Cumartesi Anneleri'ne Müdahale: 8 Gözaltı

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Cumartesi Anneleri'ne Müdahale

Cumartesi Anneleri'ne Müdahale

Galatasaray Lisesi'nin önünde 1992 yılında gözaltında kaybedilen Hasan Gülünay için pankart açan ailesi ve insan hakları savunucularından 8 kişi gözaltına alındı

Cumartesi Anneleri Galatasaray Meydanı'nda, gözaltında kaybedilenler ve faili meçhul cinayetlerle katledilenler için yapılan oturma eylemi yaptı. Eylemin ardından 20 Temmuz 1992 yılında evinden çıktıktan sonra kendisinden bir daha haber alınmayan Hasan Gülünay için ailesi ve yakınları tarafından İstiklal Caddesi üzerindeki bir cafeye "Hasan Gülünay nerede - Kaybedenler kaybedecek" pankartı açıldı.

Haberin Tamamı İçin:

Cumartesi Anneleri'ne gazlı müdahale

Cumartesi Anneleri'ne gazlı müdahale

Kayıp yakınlarının her hafta gerçekleştirdiği Galatasaray'daki oturma eyleminin 382.'sinde polis, pankart açan kayıp yakınlarını gözaltına aldı. Polis, Cumartesi Anneleri'ne biber gazı sıktı.

asan Gülünay'ın kaybedilişinin 20. yılında ailesi "Hasan Gülünay nerede? Kaybedenler kaybedecek" pankartı açtı.

Pankart açanlara gaz bombaları ile sert bir şekilde müdahale eden polis, 8 kişiyi gözaltına aldı.

İHD İStanbul Şubesi gözaltına alınanların Hasan Gülünay'ın eşi Birsen Gülünay, oğlu Cihan Gülünay, kızı Deniz Gülünay ile Deniz Destebaş, Pınar Bektaş ve Şükrü Oral olduğunu ve Taksim İlkyardım Hastanesi'ne götürüldüklerini açıkladı.

İnsan hakları savunucuları ve Cumartesi Anneleri polisin gözaltına almasına tepki gösterdi. Gözaltına alınanların serbest bırakılması için Taksim Polis Merkezi'ne yürüyen insan hakları savunucuları ve Cumartesi Anneleri'nin önüne polis merkezinin bulunduğu sokakta barikat kuruldu.

Kaybedilişinin 20. Yılı

Hasan Gülünay'dan 20 Temmuz 1992'den bu güne haber alınamıyor. Hasan Gülünay'ın ailesi, Galatasaray Meydanı'ndaki Cumartesi eyleminden sonra İstiklal Caddesi'nde bulunan bir kafenin 2. katına pankart asma eylemi gerçekleştirdi.

Binanın penceresinden astıkları pantartta "Hasan Gülünay nerede? Kaybedenler kaybedecek" yazılıydı. Eylemin ardından Gülünay ailesinden üç kişi gözaltına alındı.

Kayıp yakınlarının, gözaltıları engellemek istemesi üzerine polis ile aileler arasında arbede yaşandı. Kayıp yakınlarından da üç kişi gözaltına alındı.

SKY Türk 360

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Arda TuranBiber GazıGalatasaray Spor KulübüİstanbulPolis
Görüş Bildir