Burhan Kuzu: "Milletvekili Silahını Gösterdi 'Hadi Sık' Dedim

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Burhan Kuzu: "Milletvekili Silahını Gösterdi 'Hadi Sık' Dedim

Burhan Kuzu: "Milletvekili Silahını Gösterdi 'Hadi Sık' Dedim

Habertürk TV'de ekranlara gelen 'Açık ve Net' programının konuğu AK Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Burhan Kuzu oldu. Zafer Arapkirli'nin sorularını yanıtlayan Kuzu, Anayasa Komisyonu'nda başına gelen ilginç bir olayı anlattı.

İşte Burhan Kuzu'nun konuşmalarından ana başlıklar

SÜRECİ TIKAYAN PARTİLER DEĞİL SİSTEM

AK Parti'nin anayasa yapmaya tek başına yetmiyor. Vatandaşlık tanımını ortaya koyduk. BDP ve MHP bir tanım ortaya koyduk. CHP henüz tanımını vermedi. Burada suçlu bulmak doğru değil. Aslında süreci tıkayan yok. Sürecin yapılış biçimi kendi kendini tıkıyor.

MİLLETVEKİLİ BANA SİLAHINI GÖSTERDİ

Anayasa Komisyonu'ndaki çalışmalarda işleyiş önergeler ile sekteye uğratılmak istendi. Meslektaşım olan Oya Araslı beni yumrukladı. Bir başka milletvekili de geldi bana ceketinin içinden silah gösterdi. 'Hadi sık' dedim. Muhalefet çıksın bizi konuşturmadı desin 'Allah çarpar onu'.

BAŞKANLIK GELMEZSE TÜRKİYE SÜRÜNÜR!

Önümüzdeki süreçte halk Cumhurbaşkanını seçti mi zaten yarı başkanlık sistemine geçmiş demektir. Ancak demek istediğim başkanlık sistemidir. Türkiye başkanlık sistemine geçmezse sürünür. Türkiye'deki parlamenter model kokuşmuş bir İngiliz sistemidir. Amerika'nın bulduğu sistem aklın bulunduğu modeldir.

ANA DİLDE EĞİTİM FEDERALLİĞE GİDER

Türkiye'de 18 etnik grup var. Herkesin ana dili var. 18 ayrı dilde geometri, 18 ayrı dilde matematik, bu tabloyu kaldırır mı Türkiye? Amerika'da bir tek eyalette gösteremezsiniz. ABD'de bir yerde uygulandı, baktılar ki milli birlik tehlikeye giriyor, hemen kaldırdılar. Bu iş adım adım federal sisteme gider.

Ana dili öğrenmek başka bir şey, ana dille eğitim başka bir şey. Ana dilde savunma hakkını verdik zaten. Ancak ana dilde eğitim Türkiye'yi böler. Zaten Başbakan da bu konunun kırmızı çizgimiz olduğunu söyledi.

KILIÇDAROĞLU'NUN BİLGİSİ ÇOK YETERSİZ

Siyasette espri seviyesi sıfırdır. Bahtsız bedevi nedir? Bahtsız bedevi çölde kalmış tek başına, affedersiniz itlere yem olur. Ama ayılardan kaç dedi ya, işte o senin dediğindir. Yani CHP'nin cevabı böyle olmamalıydı. Bana sorarsanız üslubun gerilmesindeki sebep Kılıçdaroğlu'nun bilgi yetersizliği.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAmerika Birleşik DevletleriBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanCumhuriyet Halk PartisiİngiltereİstanbulKemal KılıçdaroğluMilliyetçi Hareket PartisiTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir