Darbenin Arkasından ABD Çıktı

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Darbenin Arkasından ABD Çıktı

Darbenin Arkasından ABD Çıktı

Mısır'da Mursi muhaliflerinin ve ordunun desteklediği Sisi'nin arkasından ABD çıktı.

Mısır Silahlı Kuvvetleri'nin Komutanı ve Milli savunma Bakanı Abdulfettah El Sisi, göreve gelmesinin üzerinden bir yıl geçmeden İhvan ve Muhammed Mursi muhaliflerinin umudu haline geldi.

ABD GÖRÜŞME YAPTI

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanı Chuck Hagel'ın, sonuncusu Salı günü olmak üzere geçen hafta içinde Mısır Savunma Bakanı General Abdulfatih es-Sissi'yle iki kez görüştüğü açıklandı.

Savunma Bakanlığı Basın Sözcüsü George Little, konuşmanın içeriğiyle ilgili bilgi vermezken, ABD'nin Mısır'da demokrasiden yana olduğunu ve sorunların barışçıl yolla çözülmesini arzuladıklarını söyledi.

EL SİSİ KİMDİR?

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin Ağustos 2012'de ordudaki bazı generalleri görevden alarak ordu komutanlığına Abdulfetah El Sisi'yi getirmesi, İhvan'ın Mısır eski lideri Hüsnü Mübarek'in devrilmesinden sonra ordu kontrolünü de eline aldığı şeklinde yorumlanmıştı. Sisi bugüne kadar, duygusal ve sakin kişiliği ile ön plana çıktı. Nisan ayında katıldığı bir konserde ağlarken çekilen görüntüleri bu sükunetinin ve duygusallığının işareti olarak ön plana çıktı.

1954 yılında Kahire'de doğan El Sisi, 1977 yılında Askeri Akademiden mezun oldu ve piyade kolordu olarak göreve başladı.

Mısır Askeri Konseyi eski başkanı Tantavi gibi çok ön plana çıkmasa da orduda üst düzey görevlerde bulundu ve Suudi Arabistan'da askeri ataşelik yaptı.

El-Sisi'nin adı Mısır'da ilk olarak Mısır'da Mübarek'in devrilmesinden sonra askeri yönetime karşı düzenlenen gösterilerde gündeme gelmişti. Gösteriler sırasında gözaltına alınan kadınlara çeşitli testler yapıldığı yönünde haberler yapılınca El Sisi, ordu adına yaptığı açıklamada testlerin kadınları askerlerin tecavüzünden korumak için yapıldığını söylemişti.

Sisi, Ağustos ayında genelkurmay başkanlığı görevine getirildikten sonra ise eşinin peçeli olduğuna dair haberlerle medyada yer almıştı. Ülke medyasında yer alan haberlere göre ABD ile de ilişkileri iyi olan El Sisi, bu ülkede çeşitli eğitimlere katıldı ve çok sayıda konferanslara katıldı. Sisi'nin bu eğitimler ve konferanslar sırasında ABD'li yetkililerle sıkı ilişkiler kurduğu yönünde haberler yapılıyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriMısırSuudi Arabistan
Görüş Bildir