Cumhurbaşkanı Gül, İsveç Kraliyet Sarayı'nda

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Cumhurbaşkanı Gül, İsveç Kraliyet Sarayı'nda

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eşi Hayrünnisa Gül ile resmî ziyaret için bulunduğu İsveç’in başkenti Stockholm’de, İsveç Kralı Carl XVI. Gustaf tarafından törenle karşılandı.

Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, İsveç Kralı XVI. Gustaf ve Kraliçe Silvia ile birlikte atlı arabalarla tören alanına geldi. Atlı arabalara, Kraliyet Süvari Muhafız Birliği eşlik etti. Yol boyunca İsveç ve Türk vatandaşları sevgi gösterilerinde bulundu.

CUMHURBAŞKANI GÜL VE BAYAN GÜL, KRALİYET SARAYI’NIN AVLUSUNA ATLI ARABALARLA GELDİ

Atlı arabalarla Kraliyet Sarayı’nın avlusuna giren Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül için Kraliyet Sarayı’nda resmî karşılama töreni gerçekleştirildi. Bu arada, ellerinde Türk ve İsveç bayrağı taşıyan İsveç’teki Türk vatandaşları da avluda töreni izlediler ve Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül’e sevgi gösterisinde bulundular.

Haberin Tamamı İçin:

Saray'a Atlı Arabayla Gitti

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi ziyaret için bulunduğu İsveç'in başkenti Stockholm'de, İsveç Kralı Carl XVI. Gustaf tarafından resmi törenle karşılandı.

Stockholm'de konakladıkları Grand Otel'den Kraliyet yetkileri eşliğinde Kraliyet Muhafız Alayı'na gelen Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, İsveç Kralı Carl XVI. Gustaf ve Kraliçe Silvia tarafından karşılandı.

Cumhurbaşkanı Gül ve İsveç Kralı XVI. Gustaf, birinci atlı arabada yerlerini alırken, Hayrünnisa Gül ve Kraliçe Silvia ikinci atlı arabaya bindi.

Güzergah boyunca atlı arabalara, 60 atlıdan oluşan Kraliyet Süvari Muhafız Birliği eşlik etti. Konvoyun ilerleyişi boyunca bir polis helikopteri de havadan güvenlik önlemi alırken, güzergah boyunca İsveç ve Türk vatandaşlarda sevgi gösterilerinde bulundu.

Atlı arabalarla Kraliyet Saray'ının avlusuna giren Gül ve eşi Hayrünnisa Gül için Kraliyet Sarayı'nda resmi karşılama töreni düzenlendi.

Milli marşların çalınmasının ardından Cumhurbaşkanı Gül ve İsveç Kralı Carl XVI. Gustaf, şeref kıtasını denetledi. İsveç bayrağını başlarıyla selamlayan Gül ve Kral XVI. Gustaf, törenin ardından eşleriyle saraya girdiler.

Bu arada, ellerinde Türk ve İsveç bayrağı taşıyan İsveç'teki Türk vatandaşları da avluda töreni izlediler ve sevgi gösterisinde bulundular.

Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, İsveç Kralı Carl XVI. Gustaf ve Kraliçe Silvia tarafından onurlarına verilecek öğle yemeğine katılacak.

Cumhurbaşkanı Gül'e, ''Serafim Nişanı''

Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül ile İsveç Kralı Carl XVI. Gustaf ve Kraliçe Silvia, avludaki resmi karşılama törenin ardından Kraliyet Sarayı'na geçtiler.

Burada iki ülke heyetlerinin takdimi yapıldı. Türk heyetinde; Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve eşi Zeynep Babacan, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve eşi Beyhan Bağış, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, Türkiye'nin Stockholm Büyükelçisi Zergün Korutürk, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve bazı işadamları, Süryani Ortodoks Cemaati Ruhani Lideri ve Patrik Vekili Metropolit Filüksinos Yusuf Çetin, İstanbul 2020 Olimpiyat Adaylık Kurulu Başkanı Hasan Arat, Kulu Belediye Başkanı Ahmet Yıldız ve sanatçı Okay Temiz yer aldı.

İsveç heyetinde de İsveç Parlamento Başkanı Per Westerberg, Başbakan Fredrik Reinfeldt ve çok sayıda bakan bulundu. Kraliyet yetkilileri, ülkeyi ziyaret eden bir yabancı devlet başkanı için ilk kez bu kadar geniş kapsamlı bir karşılama töreni düzenlendiğini belirtti.

1897 tarihli mektup replikası

Heyetlerin takdiminin ardından Gül ve eşi ile İsveç Kralı Carl XVI. Gustaf ve Kraliçe Silvia, Veliaht Prenses Victoria ve eşi Prens Daniel ile Prens Carl Philip ile bir araya geldiler ve aile fotoğrafı çektirdiler.

Karşılıklı hediyelerin verilmesi ardından Cumhurbaşkanı Gül'e Kral Gustaf tarafından devlet ve hükümet başkanlarına verilen en üst düzey nişan olan ''Serafim Nişanı'' takdim edildi. Cumhurbaşkanı Gül ise Türkiye Cumhuriyeti ile mensup olduğu devlet arasında dostça ilişkilerin geliştirilmesini ve milletlerin birbirlerine yakınlaşmalarını sağlayan ülkelerin devlet başkanlarına verilen ''Devlet Nişanı''nı Kral'a sundu.

Cumhurbaşkanı Gül, nişanın yanı sıra Kral'a, dönemin İsveç Kralı Oscar'ın, Sultan II. Abdülhamid'e tevdi ettiği ''Serafim Nişanı''na ilişkin 11 Temmuz 1897 tarihli mektubun el yapımı özel bir kağıda basılan replikasını da takdim etti.

Daha sonra Kral ve Kraliçe'nin,Cumhurbaşkanı Gül ve Hayrünnisa Gül onuruna verdiği öğle yemeğine geçildi. Saraydaki programlar basına kapalı gerçekleştirildi.

Türk bayrakları da yarıya indirildi

Öte yandan İsveç Kralı Gustaf'ın amcasının karısı Prenses Lilian'ın dün akşam vefat etmesi nedeniyle ülkede bayraklar yarıya indirildi.

Ziyaret nedeniyle kente asılan Türk bayraklarının da Türk heyetinin isteği üzerine yarıya indirildiği, İsveç tarafından bunun memnuniyetle karşılandığı öğrenildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAhmet DavutoğluAli BabacanAvrupa BirliğiBaşbakanBaşbakan YardımcısıEgemen BağışİstanbulİsveçPolisRifat HisarcıklıoğluTOBB
Görüş Bildir