'Denizlerin İdamında Suç Varsa Halkındır'

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Demirel’in soruları komisyonu karıştırdı

Demirel’in soruları komisyonu karıştırdı

Önder Yılmaz - 9. Cumhurbaşkanı Demirel, bugün Güniz Sokak’taki evinde Meclis Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu’nu konuk edecek. Komisyon’un dün yaptığı ve tartışmaların yaşandığı toplantıda, Demirel’e sorulması planlan sorular belirlendi.

Süre ve üslup tartışmasının yaşandığı komisyonda, 40’a yakın soru olgunlaştırıldı ve soru sayısının 20’ye kadar düşürülmesi benimsendi. Komisyon Başkanı Nimet Baş, Demirel’in rahatsız olduğunu, uzun vakte sahip olmadıklarını, bu nedenle soruları sınırlı tutmak gerektiğini kaydetti. Yöntem konusunu belirlemek gerektiğini vurgulayan Baş, “Soruları önceden belirleyelim. 40’a yakın soru var. Bunu azaltalım. Herkes aklına gelen soruları yöneltmesin, üslubumuza dikkat etmeliyiz” uyarısında bulundu. Milletvekilleri bu konuda değerlendirmeler yaparken BDP’li Sırrı Süreyya Önder, tepki göstererek, “Madem soruları önceden belirleyeceğiz, o zaman gitmeye ne gerek var? Soruları yazılı olarak gönderelim, yanıtlasın. Ayrıca soruları niye sınırlıyoruz? İsterse bir hafta, bir ay sürsün. Her soruyu sormalıyız. Ben herşeyi sorarım. Yanlış bir şeyi söylerse de bu böyle değil, yalan söylüyorsun derim” dedi. Önder’in bu çıkışı üzerine Baş, “Biz yargılamaya, sorgulamaya gitmiyoruz” karşılığını verirken, MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, “Biz yargı makamı değiliz, yargılama sorgulama değil, algılamaya gidiyoruz. Olayların nasıl olduğu, perde arkasında ne olduğunu öğrenmeye gidiyoruz. Konuşur konuşmaz,...

Haberin Tamamı İçin:

Sırrı Süreyya Önder'den Darbe Komisyonu'na Rest

Sırrı Süreyya Önder'den Darbe Komisyonu'na Rest

Rıfat Başaran - 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i ziyarete giderek tanıklıklarını dinlemeye hazırlanan TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'nda, Demirel'e yöneltilecek sorular tartışma nedeni oldu.

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’i ziyarete giderek tanıklıklarını dinlemeye hazırlanan TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu’nda, Demirel’e yöneltilecek sorular tartışma nedeni oldu. Komisyon yönetiminin “sorular önceden belirlensin ve sınırlandırılsın, soru üslubuna dikkat edilsin” önerisine karşı çıkan BDP’li üye Sırrı Süreyya Önder , “Herşeyi sorarım, gerekirse ‘yalan söylüyorsun’ derim” diye tepki gösterdi. Önder, Komisyon Başkanı AKP’li Nimet...

Haberin Tamamı İçin:

Demirel: 'Umarım Darbeleri 3 Saatte Toparlarım'

Demirel: 'Umarım Darbeleri 3 Saatte Toparlarım'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

1960 darbesi olmasaydı farklı olurdu

1960 darbesi olmasaydı farklı olurdu

TBMM Darbeleri ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu üyeleri, siyasi hayatında 2 darbe ve 2 muhtıra gören 9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile yaklaşık 4 saat süren bir görüşme gerçekleştirdi.

60 darbesi olmasaydı Türkiye bugün çok farklı bir yerde olurdu' diyen Demirel, 12 Mart darbesini solcuların yaptığını öne sürdü. TBMM Komisyon üyeleriyle görüşen Demirel, 28 Şubat'ı ise savundu.

Demirel, komisyonun 11 üyesini toplantının yapıldığı çalışma odasının girişinde karşıladı. Toplantı öncesi gazetecilerin görüntü aldığı sırada açıklama yapan Demirel, darbelerle ilgili kendisinin de görüşlerine başvurulmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. “Çalışmalarınıza yardımcı olmak için elimden gelen gayreti göstereceğimden emin olun” diyen Demirel, konunun “fevkalade komplike ve karışık, asgari 50 yıla yayılmış” olduğunu belirterek, “Allah size kolaylık versin. Zor bir işle görevlendirildiniz. TBMM’nin şanına layık çalışma yapacağınızdan eminim” değerlendirmesini yaptı.

Görüşmenin sona ermesinin ardından gazetecilere açıklama yapan Komisyon Başkanı AKP ’li Nimet Baş, Demirel’in, 1960 İhtilali ile ilgili “Olmasaydı Türkiye bugün çok farklı bir yerde olurdu” şeklinde konuştuğunu aktardı.

Süleyman Demirel, “Deniz Gezmişlerin idamının Mendereslerin idamına karşılık mı olduğu” yönündeki soruyu ise yanıtlamadı.

Demirel, 12 Mart dönemine ilişkin ise ilginç bir değerlendirme yaptı. Demirel’in, Deniz Gezmişlerin asıldığı 12 Mart 1971 Muhtırası sürecinin solcuların işi olduğunu söylediği belirtilirken, bu değerlendirme komisyonun CHP’li üyeleri tarafından tepkiyle karşılandı. CHP ’li Toptaş, “Solcular yaptıysa binlerce solcu neden işkencelerden geçirildi” diye sordu. Bunun üzerine Demirel, döneme ilişkin gazeteci-yazar Hasan Cemal’in ilişkin kitabını örnek göstermekle yetindi.

Haberin Tamamı İçin:

Baba suçu halkına yükledi!

Baba suçu halkına yükledi!

TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu üyeleriyle yaptığı 4 saatlik görüşmede verdiği mesajlarla yeniden siyaset gündeminin merkezine dönüş yapan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ın idamıyla ilgili kendini savundu. Denizlerin halkın temsilcilerinden oluşan Meclis’in, yani milli iradenin kararıyla asıldığını söyleyen Demirel, “Ben oy veren 276’dan biriyim. Suçu bana...

Haberin Tamamı İçin:

Demirel: Denizler'i Milli İrade Astı

Demirel: Denizler'i Milli İrade Astı

Partisi AP'yle Denizler'in idamı için oy veren Demirel'in bugünkü savunması: Suç varsa halkındır

DEMİREL'İN UNUTTUĞU BİR ŞEY VAR
Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ın idamı için yapılan oylamada Meclis'te Adalet Partili milletvekilleri "Bizden 3, onlardan 3" şeklinde bağırarak oy kullanmıştı. Demirel ayrıca oylamada hangi vekilin EVET hangisinin HAYIR oyu verdiğini birebir takip etmişti. "3 fidan konusunda suçlu değilim" diyen Demirel klasik sözünü hayatına da uyguluyor. "Dün dündür, bugün bugündür" diyen Demirel, "Menderes ve iki arkadaşı idam edildi, sonra Deniz Gezmiş ve 2 arkadaşı idam edildi bu karşılık mıydı?" sorusuna "Üç çocuğun asılması talihsizliktir. Menderes'in idam edilmesiyle bağlantısı yok." dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAnkaraBarış ve Demokrasi PartisiCumhuriyet Halk PartisiDarbeİdamMilliyetçi Hareket PartisiSüleyman DemirelTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir