Demirtaş: 'Başbakan Siviller Olduğunu Bilerek Emri Verdi'

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Demirtaş: 'Başbakan Siviller Olduğunu Bilerek Emri Verdi'

Demirtaş: 'Başbakan Siviller Olduğunu Bilerek Emri Verdi'

Uludere'deki anma töreninde konuşan Selahattin Demirtaş, Uludere'de vurulan sivillerin arasında üst düzey bir PKK'lının da olduğu istihbaratı üzerine, bombalama emrinin bizzat Başbakan tarafından verildiğini iddia etti.

Şırnak’ın Uludere ilçesinde 34 kişinin ölümüyle sonuçlanan bombardımanın birinci yıl dönümünde ilçede büyük bir anma töreni düzenleniyor.

Dün akşamdan itibaren ve bu sabah binlerce kişi 34 kişinin hayatını kaybettiği Uludere’ye akın etti.

Yollardaki sıkı güvenlik tedbirlerinin ardından bölgeye ulaşan vatandaşlar, BDP’li milletvekilleri ve sanatçılar, anma töreninin yapıldığı alanın girişinde, tek sıra oluşturan katliamda hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileklerini ilettiler.

Taziye çadırının önüne çevre ilçelerden gelen binlerce vatandaş toplandı. BDP eş başkanları ve milletvekillerinin yanı sıra sanatçılar Ferhat Tunç ve Suavi de Uluderelilerin acısını paylaştı.

Daha sonra hayatını kaybeden 34 kişi için saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşunun ardından konuşmalar yapıldı. Bu sırada Başbakan Erdoğan ve hükümet aleyhinde sloganlar atıldı.

“KÜRTLER ÖZGÜRLEŞİRSE, TÜRKİYE ÖZGÜRLEŞİR”

Alanda ilk konuşmayı Ahmet Türk yaptı. Türk konuşmasında “Yüreği yanan herkes özgürlük mücadelesinde yerini almıştır. Kürtler hem Türkiye’de hem Orta Doğu’da istikrarın ve istikrarsızlığın nedenidir. Kürtler özgürleşirse Türkiye ve Orta Doğu da özgürleşir. Kürtlerin ret ve inkarı üzerine kurulan politikalara yine Kürtler cevap verecektir. Vicdan ve akıl sahibi olanlar olarak, mücadelemizi geliştirirsek, bu ırkçı ve faşist zihniyet yok olacaktır” dedi.

DEMİRTAŞ: KÜRDİSTAN OLMALI Kİ, ROBOSKİNİN HESABINI SORALIM

Anma töreni için toplanan kalabalığa hitap eden BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Başbakan Erdoğan’ın bir yıl önce ‘vur emrini ben verdim’ itirafını yapması gerektiğini söyledi.

Dönemin kaymakamı Naif Yavuz’un delillerin apaçık ortada olduğunu söylediğini ancak batıya sürüldüğünü ifade eden Demirtaş, vur emrinin Hava Kuvvetleri Komutanı’na Erdoğan’ın verdiğini, bu emirden Genelkurmay Başkanı’nın da bilgisi olduğunu iddia etti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Barış ve Demokrasi PartisiBaşbakanGenelkurmay BaşkanıSelahattin DemirtaşŞırnak
Görüş Bildir