Cemil Çiçek: 'Kritik Eşiğe Geldik'

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Kritik Eşiğe Geldik

Kritik Eşiğe Geldik

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, "Yeni anayasa çalışmalarında kritik eşiğe geldik, bu eşiği atlamamız lazım" dedi.

TBMM

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TBMM TV'de Meclis gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Çiçek, yeni anayasa çalışmasında kritik bir eşiğe gelindiğini ve bu eşiği atlamaları gerektiğini belirterek, ''Sayın genel başkanlardan randevu isteyişimin nedeni, süreci noktalamak yerine, virgül koyup yoğun çabayla, tempoyla, daha verimli çalışma yöntemiyle işi olabildiğince makul sürede noktalamak istiyoruz. Şu ana kadar verilen destek benim için memnuniyet vericidir'' dedi.

Türkiye için hoş bir görüntü olmaz Yeni anayasa yapılamamasının doğuracağı sonuçları düşünmek bile istemediğini ifade eden Çiçek, ''Arap Baharı'nı yaşayan ülkeler bile anayasalarını yapmaya başladı. 1876'dan beri parlamento tecrübesi olan bir ülkenin kendi anayasasını yapamamanın eksikliğini hiçbirimiz duymamalıyız. Biz bunu muhakkak yapmak durumundayız. Aksi takdirde Türkiye için hoş bir görüntü olmaz'' diye konuştu.

Adnan Menderes hakkındaki başvuru Eski başbakanlardan Adnan Menderes hakkındaki başvuruya da değinen Çiçek, başvurunun iadeiitibarla ilgili olmadığını kaydetti.

Çiçek, Menderes ve arkadaşlarının iadeiitibarlarının mezarlarının taşınmasıyla ilgili yasada düzenlendiğini anımsattı. Yassıada'nın özel bir mahkeme olduğuna dikkati çeken Çiçek, ''Başvuruda, 'Verilen karar kanunsuz, hukuksuz, temelsiz. Bunları yok sayın' deniliyor'' dedi. Çiçek, başvuruyla ilgili mütalaaların hazırlandığını ve başvurunun Dilekçe Komisyonu'nda incelendiğini söyledi.

Çiçek, yeni anayasa çalışmaları ile ilgili BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı ziyaret edecek. Ziyaret, 2 Ocak Çarşamba günü saat 11.30'da Demirtaş'ın TBMM'deki makamında gerçekleşecek.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Barış ve Demokrasi PartisiCemil ÇiçekSelahattin DemirtaşTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir