El Muhaberat bağlantılı olduğu iddia edilen 3 kişinin Suriye’ye kaçtığı bildirildi. Polisin elinden son anda kaçtığı belirtilen şüphelilerin olayı organize eden ve talimatı veren kişiler olduğu ileri sürüldü.

FABRİKASYON C-3 PATLAYICI

Ankara’dan giden özel istihbarat ekibinin de yürüttüğü soruşturma genişletildi. Araçlara yerleştirilen bombaların yaklaşık 1 ton ağırlığında ve ‘fabrikasyon’ C-3 plastik patlayıcı olduğu belirlendi. Şüphelilerin bombaları Suriye’den deniz yoluyla Samandağı’na getirdiği, buradan da Antakya’ya götürdükleri iddia edildi.

DEPODA MONTAJ YAPILDI

Harbiye semtinde depo kiralayan saldırganlar, Türkiye’den 2 minibüs satın aldı. Suriye’nin Lazkiye kentinden deniz yoluyla getirilen bombalar depoda araçların özel bölmelerine monte edildi. Bombalı araçlar, Reyhanlı’ya doğru 25 dakikalık arayla hareket etti. Araçları park eden şüphelilerin olay yerinden uzaklaştıktan kısa süre sonra patlama meydana geldi. Araçları park edenlerle, bombaları patlatanların ayrı kişiler olduğu ileri sürüldü.

KAÇANLARIN 2’Sİ SURİYE UYRUKLU

Patlamanın hemen ardından güvenlik kameralarından görüntüleri tespit edilen şüphelilere yönelik çok sayıda operasyon yapıldı. Ankara’dan gelen özel ekibin de destek verdiği operasyonda 5 şüpheli saklandıkları bir depoda gözaltına alındı. Şüphelilerin üzerinde ve depoda 5 milyon Suriye Lirası ele geçirildi. İfadeleri doğrultusunda nokta operasyonlar yapan ekipler, 12 kişiyi daha gözaltına aldı. Kimlikleri deşifre olan 3 şüphelinin ise Suriye’ye kaçtığı, bunlardan 2’sinin Suriye uyruklu, birinin de Türk vatandaşı olduğu iddia edildi. Suriye’ye kaçan şüphelilerin saldırının planlayıcısı ve talimatını verenler olduğu belirtildi. Kaçan şüphelilerden birisinin ise Suriye gizli servisi El Muhaberat’ın üst düzey yöneticilerinden olduğu öne sürülüyor.

3’ÜNCÜ ARAÇ ALARMI

Ankara’daki keşif görüntülerini de inceleyen Terörle Mücadele ekipleri, saldırganların başkentte 2 gün geçirdiklerini belirledi. Kocatepe Camii etrafında kamera görüntüleri tespit edilen şüphelilerin, daha sonra Hatay’a döndükleri ileri sürüldü. Şüphelilerin satın aldığı 3’üncü minibüsün izine ise şu ana kadar rastlanmadı. Asıl hedefin Ankara olduğunu değerlendiren terör ekipleri, gece boyunca kentte uygulamalar yaptı. Kentin giriş çıkışında Özel Harekât polislerinin de desteği ile birçok araç durdurularak arandı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AdanaAnkaraAveaBeşer EsadHatayMuammer GülerPolisReyhanlıSuriyeTerörolay
Görüş Bildir